В Івано-Франківську немає грошей для відновлення 5-ти архітектурних пам′яток національного значення

 

/data/blog/37527/177900166557faac776b4368b1f0fbdc.jpg
Івано-Франківськ має п’ять пам’яток національного значення. Всі вони знаходяться в центральній частині міста. Та напевно не всі знають, що це за пам’ятки, де вони знаходяться та в якому стані перебувають.

Розпитати про все детальніше кореспондент «Бліц-Інфо» вирішив у начальника відділу охорони культурної спадщини міськвиконкому Ігоря Панчишина.

 

«Колегіальний костел Пресвятої Діви Марії, а сьогодні - Музей Мистецтв Прикарпаття, знаходиться на майдані Шептицького 8. Колись він був гарно відреставрований, та зараз над ним нависла нова загроза. Донедавна довкола нього велося будівництво, яке було не зовсім вмотивованим. Міська влада спробувала втрутитись, але це не дало ніяких результатів. Через що поперек стіни йдуть явні тріщини конструкції. Практично починає відколюватись задня стіна. А в обласного управління культури, до якої він належить, навіть на якісне обстеження проблеми немає грошей. А про реконструкцію можна хіба мріяти.

 

Другою пам’яткою є колегія єзуїтів на майдані Шептицького 21, яка з 1945 року і до сьогодні – морфологічний корпус медичного університету. Зараз вона в гарному стані, бо має добрих господарів», - зазначає «охоронець» культурної спадщини.

 

За словами  Ігоря Зіновійовича, схожа ситуація з двома іншими пам’ятками національного значення.

 

Вірменський костел, що на вулиці Вірменська 6, сьогодні  — Покровський кафедральний собор української автокефальної православної церкви.

 

«Церква непогано ним опікується, хоча свої нюанси теж є.Це ж була вірменська церква, а стала автокефальна. Відповідно там перемінили всю  стилістику. Покриття золотом куполів та блакитні стіни теж не відповідають стилю пам’ятки – бароко. Потрібно було рахуватись з думкою спеціалістів – реставраторів, та цього не зробили», - розповідає Панчишин.

 

За його ж словами, ситуація щодо костелу єзуїтів, а сьогодні - кафедрального собору Святого Воскресіння (майдан Шептицького 22) краща.

 

«Греко-католики старанно зберігають стилістику споруди. Та все через певні проблеми з фундаментом проводять ремонтні роботи, які не завжди досліджені чи рекомендовані реставраторами. Адже вважають, що як господарі  можуть вирішувати як це зробити. Звичайно, руйнування фундаменту не їхня вина та все ж потрібно хоч формально вирішувати такі питання разом з державною охороною культурної спадщини. Бо це ж пам’ятка національного значення», - вважає начальник відділу охорони культурної спадщини міськвиконкому.

 

Щодо п’ятої пам’ятки національного значення в Івано-Франківську, а саме пивоварного заводу (вулиця Новгородська 49, 28) - то ситуація двозначна. Ігор Панчишин наголошує, що зараз тільки один із цехів ревалоризували. Другий ж залишається напівзруйнованим. Хоча має значно більшу історичну цінність, бо у ньому абсолютно все автентичне – від перекриття до цегли. Та чи зміниться ситуація найближчим часом – невідомо.


03.07.2013 1412 2
Коментарі (2)

Михайло 2013.07.04, 01:22
І. Панчишин ТРІПЛО! Я звернувся до нього з листом і то де-кілька разів звертався з тим, що по вулиці Незалежності 37 фірма "Нічлава" руйнує будинок, який є історичною пам'яткою. І що? Охоронець культурної спадщини відписав мені, що він немає повноважень заборонити руйнацію. Виникає питання, так навіщо нам такий охоронець який тільки «тусується» у середовищі людей, які дійсно вболівають за історичну частину міста. Так ось пане «охоронець культурної спадщини», є закон про охорону культурної спадщини, є кримінальна відповідальність за руйнацію пам’ятки - а ви що нам верзете?... Скільки вами написано звернень і подано заяв у суд до притягнення до відповідальності винних. З впевненістю можу ствердити, що ні одної заяви до суду на порушників вами не було подано. Ви підігруєте, як завжди, тим хто керує і має владу. Якщо, ви хотіли би зберегти історичне середовище у місті, мали би повчитись у своїх львівських колег. Там за такі порушення винуватців притягують до кримінальної відповідальності! Вони, що в іншій державі живуть?...
Андрій 2013.07.04, 08:07
Пане Панчишин, за останні роки історико-архітектурний ландшафт центру міста зіпсовано примітивними, химерними будівлями, фасади будинків руйнуються, ніякої реставрації не проводиться, а тільки пусті розмови про колись файне місто Станіславів, якого скоро на жаль не буде, хіба на листівках, то для чого існує ваша установа?
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1229
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1008
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2016
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3487
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1297
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1284

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1577

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

449

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1095

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1259
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24216
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

469
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2629
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

542
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1460
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

644
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15331
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

448
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

453
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1286 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

585
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

494