В Івано-Франківську немає грошей для відновлення 5-ти архітектурних пам′яток національного значення

 

/data/blog/37527/177900166557faac776b4368b1f0fbdc.jpg
Івано-Франківськ має п’ять пам’яток національного значення. Всі вони знаходяться в центральній частині міста. Та напевно не всі знають, що це за пам’ятки, де вони знаходяться та в якому стані перебувають.

Розпитати про все детальніше кореспондент «Бліц-Інфо» вирішив у начальника відділу охорони культурної спадщини міськвиконкому Ігоря Панчишина.

 

«Колегіальний костел Пресвятої Діви Марії, а сьогодні - Музей Мистецтв Прикарпаття, знаходиться на майдані Шептицького 8. Колись він був гарно відреставрований, та зараз над ним нависла нова загроза. Донедавна довкола нього велося будівництво, яке було не зовсім вмотивованим. Міська влада спробувала втрутитись, але це не дало ніяких результатів. Через що поперек стіни йдуть явні тріщини конструкції. Практично починає відколюватись задня стіна. А в обласного управління культури, до якої він належить, навіть на якісне обстеження проблеми немає грошей. А про реконструкцію можна хіба мріяти.

 

Другою пам’яткою є колегія єзуїтів на майдані Шептицького 21, яка з 1945 року і до сьогодні – морфологічний корпус медичного університету. Зараз вона в гарному стані, бо має добрих господарів», - зазначає «охоронець» культурної спадщини.

 

За словами  Ігоря Зіновійовича, схожа ситуація з двома іншими пам’ятками національного значення.

 

Вірменський костел, що на вулиці Вірменська 6, сьогодні  — Покровський кафедральний собор української автокефальної православної церкви.

 

«Церква непогано ним опікується, хоча свої нюанси теж є.Це ж була вірменська церква, а стала автокефальна. Відповідно там перемінили всю  стилістику. Покриття золотом куполів та блакитні стіни теж не відповідають стилю пам’ятки – бароко. Потрібно було рахуватись з думкою спеціалістів – реставраторів, та цього не зробили», - розповідає Панчишин.

 

За його ж словами, ситуація щодо костелу єзуїтів, а сьогодні - кафедрального собору Святого Воскресіння (майдан Шептицького 22) краща.

 

«Греко-католики старанно зберігають стилістику споруди. Та все через певні проблеми з фундаментом проводять ремонтні роботи, які не завжди досліджені чи рекомендовані реставраторами. Адже вважають, що як господарі  можуть вирішувати як це зробити. Звичайно, руйнування фундаменту не їхня вина та все ж потрібно хоч формально вирішувати такі питання разом з державною охороною культурної спадщини. Бо це ж пам’ятка національного значення», - вважає начальник відділу охорони культурної спадщини міськвиконкому.

 

Щодо п’ятої пам’ятки національного значення в Івано-Франківську, а саме пивоварного заводу (вулиця Новгородська 49, 28) - то ситуація двозначна. Ігор Панчишин наголошує, що зараз тільки один із цехів ревалоризували. Другий ж залишається напівзруйнованим. Хоча має значно більшу історичну цінність, бо у ньому абсолютно все автентичне – від перекриття до цегли. Та чи зміниться ситуація найближчим часом – невідомо.


03.07.2013 565 2
Коментарі (2)

Михайло 2013.07.04, 01:22
І. Панчишин ТРІПЛО! Я звернувся до нього з листом і то де-кілька разів звертався з тим, що по вулиці Незалежності 37 фірма "Нічлава" руйнує будинок, який є історичною пам'яткою. І що? Охоронець культурної спадщини відписав мені, що він немає повноважень заборонити руйнацію. Виникає питання, так навіщо нам такий охоронець який тільки «тусується» у середовищі людей, які дійсно вболівають за історичну частину міста. Так ось пане «охоронець культурної спадщини», є закон про охорону культурної спадщини, є кримінальна відповідальність за руйнацію пам’ятки - а ви що нам верзете?... Скільки вами написано звернень і подано заяв у суд до притягнення до відповідальності винних. З впевненістю можу ствердити, що ні одної заяви до суду на порушників вами не було подано. Ви підігруєте, як завжди, тим хто керує і має владу. Якщо, ви хотіли би зберегти історичне середовище у місті, мали би повчитись у своїх львівських колег. Там за такі порушення винуватців притягують до кримінальної відповідальності! Вони, що в іншій державі живуть?...
Андрій 2013.07.04, 08:07
Пане Панчишин, за останні роки історико-архітектурний ландшафт центру міста зіпсовано примітивними, химерними будівлями, фасади будинків руйнуються, ніякої реставрації не проводиться, а тільки пусті розмови про колись файне місто Станіславів, якого скоро на жаль не буде, хіба на листівках, то для чого існує ваша установа?
31.07.2020
Роксолана Остапчук

Пандемія коронавірусу спіткала нас зненацька та внесла свої корективи в життя. Це торкнулося всіх соціальних сфер, в тому числі і освіти.

1331 1
25.07.2020
Тетяна Дармограй

Потерпаєте від вічних сварок, не можете знайти спільну мову та дійти до компромісу з близькими людьми? Посилаєтесь на карантин, замкнений простір, втому чи емоційне вигорання – і виправдовуєте такі стосунки? Усі вищеперераховані речі можуть змінитися, а ось стосунки залишаться такими ж. Чому? Пояснюємо із психологинею на життєвих прикладах.

6849 3
20.07.2020

Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу запрошує абітурієнтів на навчання на різні спеціальності у семи інститутах та на кафедрі військової підготовки.  Чому ІФНТУНГ?! Бо він унікальний – єдиний в Україні університет

3486
19.07.2020
Тетяна Дармограй

З отцем УГКЦ Іваном Жуком ми розмовляли у стінах Собору Святого Воскресіння. Розмова була теплою і відвертою. Ділюсь з вами порцією душевного спокою і  відповідями на питання, які, можливо, ви самі б не поставили.

10276 1
17.07.2020
Олена Британська

Як часто ви помічаєте телефон в руках у підлітка? А чи можете бути впевненими, що саме в цей момент йому не пропонують наркотик? Виявляється, придбати їх зовсім не складно.

2893 1
16.07.2020

Одним із лідерів перевезень на Прикарпатті є Товариство з обмеженою відповідальністю «Надвірнянська автобаза».

2135

Під час волонтерства, медики міста неодноразово скаржились мені, зосібна, на несправедливість розподілу надбавок міської влади для медиків лікувальних установ, які знаходяться на передовій боротьби з коронавірусом. Щоб хоч якось підстрахувати медиків ви

2009

Нещодавно на Фіртці започаткував свій блог Олег Саїк, де описав, що місцеві сайти державних установ, які потенційно мали б приваблювати інвесторів, у ганебному стані.

3275

Сервус, товариство! Так склались обставини, що зараз ми, як і весь світ, занурились у боротьбу з вірусом і за тим не зауважили кардинальних змін, що відбуваються у  суспільстві. 

6473

Під прикриттям карантину відбувається наглий дерибан коштів і майна міста.

10331
28.07.2020

Літо – час, коли потрібно не тільки відпочити, але і набратися сил, зміцнити імунітет.

445
13.07.2020

Василь Стефурак акліматизував європейських овець і вивів власну породу для проживання в українських Карпатах. Василь –  Голова ГО «Асоціація вівчарів», переможець бізнесово-розважального реаліті «Громада на мільйон» в&

3718
10.07.2020

На Землі новий «диктатор» – COVID-19 і ми змушені пристосуватись до життя в нових умовах.

2430
31.07.2020

Пропонуємо вашій увазі шістнадцять висловів Андрея Шептицького, що стали крилатими фразами.

250
24.07.2020

Всеукраїнська проща до Зарваниці, яка минулими роками вирізнялася присутністю величезної кількості паломників як з України, так із-за кордону, цього року відбулася набагато скромніше - онлайн. Блаженніший Святослав, Отець і Глава УГКЦ, який просив вірних

1310
20.07.2020

З дводенним візитом на Прикарпатті перебуває Митрополит київський і всієї України, предстоятель ПЦУ  Епіфаній. Вчора у Шешорах він очолив Божественну літургію. Сьогодні, 20 липня Митрополит очолив панахиду за жертвами НКВД в Дем'яновому лазі, і

1166
13.07.2020

У неділю, 12 липня, парафіяльна спільнота св. апостолів Петра і Павла в селі Старуня урочистою молитвою дякували Богові за своїх Небесних покровителів – Верховних апостолів Петра і Павла. В рамках відзначення храмового свята на парафії відбув

2643
31.07.2020

Оголені тіла, які знайшли своє зображення на полотнах та в скульптурах відомих художників, стали невіддільною частиною світового мистецтва. Десяток найкращих сідниць в історії відібрало британське видання The Guardian. Десяту схо

262
30.07.2020

Перший президент України Леонід Кравчук очолив українську делегацію в Тристоронній контактній групі з мирного врегулювання ситуації на Донбасі.

279
14.07.2020

Верховна Рада ухвалила законопроєкт про державне регулювання грального бізнесу. Законопроєкт №2285-д "Про державне регулювання діяльності з організації та проведення азартних ігор" підтримали 248 народних депутатів, пише Фіртка з посиланням на Економічну

2356
14.07.2020

За 6 місяців 2020 року на Прикарпатті прокурори взяли участь у розгляді судами 123 протоколів про адміністративні правопорушення, пов’язані з корупцією. За їх результатами до відповідальності притягнуто 97 осіб, із яких 84 – депутати місцевих

2625
09.07.2020

Про це президент заявив 8 липня під час зустрічі з представниками бізнесу Чернівецької області.

3530 1