В Івано-Франківську міркували як зберегти історико-архітектурну спадщину міста (фото)

 

 

В Івано-Франківську на розмову зібрались представники влади, активісти ГО "Поступовий гурт франківців" та історико-краєзнавчого об’єднання "Моє місто", науковці та журналісти.

 

Дискусія на тему «Історико-архітектурна спадщина Івано-Франківська: сучасний стан та стратегічне збереження» тривала близько трьох годин, пише Фіртка з посиланням на Бліц інфо.

 

Організатор заходу, голова громадської організації "Поступовий гурт франківців" Сергій Адамович зауважив, що питання збереження архітектурної спадщини для нашого міста є надзвичайно актуальним.

 

«Івано-Франківськ має значну історико-архітектурну спадщину.  Тож навіть у таких складних умовах ми маємо думати як її зберегти. Бо це одна з окрас міста, а водночас – спосіб заробляння грошей завдяки туристам. Для  їх збереження є багато шляхів – залучення грантових коштів, громадські ініціативи та інші»,  - зазначив Адамович.

 

Та, як повідомив начальник відділу з питань охорони культурної спадщини Ігор Панчишин, ні для кого не є секретом, що Івано-Франківськ має проблему зі збереженням пам’яток. Тож визначив кілька важливих тез, які дають змогу зрозуміти шляхи її вирішення. Серед них – паспортизація пам’яток архітектури та укладення охоронних договорів.

 

«Для того, щоб знайти певний консенсус між громадою та владою у розумінні правильної експлуатації і функціонування пам’яток, потрібен загальний громадський рух взаєморозуміння місії пам’ятників історії. Бо в кожній країні питання збереження пам’ятників є ключове. Адже це питання ідентичності держави. У нас воно тільки на старті. Та маємо ситуацію, коли дуже багато інших питань є першочерговими, що фактично відсуває питання збереження пам’яток на другий план. Тому беремось вирішувати проблему тільки коли вона вже є. Тобто, якщо вже щось руйнується. Варто зазначити, що Івано-Франківськ має проблему з самоіндентичністю. Довший час за радянських часів місто культивувалось як ворота в Карпати, майже столиця Гуцульщини, карпатський край. Хоча насправді Станіслав є типовим європейським містом, відповідно до нього мають застосовувати всі механізми, стратегії, які використовуються у інших європейських містах. І тільки зараз і приходить це розуміння», - зазначив Панчишин.

 

Натомість головний архітектор Івано-Франківськ Володимир Гайдар представив присутнім «Історико-архітектурний опорний план міста з визначенням меж історичного ареалу та зони охорони пам’яток  центральної частини Івано-Франківська». Щоправда, зазначивши, що документ разом із генпланом перебуває на стадії коригування і ще не затверджений.

 

«Ми можемо багато говорити як ми любимо місто і як зберігати історико-архітектурну спадщину, але поки  ми не будемо мати дієвих механізмів як це можна зробити – у нас нічого не вийде. Цим механізмом може бути ось цей планувальний документ. До нього входять всі пам’ятки місцевого та національного значення. І навіть ще близько 50 нововиявлених  споруд, які пропонуємо включити до списку пам’яток. Загалом, завдяки цьому документу ми зможемо обмежувати та контролювати будівництво у історичній частині міста, що є однією з головних проблемІвано-Франківська», - повідомив Володимир Гайдар.

 

Також зі своїм баченням ситуації та планами збереження архітектурної спадщини міста виступили начальник управління культури Володимир Федорак, представники об'єднання "Моє місто" археолог Василь Романець та видавець Василь Іваночко.

 

Тож після кількагодинних обговорень учасники круглого столу прийняли резолюцію у якій сформували довгострокові плани для міста у плані збереження історико-архітектруної спадщини.  Зокрема, проведення паспортизації, укладання охоронних договорів, створення історико-архітектурного заповідника у межах центру міста та ініціювання архітектурно-містобудівної варти. 

 

 

 

 

 


06.03.2015 625 0
Коментарі (0)

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

324
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13721 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1560
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

860
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6122
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1715

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

632

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1459

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1269

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1162
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

516
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

648
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1570
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

595
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

874
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5919
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13572
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

238
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

540
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

479
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

784 2