
В Івано-Франківську порилюднили результати всеукраїнського моніторингу виконання Закону України № 3778 – IV «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо заборони реклами, спонсорства і стимулювання продажу тютюнових виробів», який повністю забороняє всі види реклами тютюнової продукції.
Моніторинг проводився у місті Івано-Франківську та в 14-ти обласних центрах України. Загалом, протягом серпня 2014 р. представники Коаліції здійснили моніторинг 1024 пунктів торгівлі тютюновими виробами, із них було перевірено: 542 кіоски, 180 супермаркетів, 302 магазини та міні–маркети.
Результати моніторингу свідчать про високий рівень виконання закону та відсутність прямої реклами сигарет. Було виявлено всього 3 випадки прямого порушення закону (0,3%), а саме: розміщення плакатів та/або постерів із зображенням торгових марок сигарет, пачок сигарет у прикасових зонах у Луцьку та Одесі.
Моніторинг також засвідчив, що тютюнові компанії активно використовують різні методи стимулювання продажу сигарет, які не чітко регулюються законом, зокрема, спеціальну викладку пачок сигарет - «привабливе» оформлення вітрин та при касових зон. Такі форми стимулювання найчастіше використовують супермаркети (85%) та кіоски (84%), менше - міні - маркети (60%).
Основні результати моніторингу:
- Пряма реклама тютюну повністю зникла з вітрин та прикасових зон;
- 77% торгових точок (785 закладів) використовують спеціальні обладнання, дисплеї у вітринах та біля кас, що привертають увагу до певної марки сигарет, спеціальну викладку пачок, розміщення сигарет на яскравому/кольоровому фоні в рамках, боксах та панно;
- 31% (318) точок продажу мали, зокрема, яскраві наклейки з ціною, торгові аксесуари із зображенням тютюнових брендів, монетниці для решти на касі, тощо;
- у 5% (51 випадок) учасники моніторингу виявили присутність біля місць продажу промоутерів, торгових представників, консультантів, які інформували покупців про нові види сигарет та брендів;
- у 51% торгових точок цінники розміщені безпосередньо на пачках та закривають попереджувальні надписи.
«Фактично, усі ці приклали є видами стимулювання продажу тютюнових виробів - відповідно до Керівних принципів статті 13 Рамкової конвенції ВООЗ з боротьби проти тютюну (РКБТ), яку Україна ратифікувала у 2006 р. Стимулювання продажу сигарет також заборонено законодавством України (стаття 16 ЗУ № 3778), але проблема полягає у тому, що виявлені нами форми стимулювання знаходяться у «сірій зоні» регулювання законом та не є прямими порушеннями на думку контролюючих органів, судів та тютюнового бізнесу, — пояснив голова правління Центру громадянського представництва «Життя» Андрій Скіпальський. – Тому рішення, яке ми будемо пропонувати парламенту – повна заборона на викладку та розміщення упаковок сигарет на зовнішніх вітринах з метою скорочення поширеності куріння передусім серед молоді».
«Моніторинг 45-ти пунктів продажу тютюнових виробів у Івано-Франківську показав, що рівень виконання закону залишається стабільно високим. Проте, тютюнові компанії успішно обходять закон в частині, що стосується заборони стимулювання продажу, — зазначила голова правління Молодіжного громадського центру «Еталон» Леся Аронець. — Якщо у великих супермаркетах точки продажу не виділяються, то у кіосках та міні-маркетах часто можна побачити спеціальні викладки пачок з використанням підсвітки, яскравих візуальних зображень та дизайнерських рішень, що дозволяє виокремлювати пачки сигарет з метою привернення до них уваги».
«Тому, прибирання сигарет з вітрин суттєво зменшує приток нових курців серед дітей. Хоча не варто забувати і про роботу з дорослими курцями, особливо жінками. Адже за останніми дослідженнями нікотин впливає на генетичну інформацію, що своєю чергою накладає відбиток на здоров’я майбутніх дітей», — переконана спеціаліст з питань педіатрії, материнства та дитинства Лідія Сенюта.