
В Івано-Франківську за ініціативи "Медичної фундації Прикарпаття" розпочався форум "MedForReform", на якому медики обговорюють найгостріші питання, що стосуються реформ медичної галузі.
За словами голови правління ГО "Медична фундація Прикарпаття" Андрія Ткачука, Франківськ має стати центром публічних дискусій в медичній галузі, пише Курс.
"Сьогодні ми створили дискусійну платформу експертів, які безпосередньо творять медичну реформу на загальнодержавному рівні. Ми хочемо, щоб Івано-Франківськ став одним із центрів публічних дискусій, щоб медичний актив міста і цілої області міг орієнтуватись, куди рухається реформа", – зазначив Андрій Ткачук.
Один зі спікерів форуму, голова благодійного фонду "Пацієнти України" Дмитро Шерембей наголосив, що сьогодні ініціатива медичного реформування виникає серед громадськості і саме люди є основним рушієм змін в країні.
"В розробці концепції реформи системи охорони здоров’я в Україні, яку ми презентуємо сьогодні, брали участь пацієнтські експертні організації. Важливо, що вона відображає погляди і побажання тих людей, які самі ходять до лікарні, вона не побудована на теоретичному творенні добра людям, а на потребах, які вони самі озвучують. Ми вважаємо, що така дискусія громадського сектору, медичного середовища, фармацевтів важлива, оскільки вона пояснює усі позиції та посилює можливість проведення реформ", – розповів Дмитро Шерембей.
На його думку, повністю реформувати медичну галузь можливо за три роки. Для цього потрібно, щоб ініціативу реформ перебрала до своїх рук громадськість, адже із кожною зміною влади реформи залишаються на рівні балачок.
"Для цього не потрібно ресурсів з держбюджету. Потрібно лише поміняти статус лікарень, лікарів та пацієнтів і дозволити їм будувати взаємовідносини на цивілізованих правилах. Більше нічого не потрібно", – вважає Шерембей.
Він зазначає, що вже завдяки подіям, що відбуваються в Україні, всього за один рік підписали стратегію медичних реформ, хоча раніше було багато безуспішних спроб зробити це. Першим кроком було підписання Закону України "Про міжнародні закупівлі".
"У громадського сектору, який зацікавлений у проведенні реформ, дуже простий природний мотив – це люди, які живуть з різними, інколи смертельними, захворюваннями, об’єднані в 36 організацій. У них нема альтернативи – їм потрібно або змінювати систему, або покидати країну. Вони зробили вибір залишитися в Україні", – розповів голова БФ «Пацієнти України».
Обговорення відбуваються на двох платформах. На першій – медики розмірковують, чи відбудеться тотальна приватизація закладів хорони здоров’я, яким чином працюватиме система медичного страхування в Україні. Серед питань, які розглядаються на цій платформі, також реформування фармацевтичного ринку, у тому числі безпечні, доступні та ефективні ліки. Медичні фахівці розробляють варіанти створення єдиного медичного простору по всій країні шляхом об’єднання системи МОЗ, комунальної медицини, Укрзалізниці, міністерств, відомств, приватних секторів, що не виключає конкуренцію на медичному просторі. Не залишається поза увагою визначення диференційованої оплати медичного працівника та преферента для пільгових верств населення.
На другій платформі медики обговорюють фінансову доцільність ліквідування номерних і районних лікарень та відкриття амбулаторій в сучасній економічній ситуації. Підняли також проблему медичного забезпечення людей у селах та невеличких містах, механізму перерозподілу бюджетних коштів (левова частка медичних грошей іде на утримання лікарень, а не на медичну допомогу), переведення стоматології на повністю платний рівень. Медики розмірковують, як перевести поліклініки на місцеві бюджети, створити єдину електронну мережу реєстру та аналізу пацієнтів в усіх медичних державних установах для цілковитого контролю за роботою лікаря та стану здоров'я пацієнта.
В результаті форуму очікується, що експерти дійдуть консенсусу щодо ряду найбільш дискусійних та важливих проблем медичної реформи в Україні. Цей форум покаже, яким шляхом повинна розвиватися медицина в області, щоб досягти максимальної ефективності в умовах цієї економічної ситуації та можливі шляхи оптимізації бюджетів медичних закладів області.