В Івано-Франківську презентували другий том енциклопедії ЗУНР

Від "З" до "О". Сьогодні, 12 грудня в Прикарпатському національному університеті презентували 2-й том видання «Західно-Українська Народна Республіка 1918–1923. Енциклопедія. Т. 2″.

Видання «Західно-Українська Народна Республіка. Енциклопедія» присвячене 100-літньому ювілею проголошення ЗУНР, пише Фіртка з посиланням на Бліц-Інфо. 

За словами директора Інституту історії та політології ПНУ Миколи Кугутяка, ця енциклопедія - це мегапроєкт. 

"Ми дослідили архіви з Ватикану. Там є велика колекція документів ЗУНР. Ця робота тривала вже дуже давно, а тепер ми презентуємо результати. На виданням працювали науковці ПНУ та інших університетів України: Києва, Львова, Чернівців, Тернополя та інші", - каже науковець.

Варто зауважити, що кошти на друк видання профінансувала Івано-Франківська обласна рада. Зокрема, за словами голови облради Олександра Сича, по тисячі примірників першого і другого тому обійшлися у 605 тисяч гривень, а для третього тому, який презентують вже наступного року в бюджеті передбачили ще 500 тисяч.

"Важко переоцінити такий проєкт. Це улюблене дитя облради. Американський дослідник постколоніальних держав Європи колись сказав, що світ оцінює історію таких держав очима колонізаторів. Тому нам важливо подати світові альтернативну, правдиву історію. Ця книжка дуже великий вклад у написання національної історії України. Ми повинні пояснити світові, що нашій державі не 28 років. Жаль, що такий важливий проєкт оплачує не держава. Втім, своїми зусиллями ми направимо цю енциклопедію у найвищі інституції та найкращі бібліотеки України", - запевнив голова.

Як пояснив співавтор книги, автор досліджень про ЗУНР, відомий історик Микола Литвин, в цьому виданні описана не тільки історія Галичини, а й України загалом. Адже ті, хто будували ЗУНР - інтелігенція, письменники, військові, творили історію цілої держави.

"Для цього видання я досліджував архіви з цілого світу. Основний архів ЗУНР раніше зберігався у Відні, а коли прийшли радянські війська, його терміново перевезли у Ватикан. Нині архів не працює, тож ми звертаємося до церкви швидше завершити опрацювання. Водночас, архів УГА з Праги розділили на три частини (Київ, Москва і Прага). Відомо, що в Москві зберігаються особові справи керівників. Ми не все знаємо про ЗУНР і нас чекає ще багато сюрпризів", - переконаний історик. 

Водночас голова Івано-Франківської ОДА Денис Шмигаль зауважив, що це видання надзвичайно важливе в тій політичній ситуації, яка зараз в державі. Адже багато хто говорить, щоб відділити окуповані області, а самим розвиватися далі. Втім, у цій енциклопедії наочно показано, що буває, коли народ не об'єднаний.

"В цих енциклопедіях є приклад того, як наша інтелігенція створила республіку, але не змогли домовитися і втратили її. Нам важливо зберегти єдність. Це якісний історичний приклад, як не треба діяти країні за певних політичних обставин. Тут важливо було дати історичний фактаж без перекосів і власних трактувань. А вже з цих даних історики і аналітики можуть робити висновки", - вважає очільник ОДА. 

У свою чергу ректор ПНУ Ігор Цепенда під час презентації наголосив на тому, що коли виникло питання про об'єднання, ніхто з керівництва ЗУНР не думало про свої посади, а тільки про країну.

"Українці показали всьому світу, що ми не відмовляємося від створення власної держави не зважаючи на обставини. На Україну почали дивитися, як на партнера, тому в 1991 році багато країн одразу визнали нашу незалежність", - каже Цепенда.


12.12.2019 1353 10
Коментарі (10)

15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

827
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

394
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14187 16
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1632
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

915
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6253

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

682

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1507

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1315

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1201
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

555
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

695
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1619
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

638
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

927
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5970
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13826
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

299
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

596
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

526
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

841 2