В Івано-Франківську презентували другий том енциклопедії ЗУНР

Від "З" до "О". Сьогодні, 12 грудня в Прикарпатському національному університеті презентували 2-й том видання «Західно-Українська Народна Республіка 1918–1923. Енциклопедія. Т. 2″.

Видання «Західно-Українська Народна Республіка. Енциклопедія» присвячене 100-літньому ювілею проголошення ЗУНР, пише Фіртка з посиланням на Бліц-Інфо. 

За словами директора Інституту історії та політології ПНУ Миколи Кугутяка, ця енциклопедія - це мегапроєкт. 

"Ми дослідили архіви з Ватикану. Там є велика колекція документів ЗУНР. Ця робота тривала вже дуже давно, а тепер ми презентуємо результати. На виданням працювали науковці ПНУ та інших університетів України: Києва, Львова, Чернівців, Тернополя та інші", - каже науковець.

Варто зауважити, що кошти на друк видання профінансувала Івано-Франківська обласна рада. Зокрема, за словами голови облради Олександра Сича, по тисячі примірників першого і другого тому обійшлися у 605 тисяч гривень, а для третього тому, який презентують вже наступного року в бюджеті передбачили ще 500 тисяч.

"Важко переоцінити такий проєкт. Це улюблене дитя облради. Американський дослідник постколоніальних держав Європи колись сказав, що світ оцінює історію таких держав очима колонізаторів. Тому нам важливо подати світові альтернативну, правдиву історію. Ця книжка дуже великий вклад у написання національної історії України. Ми повинні пояснити світові, що нашій державі не 28 років. Жаль, що такий важливий проєкт оплачує не держава. Втім, своїми зусиллями ми направимо цю енциклопедію у найвищі інституції та найкращі бібліотеки України", - запевнив голова.

Як пояснив співавтор книги, автор досліджень про ЗУНР, відомий історик Микола Литвин, в цьому виданні описана не тільки історія Галичини, а й України загалом. Адже ті, хто будували ЗУНР - інтелігенція, письменники, військові, творили історію цілої держави.

"Для цього видання я досліджував архіви з цілого світу. Основний архів ЗУНР раніше зберігався у Відні, а коли прийшли радянські війська, його терміново перевезли у Ватикан. Нині архів не працює, тож ми звертаємося до церкви швидше завершити опрацювання. Водночас, архів УГА з Праги розділили на три частини (Київ, Москва і Прага). Відомо, що в Москві зберігаються особові справи керівників. Ми не все знаємо про ЗУНР і нас чекає ще багато сюрпризів", - переконаний історик. 

Водночас голова Івано-Франківської ОДА Денис Шмигаль зауважив, що це видання надзвичайно важливе в тій політичній ситуації, яка зараз в державі. Адже багато хто говорить, щоб відділити окуповані області, а самим розвиватися далі. Втім, у цій енциклопедії наочно показано, що буває, коли народ не об'єднаний.

"В цих енциклопедіях є приклад того, як наша інтелігенція створила республіку, але не змогли домовитися і втратили її. Нам важливо зберегти єдність. Це якісний історичний приклад, як не треба діяти країні за певних політичних обставин. Тут важливо було дати історичний фактаж без перекосів і власних трактувань. А вже з цих даних історики і аналітики можуть робити висновки", - вважає очільник ОДА. 

У свою чергу ректор ПНУ Ігор Цепенда під час презентації наголосив на тому, що коли виникло питання про об'єднання, ніхто з керівництва ЗУНР не думало про свої посади, а тільки про країну.

"Українці показали всьому світу, що ми не відмовляємося від створення власної держави не зважаючи на обставини. На Україну почали дивитися, як на партнера, тому в 1991 році багато країн одразу визнали нашу незалежність", - каже Цепенда.


12.12.2019 1388 10
Коментарі (10)

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

612
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

3192
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21316
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

2103
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1593 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2470

Найперше в цій історії із законом, що позбавив антикорурційні органи «незалежності», тішать молоді люди, які протестують. Щирі, світлі, небайдужі, впевнені своїй правоті…

398

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

273

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

861

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2264
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

285
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

559
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1106
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

267
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

884
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

851
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

766
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8343
22.07.2025

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем, який є ініціатором нових санкцій проти Росії, заявив, що президент США Дональд Трамп «надере зад» Володимиру Путіну, підписавши законопроєкт про вторинні санкції для країн-покупців російської нафти.  

426
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

1232 6
10.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2284 4
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

975