
Два мільйони українців щороку стають жертвами домашнього насильства. І це - не лише жінки та діти, а й літні люди і навіть чоловіки. Щороку майже пів тисячі з них - помирають.
Напередодні в Україні запрацювали спеціальні мобільні групи для боротьби з домашніми тиранами. Та наскільки вони ефективні - з'ясовували журналісти, інформує Фіртка з посиланням на Подробиці.
До цієї квартири в середмісті Івано-Франківська правоохоронці навідуються по кілька разів на тиждень. 50-річний чоловік ніде не працює, часто зазирає в чарку. Під дією оковитої б'є стареньких батьків та сина. Сьогодні тут спокійно.
"Якщо немає проблем, якщо будуть - то дзвоніть відразу на 102 і ми приїдемо до вас. - Ми вам надзвичайно вдячні"
В Івано-Франківську понад тисяча домашніх тиранів регулярно вдаються до насильства. Та от жертви побоїв часто жаліють кривдників і відмовляються писати заяву в поліцію.
"Тому що це сім'я, у них є діти і не хочуть щоб хтось це бачив. Викликає просто - щоб розрядити ситуацію. Щоб він її дальше не бив", - говорить Оксана Костюк, дільничний офіцер поліції.
Зазвичай від домашньої тиранії страждають молоді жінки, - розповідають поліцейські. Але серед жертв є і літні люди, і діти. Стусани та побої - не єдине насильство. Жертви страждають від словесних погроз, образ та залякувань.
читайте також: 286 звернень: у центрі Франківська проходить акція проти домашнього насильства (ФОТО)
Повідомлення про такі випадки надходять щодня, - розповідає дільничний офіцер поліції Тарас Лебуховський. Інколи більш ніж десяток за одне чергування. Від початку року - їх тисячі.
"Важливо реагувати на виклики щодо домашнього насильства у всіх його проявах: психологічне, економічне, фізичне та сексуальне насильство. В більшості воно виражається у фізичному та психологічному насильстві. А найчастіше - це є психологічне насильство", - наголосив Тарас Лебухорський, дільничний офіцер поліції.
Мобільна група стартувала у вересні. За час роботи жодному кривдникові суд суворого покарання не призначили. Більшість відбувається штрафом у 170 гривень.
"Штрафи не платять і їх то нічого не вчить. Якби він отримав 15 діб, відсидів 15 діб, він би трохи змінив ставлення. Треба трохи жорсткіше покарання", - переконаний Тарас Лебухорський, дільничний офіцер поліції.
Законодавство дозволяє правоохоронцям затримувати домашніх кривдників лише на 3 години. Потерпілим же тікати нікуди. У місті відсутні державні кризові центри. Один із таких організували волонтери. Втім, йому бракує фінансування.
"Приходили молоді дівчата із дітьми, але вони подивилися на ці наші спартанські умови і сказали, що будуть шукати щось краще. У нас немає опалення. У нас, як бачите, навіть туалет не передбачений. Треба щоб був душ, щоб можна було помити дитину", - розводить руками Ганна Гринів, волонтерка.
Волонтери сподіваються на допомогу міста, бо притулок для жертв насильства вкрай необхідний.
А що робити якщо , до такого звірства доводить сама малолітьня дитина , скажімо 16 років . Що не просиш , що пояснюєш , що так робити не можна навіть поліція і соціальні служби не допомагають . А ця , нікчемна дитина , на далі робить те саме . Просто сил немає . А росла в батьківській любові і ласці . І то дівчина . Батькам людям дивитися в очі не приємно , хотя батьки не винні . Якщо ніхто не допомагає , то тоді , що звернутися до священика- екзорциста ? А де його знайти ?