В Івано-Франківську дітей навчали розписувати лемківські писанки

У мистецькому просторі "Вагабундо", що в Івано-Франківську, дітей навчали розписувати лемківські писанки.

Про це в етері Суспільного розповіли директорка муніципального позашкільного закладу "КУТ" Оксана Таран і викладачка Анна Кирпан, передає Фіртка.

"Дітям дуже подобається доторкнутися до чогось народного, фольклорного, етнографічного. Їм це цікаво", — каже Оксана Таран.

Зі слів просвітянки, заняття з писанкарства провели як для дітей вимушених переселенців, так і для франківців. Майстер-класи з розпису лемківських писанок Анна Кирпан проводить щороку, але цього разу "побачила свою роботу під іншим кутом".

"Тепер — це ще й арттерапія, заняття, яке відволікає від невеселих думок, від того, що діти перебувають далеко від дому, від того, що є війна. І зараз це не тільки дітям, а й батькам дуже важливо", — каже Анна.

Викладачка розповідає, що перед кожним творчим заняттям, які проводять викладачі "КУТа" для дітей переселенців, продумує, щоб не було чогось травматичного, враховує рекомендації, як працювати з дітьми, що мають негативний досвід.

"Можливо, я не маю права сказати дітям, щоб малювали, наприклад, хатку, бо, може, вони будуть згадувати свій дім, який покинули або який зруйнований. Може, я не маю права навіть сказати, щоб намалювали свою сім'ю, бо, може, в тій сім’ї тепер когось бракує, це вже буде травма. Або літак, або щось інше – бо може бути різна травма.

І я почала думати, що треба робити щось пов’язане з весною, з розквітанням. І, думаю, писанки в цьому сенсі — це те, що несе тільки позитив, відвертає від війни, від руйнування, від цього болю", — розповідає Анна.

Заняття проводять у мистецькому просторі "Вагабундо", що одночасно може слугувати укриттям. Анна каже, що важливою є не тільки фізична, але й психологічна безпека для дітей, які покинули свої домівки.

Десятирічна Ангеліна Коваленко приїхала в Івано-Франківськ з Бучі. Дівчинка розповідає, що раніше ніколи не розмальовувала писанки, навіть переживала, що нічого не вийде, але все вдалося.

Дитина докладно переказує увесь процес:

"Ми брали яйце, змочували оцтом ганчірку і протирали його. Потім брали олівець, у який ввіткнута шпилька, і вмокали в розтоплений віск. Нахиляли банку з фарбою й акуратно клали туди яйце. Трохи трясли, щоб зафарбувалося, виймали ложкою, промокнули туалетним папером – і готова писанка".

Ангеліна розписала дві писанки: зелену і рожеву. Зобразила квіточки, сердечка, метелика і кішечку. Каже, що яйця можна з’їсти, бо вони варені, а можна залишити на пам`ять. Батькам дівчинка писанки одразу не покаже, бо хоче, "щоб був сюрприз".

Яна Колпакова, якій також 10 років, — киянка. Писанки теж створювала вперше. Дівчинка розповідає, що розписувала яйця просто крапками та комами.

"Це було спочатку складно, тому що я не розуміла, як правильно ставити крапки. То якісь малі, то завеликі виходили, а потім стало дуже легко, коли я зрозуміла, як це робити", — ділиться дитина.

У Яни тепер є три писанки з абстрактними малюнками: червона, зелена та біла.

"Це — наші традиції й це — цінно для українців. Бачу, як діти відчувають усі події, що відбуваються. Я вперше на такому майстер-класі й мені дуже сподобалося. Майстриня пояснила все дуже доступно, коротко, ясно і чітко", — каже Вікторія Мисак.

"Переважно я показую, як робити лемківську писанку — шпилькова техніка і лемківські візерунки, але розповідаю про різні види писанок. Одна з причин, чому ми робимо саме лемківську писанку, — не тільки те, що вона мені рідна, що мене цього навчив батько з Лемківщини, але й тому, що спосіб її виготовлення настільки простий (це є крапки й коми), що теоретично його може освоїти навіть п'ятирічна дитина", — розповідає Анна Кирпан.

Писанкарка каже, що найприємнішою для неї є радість і вдячність тих, хто чогось навчився. Адже майстер-класи, зі слів Анни, й проводяться для того, щоб людина зрозуміла, потім вдома повторила і продовжувала робити надалі.

Зі слів директорки "КУТа" Оксани Таран, попереду для дітей — ще майстер-класи з гаївок. Їх планують провести 27 квітня.


Агенція новин «Фіртка» чинить ворогу інформаційний спротив. Будь ласка, підтримайте редакцію!


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Вважають конфесію ворогом. На Івано-Франківщині закриють церкву Московського патріархату (ВІДЕО)

На Івано-Франківщині ще один храм московського патріархату переходить до ПЦУ

Франківська церква Московського патріархату спростувала заяву про перехід до ПЦУ


15.04.2022 Іван Муканик 1039
Коментарі ()

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

343
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13894 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1588
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

879
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6160
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1731

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

647

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1474

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1282

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1172
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

528
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

666
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1586
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

609
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

894
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5931
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13701
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

259
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

557
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

492
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

802 2