В Івано-Франківську дітей навчали розписувати лемківські писанки

У мистецькому просторі "Вагабундо", що в Івано-Франківську, дітей навчали розписувати лемківські писанки.

Про це в етері Суспільного розповіли директорка муніципального позашкільного закладу "КУТ" Оксана Таран і викладачка Анна Кирпан, передає Фіртка.

"Дітям дуже подобається доторкнутися до чогось народного, фольклорного, етнографічного. Їм це цікаво", — каже Оксана Таран.

Зі слів просвітянки, заняття з писанкарства провели як для дітей вимушених переселенців, так і для франківців. Майстер-класи з розпису лемківських писанок Анна Кирпан проводить щороку, але цього разу "побачила свою роботу під іншим кутом".

"Тепер — це ще й арттерапія, заняття, яке відволікає від невеселих думок, від того, що діти перебувають далеко від дому, від того, що є війна. І зараз це не тільки дітям, а й батькам дуже важливо", — каже Анна.

Викладачка розповідає, що перед кожним творчим заняттям, які проводять викладачі "КУТа" для дітей переселенців, продумує, щоб не було чогось травматичного, враховує рекомендації, як працювати з дітьми, що мають негативний досвід.

"Можливо, я не маю права сказати дітям, щоб малювали, наприклад, хатку, бо, може, вони будуть згадувати свій дім, який покинули або який зруйнований. Може, я не маю права навіть сказати, щоб намалювали свою сім'ю, бо, може, в тій сім’ї тепер когось бракує, це вже буде травма. Або літак, або щось інше – бо може бути різна травма.

І я почала думати, що треба робити щось пов’язане з весною, з розквітанням. І, думаю, писанки в цьому сенсі — це те, що несе тільки позитив, відвертає від війни, від руйнування, від цього болю", — розповідає Анна.

Заняття проводять у мистецькому просторі "Вагабундо", що одночасно може слугувати укриттям. Анна каже, що важливою є не тільки фізична, але й психологічна безпека для дітей, які покинули свої домівки.

Десятирічна Ангеліна Коваленко приїхала в Івано-Франківськ з Бучі. Дівчинка розповідає, що раніше ніколи не розмальовувала писанки, навіть переживала, що нічого не вийде, але все вдалося.

Дитина докладно переказує увесь процес:

"Ми брали яйце, змочували оцтом ганчірку і протирали його. Потім брали олівець, у який ввіткнута шпилька, і вмокали в розтоплений віск. Нахиляли банку з фарбою й акуратно клали туди яйце. Трохи трясли, щоб зафарбувалося, виймали ложкою, промокнули туалетним папером – і готова писанка".

Ангеліна розписала дві писанки: зелену і рожеву. Зобразила квіточки, сердечка, метелика і кішечку. Каже, що яйця можна з’їсти, бо вони варені, а можна залишити на пам`ять. Батькам дівчинка писанки одразу не покаже, бо хоче, "щоб був сюрприз".

Яна Колпакова, якій також 10 років, — киянка. Писанки теж створювала вперше. Дівчинка розповідає, що розписувала яйця просто крапками та комами.

"Це було спочатку складно, тому що я не розуміла, як правильно ставити крапки. То якісь малі, то завеликі виходили, а потім стало дуже легко, коли я зрозуміла, як це робити", — ділиться дитина.

У Яни тепер є три писанки з абстрактними малюнками: червона, зелена та біла.

"Це — наші традиції й це — цінно для українців. Бачу, як діти відчувають усі події, що відбуваються. Я вперше на такому майстер-класі й мені дуже сподобалося. Майстриня пояснила все дуже доступно, коротко, ясно і чітко", — каже Вікторія Мисак.

"Переважно я показую, як робити лемківську писанку — шпилькова техніка і лемківські візерунки, але розповідаю про різні види писанок. Одна з причин, чому ми робимо саме лемківську писанку, — не тільки те, що вона мені рідна, що мене цього навчив батько з Лемківщини, але й тому, що спосіб її виготовлення настільки простий (це є крапки й коми), що теоретично його може освоїти навіть п'ятирічна дитина", — розповідає Анна Кирпан.

Писанкарка каже, що найприємнішою для неї є радість і вдячність тих, хто чогось навчився. Адже майстер-класи, зі слів Анни, й проводяться для того, щоб людина зрозуміла, потім вдома повторила і продовжувала робити надалі.

Зі слів директорки "КУТа" Оксани Таран, попереду для дітей — ще майстер-класи з гаївок. Їх планують провести 27 квітня.


Агенція новин «Фіртка» чинить ворогу інформаційний спротив. Будь ласка, підтримайте редакцію!


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Вважають конфесію ворогом. На Івано-Франківщині закриють церкву Московського патріархату (ВІДЕО)

На Івано-Франківщині ще один храм московського патріархату переходить до ПЦУ

Франківська церква Московського патріархату спростувала заяву про перехід до ПЦУ


15.04.2022 Іван Муканик 1076
Коментарі ()

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2862
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21012
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1945
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1326 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2342
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

4024

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

653

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2119

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

798

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1389
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

94
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

446
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

981
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

103
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

728
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

724
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

666
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8180
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

757 2
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

859
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2140 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

802