В Івано-Франківську демонструють чотири десятки оригінальних картин Тараса Шевченка (ФОТО)

Івано-Франківськ став першим містом в Україні, яке удостоїлось честі приймати виїзну виставку живопису авторства Тараса Шевченка. Як зазначають шевченкознавці це вперше, коли велика добірка оригіналів робіт Шевченка експонуватимуться не в стінах Національного музею Тараса Шевченка, а в регіональному музеї. 

Як повідомляє Фіртка, в експозиції виїзної виставки «Справжній Шевченко» представлені більш як 30 творів художника з колекції Національного музею Тараса Шевченка.

Це роботи в жанрах пейзажу, портрета, автопортрета та композиції на біблійні, історичні й побутові теми, виконані олійними фарбами, аквареллю, сепією, олівцем і в техніці офорта. Вони ілюструють різні періоди життя художника: доакадемічний час, навчання в Петербурзькій Академії мистецтв, нетривалі подорожі Україною та роботу в Київській Археографічній комісії, довгі роки заслання та останні роки життя в Петербурзі.

"Вперше з часів ІІ Світової війни Національний музей ім. Т. Шевченка, що  у Києві  передає експонати за межі музею. 

Ми домовилися з директором музею Дмитром Стусом про експонування цих творів до нашого міста. Велику роль  в цьому та  допомогу надали місцеві депутати, зокрема депутат облради Роман Ткач. Юридична компанія «Moris Group» взяла на себе всі фінансові видатки пов’язані з транспортуванням картин до Івано-Франківська.

Загалом до нас привезли 37 робіт. Сама процедура передачі картин на виставку доволі складна, до прикладу варто сказати, що вона потребувала дозволу та підпису Міністра культури Олександра Ткаченка", - розповідає Василь Романець, директор Музею мистецтв Прикарпаття.

З-поміж найбільш відомих картин Шевченка відвідувачі виставки в Івано-Франківську зможуть побачити автопортрети, «Катерину», «Селянську родину», «Одаліску». Також представлено портрет Василя Андрійовича Жуковського пензля Карла Брюллова, за кошти з продажу якого Шевченка викупили з кріпацтва.

"Картину «Катерина» Шевченко написав у 1842 році, коли він вчився в Академії мистецтв в Петербурзі. Це одна з небагатьох олійних робіт, у його творчості переважала  графіка, акварель, сепія, гравюри.

Картина намальована за мотивами поеми «Катерина». Загалом Шевченко часто використовував у своїй творчості образ жінки-мати та описував їхню долю в Україні",-  каже Тетяна Маник, учений  секретар Музею мистецтв Прикарпаття. 

А ось картина «Портрет Жуковського» відома тим, що завдяки її продажу через лотерею вдалося викупити Шевченка з кріпацтва. Картину (1837-1838 рр.) намалював професор, викладач Петербурзької Академії мистецтв, зірка російського живопису Карл Брюллов з ціллю викупити Шевченка з кріпацтва. На картині зображений Василь Жуковський - поет, вихователь дітей царя Миколи ІІ.

"У 1838 році відбулася лотерея. Хтось з імператорської сім'ї цей портрет виграв і повинен був заплатити 2500 карбованців (на той час це було еквівалентно 45 кг чистого срібла).

Є така версія, що заплатили тільки половину суми, решту суми доклали сам Жуковський і Брюллов і викупили Шевченка з кріпацтва. І це відкрило йому шлях до Петербурзької Академії мистецтв", - продовжує Тетяна Маник.

Виставку в Івано-Франківську організували за два місяці. Як зазначив керуючий партнер компанії «Moris Group» Андрій Романчук, для нього все почалося з вивчення кримінальної справи Шевченка. Саме там, каже юрист, він справжній, тож захотілося митця розкрити ширше й глибше.

«Велика честь, що в Івано-Франківську виставляють стільки оригінальних творів Шевченка. Це дуже хороший приклад, який, я думаю, буде реалізований по всій Україні. Бажаю всім позитивних емоцій від перегляду виставки», – каже Романчук.

"Мене сильно вразили картини Шевченка, не думала, що він так гарно малював і не думала, що на власні очі побачу його картини тут в Івано-Франківську", - поділилась своїми емоціями одна з перших відвідувачів виставки Уляна.

Виїзна виставка "Справжній Шевченко" в Музеї мистецтв Прикарпаття триватиме з 26 жовтня по 21 листопада 2021 р. Вхід на виставку за ціною вхідного квитка до музею: 40 грн за дорослого, 10 грн для учнів та 20 грн для студентів, вартість групових екскурсій для учнів та студентів – 100 грн, для дорослих - 150 грн.

Графік роботи: вівторок – неділя – з 10:00 до 17:00 год, понеділок вихідний. Адреса: м. Івано-Франківськ, майдан Шептицького, 8.

Контактний номер для організації групових екскурсій +38096 919 9700.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

В Івано-Франківську створять Музей "ідеальних" міст

На Прикарпатті покажуть документальні фільми мандрівного фестивалю Docudays.UA (ФОТО)

"Нічого таємного, що б не стало явним": у Коломиї відзначили 75-річницю "Львівського собору" 1946 року (ВІДЕО)

Фотогалерея


Коментарі ()

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

842 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

790
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1605
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2233
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4210 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3213

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

213

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

442

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

383

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

855
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

621
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

668
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

954
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1065
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

669
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6249
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1743
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31759 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1535
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

752 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

717