В ІФНТУГ розробили унікальний прилад, що визначає енергію спожитого газу (фото)

 

 

Викладачі та науковці Івано-Франківського університету нафти і газу розробили прилад, який може вимірювати якість газу. До цього часу, схожий прилад був розроблений лише в США, він покликаний визначити кількість енергії, що міститься у спожитому газі.

 

Саме за неї, на думку розробників, мають платити споживачі, а не за обєм газу.

 

Днями директор НДІ нафтогазової енергетики та екології, професор ІФНТУГ Максим Карпаш презентував прилад представникам партії ВОЛЯ-РУХ НОВИХ СИЛ народному депутату Юрію Деревянку та депутату Надвірнянської районної ради Тетяні Пришляк.

 

Максим Карпаш повідомив, що прилад почали розробляти в університеті з 2009 року.

 

«Ми почали займатись перевіркою якості бензину, нафтопродуктів і перейшли до газу, однак виявили, що необхідних інструментів для цього немає. Побачили, що наш досвід дозволяє нам самим створити такий прилад», - розповідає науковець.

 

Він звернув увагу, що найбільше люди помічають проблеми з газом в зимовий період. Причиною цього, з одного боку, є інтенсивний підйом газу зі сховищ, в ньому міститься значна кількість вологи, і станція осушки не завжди справляється з нею. З іншого боку - є проблема з загальним старінням родовищ в Україні, розвідувального буріння нових родовищ фактично немає.

 

«Перші роки родовища дають найкращий газ, потім з часом його якість знижується. Проблемою також є те, що люди утепляють свої домівки, ставлять металопластикові вікна, перекривають вентиляції, що спричиняє підвищену вологість, і відповідно лічильники мотають більше ніж як колись, - каже Карпаш. – Втім, ми повинні платити за енергію, яка міститься в спожитому газі, а не за об’єм. Це відповідає міжнародній практиці і здоровому глузду».

 

Юрій Деревянко наголосив на унікальності цього приладу, до цього часу такий прилад розробили лише в США.

 

«Партія «ВОЛЯ» неодноразово піднімала проблему якості газу в країні, наголошувала на необхідності, щоб якість газу відповідала ціні, яку платять споживачі.  Цей прилад ще потребує деяких доопрацювань, але ми зацікавлені щоб він був завершеним до кінця, і кожен українець отримав можливість користуватись ним і бути впевненим, що газ, який обходиться українцям у космічні, неадекватні суми, відповідає всім нормам і стандартам, - зазначає Юрій Дерев’янко. - Дякуючи нашим молодим вченим, ми сьогодні маємо такий прилад, який не соромно презентувати за кордоном, та позмагатись з іншими світовими виробниками».

 

Тетяна Пришляк наголосила, що команда ВОЛІ-РУХУ НОВИХ СИЛ активно співпрацюватиме з науковцями науково-дослідного інституту ІФНТУНГ для розробки Програми контролю за якістю газу на Прикарпатті.

 

«Ми тривалий час вивчаємо питання якості газу, що потрапляє до споживача. Адже скарг багато, а ціну ми платимо високу, як європейці. Турбує ця проблема і надвірнянців, адже газ тут видобувається, нікуди не транспортується, вартість висока, а якість низька. Тому у співпраці з науковцями хочемо допомогти запатентувати даний прилад, використовувати його для моніторингу та контролю, а також хочемо спільно напрацювати та вдосконалити обласну Програму контролю за якістю газу», - зазначила Пришляк.

 

Нагадаємо, ще в грудні 2015 року очільниця фракції «ВОЛЯ» в облраді Ольга Галабала провела робочу нараду з питань розробки Програми перевірки якості газу на Прикарпатті, під час якої наголосила, що мешканці області масово скаржаться на якість природного газу.

 

Постійна депутатська комісія з питань промисловості підтримала проект рішення Івано-Франківської обласної ради "Про Програму контролю за якістю газу, що постачається споживачам Івано-Франківської області на 2016 рік". Основними завданнями програми є отримати інформацію про якісні показники природного газу, захист прав споживачів та розробка комплексної довготермінової програми зі створення системи контролю за якістю газу в Івано-Франківській області. На сесії 25 грудня 2015 року було прийнято рішення доопрацювати програму, однак і досі її не було винесено на жодну сесію.


20.06.2017 715 0
Коментарі (0)

28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

392
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

855
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1857
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3382
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2307 4
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4521

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

676

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

595

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

572

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

605
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10222
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1061
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5089
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

858
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2655
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1083
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34313 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

510
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

571
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

911 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

1140