Сьогодні на засіданні Верховної ради народними депуатами було підтримано ініціативу про відзначення на державному рівні 1115 років з дня заснування міста Галич.
Про це на своїй сторіні у "Фейсбук" написав ініціатор ідеї - обранець від Прикарпаття Роман Чернега.
"Верховна Рада підтримала ініційовану мною постанову про відзначення на державному рівні 1115 років з дня заснування мого рідного міста Галича", - написав у соцмережі нардеп.
Пропонуємо вашій увазі проект Постанови, який передбачає підготовку та відзначення на державному рівні 1115-річчя заснування міста Галича Івано-Франківської області.
У 2013 році виповнюється 1115 років місту Галичу Івано-Франківської області - одному з найстаровинніших міст України.
Враховуючи історичне і культурне значення міста Галича Івано-Франківської області та у зв’язку з його 1115-річчям, Верховна Рада України п о с т а н о в л я є:
1. У 2013 році урочисто відзначити 1115-річчя заснування міста Галича Івано-Франківської області.
2. Рекомендувати Кабінету Міністрів України:
у місячний термін з дня прийняття цієї Постанови утворити організаційний комітет з підготовки та проведення заходів щодо відзначення 1115-річчя заснування міста Галича Івано-Франківської області;
у місячний термін з дня утворення зазначеного організаційного комітету розробити та затвердити план заходів, пов’язаних з відзначенням 1115-річчя заснування міста Галича Івано-Франківської області, вирішити питання щодо його фінансового та матеріально-технічного забезпечення.
3. Рекомендувати:
Державному комітету телебачення і радіомовлення України організувати висвітлення в засобах масової інформації заходів, що проводитимуться у зв’язку з відзначенням 1115-річчя заснування міста Галича Івано-Франківської області;
Національному банку України виготовити і ввести в обіг ювілейну монету, присвячену 1115-річчю заснування міста Галича Івано-Франківської області;
Українському державному підприємству поштового зв’язку "Укрпошта" видати серію поштових марок, присвячених 1115-річчю заснування міста Галича Івано-Франківської області;
Президії Національної академії наук України передбачити проведення відповідними академічними інститутами разом із Прикарпатським національним університетом імені Василя Стефаника та національним заповідником «Давній Галич» науково-практичної конференції «Галич в історії України»;
Івано-Франківській обласній державній адміністрації звернутися до Президента України та Кабінету Міністрів України з пропозиціями щодо відзначення державними нагородами мешканців і вихідців міста Галича Івано-Франківської області, які зробили вагомий внесок у соціально-економічний та культурний розвиток України.
4. Контроль за виконанням цієї Постанови покласти на Комітет Верховної Ради України з питань культури і духовності та Комітет Верховної Ради України з питань державного будівництва та місцевого самоврядування.
Довідка Фіртки:
У 1240 році Галич став правонаступником могутньої Київської України-Русі. У Галичі створена одна з найдавніших пам'яток староукраїнської писемності – Галицьке Євангеліє. У 1367 році місто здобуло Магдебурзьке право. У місті в різні часи народилися, бували і проживали відомі науковці, літератори, політичні та громадські діячі, які збагатили українську, польську та караїмську культурну спадщину.
З Галича родом Степан Пушик, Володимир Пірус, Теодор Наритник та інші видатні політики, діячі культури та науки.
Про княже місто писали співавтори знаменитого альманаху «Русалка Дністрова» – Маркіян Шашкевич, Іван Вагилевич, Яків Головацький. У 1875 році у Галичі побував Іван Франко, а на початку ХХ сторіччя – тоді ще молодий історик Іван Крип’якевич.