Усе для фронту. Керівник Івано-Франківської ТПП про роботу бізнесу в умовах війни та «бюджет перемоги»

Усі наші бюджети — від територіальних громад і до обласного та державного — повинні стати «бюджетами перемоги».

На цьому під час розмови з журналісткою Фіртки наголосив Андрій Левкович, керівник Івано-Франківської Торгово-Промислової Палати, депутат Івано-Франківської обласної ради.


Далі подаємо пряму мову.


Спершу був шок, та згодом адаптувались


Якщо на початку повномасштабного вторгнення в лютому 2022 року в підприємців був певний шок і нерозуміння, як діяти далі в умовах війни, то з часом всі почали звикати до нових умов і обставин.

Я пригадую ранок 24 лютого 2022 року. Ракети вже прилетіли в наш Івано-Франківський аеропорт. Ми опинилися в новій реальності.

Тоді ми майже припинили звичну діяльність і стали волонтерським хабом. Через нас щодня проходили по кілька фур благодійної допомоги.

Багато наших партнерів, організацій з Європи самі зв’язувалися з нами, пропонували допомогу. Чому саме до нас? Тому, що ми є прозорою та зрозумілою для світу організацією. Торгово-промислові палати є в кожній країні, тому, звертаючись до нас, люди розуміють, що звертаються до організації з відповідною репутацією і досвідом.

У перші місяці після повномасштабного вторгнення ми буквально жили на нашому складі, приймали допомогу, одразу ж з коліс фур перевантажували її в буси, які приїжджали з військових частин, з громад з лінії зіткнення, з лікарень, соціальних служб.

Допомога з Європи — це в більшості була ініціатива простих людей, європейських громадських організацій.

Нам допомагали й спілки українців європейських країн, й спілка альпіністів, військовослужбовців у відставці, офіцерські клуби, регіональні та національні торгово-промислові палати, різні професійні спільноти, великі корпорації й маленькі територіальні громади...

У той час ми бачили, що наш бізнес в стані певного шоку. Найбільш актуальною послугою, серед інших, які ми раніше надавали підприємцям, стала довідка про форс-мажор.

Підприємці також стали волонтерами, змінилися їх ключові мотивації. Замість мети отримати максимальний прибуток, що є нормальним для бізнесу, підприємці найперше думали про допомогу фронту, про збереження колективу, підтримку працівників.

На Івано-Франківщину релокувалися близько сотні підприємств зі сходу України та кілька торгово-промислових палат. Ми допомагали чим могли, ми відчували цю нашу спільність і єдність.

Але поступово все більше ми поверталися до своєї звичної роботи — надання певних послуг нашому бізнесу і підприємцям, особливо орієнтованим на зовнішньоекономічну діяльність, обміном делегацій з європейськими країнами, грантовій підтримці нашого бізнесу.


Після перемоги України все найцікавіше в Європі відбуватиметься саме в Україні


Попри всі труднощі, я вірю, що після нашої перемоги все найцікавіше в Європі відбуватиметься саме в Україні. Втім, сьогодні всі наші думки та зусилля повинні бути спрямованими на перемогу, на припинення війни.

Всі наші бюджети — від територіальних громад і до обласного та державного — повинні стати «бюджетами перемоги».

Натомість як депутат обласної ради, я бачу, що не всі зусилля скеровані в такому напрямку. Ми й далі фінансуємо наші неефективні комунальні підприємства, які вже стали такою собі «раковою пухлиною» для обласного бюджету.

Є питання і до деяких сумнівних обласних програм, які, м’яко кажучи, «не на часі». І це суми на десятки й сотні мільйонів гривень, при  цьому «на фінансування заходів Регіональної цільової програми надання шефської допомоги військовим частинам ЗСУ» обласний бюджет передбачає лише 1,5 млн гривень.

Це все викликає в мене відповідні емоції щодо тих, хто в теперішніх умовах, плутає пріоритети. Безумовно, ми повинні зберігати робочі місця. Підприємства повинні працювати, платити податки, наповнювати бюджети.

Але, якщо підприємство, скажімо, виробляє бруківку, яку купляє громада для доброустрою, то це підприємство може перепрофілюватися і виробляти якісь бетонні конструкції для будівництва оборонних укріплень, які вкрай необхідні на лінії зіткнення з окупантами. Швейні підприємства можуть шити одяг для військових. І так далі.

Таким мало б бути мислення наше сьогодні. Усі можливості, на всіх рівнях, на всіх фронтах: бойовому, економічному — для перемоги.

Детальніше читайте у матеріалі: Андрій Левкович про шлях України в Євросоюз, «бюджет перемоги» та Івано-Франківську ТПП під час війни.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Шукати баланс між військовим обов'язком та необхідністю працювати»: Андрій Семанів про те, як бізнесу вистояти під час війни

«Креативні індустрії — сучасна галузь, яка може затримати молодь в країні», — Віктор Вінтоняк про розвиток Івано-Франківської області


21.01.2024 1208
Коментарі ()

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

880 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

797
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1615
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2242
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4220 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3219

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

222

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

450

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

390

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

861
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

631
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

677
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

962
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1076
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

675
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6258
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1751
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31766 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1547
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

759 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

723