Усі наші бюджети — від територіальних громад і до обласного та державного — повинні стати «бюджетами перемоги».
На цьому під час розмови з журналісткою Фіртки наголосив Андрій Левкович, керівник Івано-Франківської Торгово-Промислової Палати, депутат Івано-Франківської обласної ради.
Далі подаємо пряму мову.
Спершу був шок, та згодом адаптувались
Якщо на початку повномасштабного вторгнення в лютому 2022 року в підприємців був певний шок і нерозуміння, як діяти далі в умовах війни, то з часом всі почали звикати до нових умов і обставин.
Я пригадую ранок 24 лютого 2022 року. Ракети вже прилетіли в наш Івано-Франківський аеропорт. Ми опинилися в новій реальності.
Тоді ми майже припинили звичну діяльність і стали волонтерським хабом. Через нас щодня проходили по кілька фур благодійної допомоги.
Багато наших партнерів, організацій з Європи самі зв’язувалися з нами, пропонували допомогу. Чому саме до нас? Тому, що ми є прозорою та зрозумілою для світу організацією. Торгово-промислові палати є в кожній країні, тому, звертаючись до нас, люди розуміють, що звертаються до організації з відповідною репутацією і досвідом.
У перші місяці після повномасштабного вторгнення ми буквально жили на нашому складі, приймали допомогу, одразу ж з коліс фур перевантажували її в буси, які приїжджали з військових частин, з громад з лінії зіткнення, з лікарень, соціальних служб.
Допомога з Європи — це в більшості була ініціатива простих людей, європейських громадських організацій.
Нам допомагали й спілки українців європейських країн, й спілка альпіністів, військовослужбовців у відставці, офіцерські клуби, регіональні та національні торгово-промислові палати, різні професійні спільноти, великі корпорації й маленькі територіальні громади...
У той час ми бачили, що наш бізнес в стані певного шоку. Найбільш актуальною послугою, серед інших, які ми раніше надавали підприємцям, стала довідка про форс-мажор.
Підприємці також стали волонтерами, змінилися їх ключові мотивації. Замість мети отримати максимальний прибуток, що є нормальним для бізнесу, підприємці найперше думали про допомогу фронту, про збереження колективу, підтримку працівників.
На Івано-Франківщину релокувалися близько сотні підприємств зі сходу України та кілька торгово-промислових палат. Ми допомагали чим могли, ми відчували цю нашу спільність і єдність.
Але поступово все більше ми поверталися до своєї звичної роботи — надання певних послуг нашому бізнесу і підприємцям, особливо орієнтованим на зовнішньоекономічну діяльність, обміном делегацій з європейськими країнами, грантовій підтримці нашого бізнесу.
Після перемоги України все найцікавіше в Європі відбуватиметься саме в Україні
Попри всі труднощі, я вірю, що після нашої перемоги все найцікавіше в Європі відбуватиметься саме в Україні. Втім, сьогодні всі наші думки та зусилля повинні бути спрямованими на перемогу, на припинення війни.
Всі наші бюджети — від територіальних громад і до обласного та державного — повинні стати «бюджетами перемоги».
Натомість як депутат обласної ради, я бачу, що не всі зусилля скеровані в такому напрямку. Ми й далі фінансуємо наші неефективні комунальні підприємства, які вже стали такою собі «раковою пухлиною» для обласного бюджету.
Є питання і до деяких сумнівних обласних програм, які, м’яко кажучи, «не на часі». І це суми на десятки й сотні мільйонів гривень, при цьому «на фінансування заходів Регіональної цільової програми надання шефської допомоги військовим частинам ЗСУ» обласний бюджет передбачає лише 1,5 млн гривень.
Це все викликає в мене відповідні емоції щодо тих, хто в теперішніх умовах, плутає пріоритети. Безумовно, ми повинні зберігати робочі місця. Підприємства повинні працювати, платити податки, наповнювати бюджети.
Але, якщо підприємство, скажімо, виробляє бруківку, яку купляє громада для доброустрою, то це підприємство може перепрофілюватися і виробляти якісь бетонні конструкції для будівництва оборонних укріплень, які вкрай необхідні на лінії зіткнення з окупантами. Швейні підприємства можуть шити одяг для військових. І так далі.
Таким мало б бути мислення наше сьогодні. Усі можливості, на всіх рівнях, на всіх фронтах: бойовому, економічному — для перемоги.
Детальніше читайте у матеріалі: Андрій Левкович про шлях України в Євросоюз, «бюджет перемоги» та Івано-Франківську ТПП під час війни.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також: