Уроки ХХ століття: де був Бог, коли гинули мільйони?

 

 

«Дехто боїться втратити Бога, а дехто боїться Його знайти»

Б.Паскаль

 

«Де був Бог, коли гинули мільйони? Коли руйнували храми? Розстрілювали священиків, віруючих і всіх інших людей? Коли вмирали з голоду діти? Де Він був, коли Європу захоплював фашизм? Коли одна антилюдська, сатанинська система боролася з іншою – нацизм із комунізмом, Бухенвальд із Колимою? Якщо Він добрий, чому Він допустив усе це?» Такі питання виникають у багатьох невіруючих, і спокушають багатьох вірних. Справді, чому? Де Він був, коли чинилися жахливі беззаконня – беззаконня, що волають до неба про помсту?

 

Відповідь, яку дають церковні діячі: «ці страждання – попущення Бога за людські гріхи» - як мінімум, потребує розкриття та пояснення. Аби осмислити цю тему потрібно багато часу й душевних зусиль. Проте, на зборах Християнського Клубу було висунуто цікаві думки, які, можливо, наблизять нас до правильного розуміння теми.

 

-    -     Те, що відбувалось у Європі та Російській імперії (згодом – СРСР), потрібно розглядати окремо. Європа давно уже йшла шляхом апостасії – тоді як Російська імперія, бодай формально, лишалася православною. Причина зла і там, і там – відступ від Бога. Проте, історичні обставини сильно різняться, і це слід враховувати.

 

-     -    Російська імперія до революцій 1917-го, будучи формально православною державою, насправді такою не була. Інакше переворот із наступним розгулом безбожництва та відвертого сатанізму просто не міг би статися. Для «православної» більшості віра була елементом побуту, а не осмисленою духовною необхідністю. Хтось просто лукавив, відбуваючи обряди. Тому й не дивно, коли ідейні більшовики почали руйнувати храми та розстрілювати священиків, справжніх християн, які виступили на їхній захист, виявилися одиниці. З іншого боку, ми недооцінюємо масштабів опору безбожництву, позаяк користуємося даними радянської пропаганди. Котра, звісно, применшувала ті масштаби.

 

-     -    Очевидно, Православна Церква на початку ХХ-го ст. перебувала в такому духовному стані, який неможливо було виправити еволюційним, поступовим шляхом. Як наслідок відбулися жахливі потрясіння та гоніння. Очевидно, лише в такий спосіб і можна було навернути людей до Бога та кардинально змінити ситуацію всередині Церкви. Після 70-ти років заборон і катувань вона вийшла абсолютно іншою. Реставрувати дореволюційну Церкву неможливо – як би цього не хотілося деяким священикам та мирянам. Ми навіть уявлення не маємо, якою вона була до катастрофи. Сьогодні Церква інша. У ній існує купа негараздів та проблем. Проте, сьогодні знову можливе неофітство – свідомий прихід до Бога фактично із язичників. І для тих, хто прийшов свідомо, віра дійсно актуальна. «Менше християнства – більше християн».

 

-     -    Сучасний світ побудований на гуманізмі. Котрий стверджує, що головною цінністю є життя, здоров‘я та благополуччя людини. Насправді ж головною цінністю є Бог та людська душа, її доля у вічності. Якщо ми християни – маємо розуміти, що загибель людей у репресіях, голодоморах, війнах була Промислом Божим. Який рятує не тіла, але душі. І навіть найбільше зло та горе обертає на благо. Тим, кому було краще загинути – загинув. Тим, кому було краще вижити – вижив. Маємо безліч прикладів дивовижного, чудесного порятунку людей у жахливих, безвихідних ситуаціях. На все воля Божа (а ми ніколи не зможемо її осягнути). І Він любить нас більше, піклується про нас краще, ніж ми самі можемо собі побажати.

 

То де ж був Бог? Він був поруч. Оплакував тих, хто руйнував храми. Підтримував тих, хто йшов на смерть, але не зрікся Його. Посилав ангелів Своїх по душі дітей, які вмирали з голоду, - не попускаючи їм вирости на ідеалах марксизму-ленінізму та перетворитися на породження пекла. Він був поруч, коли під швальним вогнем вперше в житті молилися нехрещені солдати – браві комсомольці. Ті, чиї батьки й старші брати руйнували храми.

 

Бог поруч завжди. Хоча ми воліємо Його не помічати, тікати й ховатись від Нього.

 

Надія Моклюк

Братство

 


05.04.2012 Надія Моклюк 1568 2
Коментарі (2)

al-Kaddafi 2012.04.05, 23:04
Читайте Вітторіо Мессорі "Гіпотези про Ісуса". Там знайдете багато відповідей на свої одвічні питання.
ігор 2012.04.08, 23:09
"БОже мій,Боже,чому Ти мене покинув?".Де був Бог коли вбивали БОГА?
29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

607
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1155
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2469
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1334
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

1962 9
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2910

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

656

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

739

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1650

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1634
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

328
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

439
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18357
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7464
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3647
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1033
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10771
26.11.2024

Оцінюватимуть фіналістів члени міжнародного журі з п'яти європейських країн.

276
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

272
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

465
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

442
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

674