Уроки ХХ століття: де був Бог, коли гинули мільйони?

 

 

«Дехто боїться втратити Бога, а дехто боїться Його знайти»

Б.Паскаль

 

«Де був Бог, коли гинули мільйони? Коли руйнували храми? Розстрілювали священиків, віруючих і всіх інших людей? Коли вмирали з голоду діти? Де Він був, коли Європу захоплював фашизм? Коли одна антилюдська, сатанинська система боролася з іншою – нацизм із комунізмом, Бухенвальд із Колимою? Якщо Він добрий, чому Він допустив усе це?» Такі питання виникають у багатьох невіруючих, і спокушають багатьох вірних. Справді, чому? Де Він був, коли чинилися жахливі беззаконня – беззаконня, що волають до неба про помсту?

 

Відповідь, яку дають церковні діячі: «ці страждання – попущення Бога за людські гріхи» - як мінімум, потребує розкриття та пояснення. Аби осмислити цю тему потрібно багато часу й душевних зусиль. Проте, на зборах Християнського Клубу було висунуто цікаві думки, які, можливо, наблизять нас до правильного розуміння теми.

 

-    -     Те, що відбувалось у Європі та Російській імперії (згодом – СРСР), потрібно розглядати окремо. Європа давно уже йшла шляхом апостасії – тоді як Російська імперія, бодай формально, лишалася православною. Причина зла і там, і там – відступ від Бога. Проте, історичні обставини сильно різняться, і це слід враховувати.

 

-     -    Російська імперія до революцій 1917-го, будучи формально православною державою, насправді такою не була. Інакше переворот із наступним розгулом безбожництва та відвертого сатанізму просто не міг би статися. Для «православної» більшості віра була елементом побуту, а не осмисленою духовною необхідністю. Хтось просто лукавив, відбуваючи обряди. Тому й не дивно, коли ідейні більшовики почали руйнувати храми та розстрілювати священиків, справжніх християн, які виступили на їхній захист, виявилися одиниці. З іншого боку, ми недооцінюємо масштабів опору безбожництву, позаяк користуємося даними радянської пропаганди. Котра, звісно, применшувала ті масштаби.

 

-     -    Очевидно, Православна Церква на початку ХХ-го ст. перебувала в такому духовному стані, який неможливо було виправити еволюційним, поступовим шляхом. Як наслідок відбулися жахливі потрясіння та гоніння. Очевидно, лише в такий спосіб і можна було навернути людей до Бога та кардинально змінити ситуацію всередині Церкви. Після 70-ти років заборон і катувань вона вийшла абсолютно іншою. Реставрувати дореволюційну Церкву неможливо – як би цього не хотілося деяким священикам та мирянам. Ми навіть уявлення не маємо, якою вона була до катастрофи. Сьогодні Церква інша. У ній існує купа негараздів та проблем. Проте, сьогодні знову можливе неофітство – свідомий прихід до Бога фактично із язичників. І для тих, хто прийшов свідомо, віра дійсно актуальна. «Менше християнства – більше християн».

 

-     -    Сучасний світ побудований на гуманізмі. Котрий стверджує, що головною цінністю є життя, здоров‘я та благополуччя людини. Насправді ж головною цінністю є Бог та людська душа, її доля у вічності. Якщо ми християни – маємо розуміти, що загибель людей у репресіях, голодоморах, війнах була Промислом Божим. Який рятує не тіла, але душі. І навіть найбільше зло та горе обертає на благо. Тим, кому було краще загинути – загинув. Тим, кому було краще вижити – вижив. Маємо безліч прикладів дивовижного, чудесного порятунку людей у жахливих, безвихідних ситуаціях. На все воля Божа (а ми ніколи не зможемо її осягнути). І Він любить нас більше, піклується про нас краще, ніж ми самі можемо собі побажати.

 

То де ж був Бог? Він був поруч. Оплакував тих, хто руйнував храми. Підтримував тих, хто йшов на смерть, але не зрікся Його. Посилав ангелів Своїх по душі дітей, які вмирали з голоду, - не попускаючи їм вирости на ідеалах марксизму-ленінізму та перетворитися на породження пекла. Він був поруч, коли під швальним вогнем вперше в житті молилися нехрещені солдати – браві комсомольці. Ті, чиї батьки й старші брати руйнували храми.

 

Бог поруч завжди. Хоча ми воліємо Його не помічати, тікати й ховатись від Нього.

 

Надія Моклюк

Братство

 


05.04.2012 Надія Моклюк 1583 2
Коментарі (2)

al-Kaddafi 2012.04.05, 23:04
Читайте Вітторіо Мессорі "Гіпотези про Ісуса". Там знайдете багато відповідей на свої одвічні питання.
ігор 2012.04.08, 23:09
"БОже мій,Боже,чому Ти мене покинув?".Де був Бог коли вбивали БОГА?
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1641
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1046
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1296 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3783 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33892
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2862

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

371

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

777

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1725

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1087
17.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1067
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

647
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

526
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2003
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12220
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1513
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1307
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

565
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

273
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

346
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

393
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1283