Юрист розповів, чого чекати інвесторам від нових правил приватизації

 

 

Ухвалення нового закону «Про приватизацію державного майна» досить важливе для більш ефективного управління процесами приватизації. Незважаючи на раніше внесені численні зміни, чинний закон вже давно застарів і не відповідає сьогоднішнім реаліям.

 

Серед важливих ключових моментів проекту слід відзначити введення процедури електронного аукціону і її детальне регулювання. Ціла низка позитивних змін стосується розділу, який регулює вміст договорів купівлі-продажу. Зокрема, чітко виписаний перелік зобов’язань, які можуть бути встановлені для покупця, перелік підстав для розірвання договору.

 

Разом з тим, проект містить і суперечливі положення. Серед найбільш критичних – питання переходу прав на землю. Не секрет, що в Україні оформлення прав оренди або власності на земельну ділянку – складний і дорогий процес. Тому автоматичне вилучення землі зі складу об’єкта приватизації ніяк не сприятиме залученню інвесторів.

 

Підхід законодавця частково виправданий, адже сьогодні більшість державних підприємств розпоряджаються землею на правах постійного користування. Передавати таке право «у спадок» приватній компанії – це пряме протиріччя Земельному кодексу України. Разом з тим, незрозуміло, чому уряд не врегулював питання земельних відносин. Наприклад, можна було б передбачити спрощену процедуру оформлення оренди на земельну ділянку в тих же межах, що і раніше, на підставі підписаного договору купівлі-продажу об’єкта приватизації.

 

Мало уваги приділено і питанню дотримання права про конкуренцію. Проект містить лише одну статтю, яка зобов’язує покупця звертатися в Антимонопольний комітет при необхідності. Разом з тим, очевидно, що при приватизації процес розгляду заяв комітетом має свої особливості, а тому логічно було б врегулювати їх. Як мінімум, закріпити зобов’язання Фонду держмайна (або самого об’єкта) самостійно підготувати і подавати в АМКУ пакет необхідних документів та інформації по об’єкту приватизації.

 

Дуже суперечливою є норма, яка передбачає при розірванні договору повернення сплачених покупцем коштів тільки після повторного продажу об’єкта. Законопроект не відповідає на питання, що робити, якщо об’єкт не виставляється на продаж повторно (наприклад, з політичних причин – що досить часто відбувається з великими підприємствами). Фактично, законопроект говорить про те, що покупець у такому випадку «подарував» гроші державі. Такі умови для більшості інвесторів будуть неприйнятними.

 

В цілому, незважаючи на окремі недоліки, законопроект слід оцінювати позитивно. Зазначені недоліки в основному пов’язані з пробілами у регулюванні. Їх можна усунути, доопрацювавши законопроект.

 

dyvys.info


07.07.2017 568 0
Коментарі (0)

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1354
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1035
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2052
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3538
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1330
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1316

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1645

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

480

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1125

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1285
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

327
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24244
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

493
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

382
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

602
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1489
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

666
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

2236
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

575
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1456 2
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

604
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

518