Унікальні вишивки, артефакти та картини: Чим вражає музей в Делятині (фото)

Подорожуючи у гори туристи проїжджають через мальовничий Делятин.

Мало хто тут зупиняється, хоча подивитися в Делятині є на що. Зокрема однією з родзинок селища є краєзнавчий музей, інформує Фіртка з посиланням на Бліц-Інфо.

Він розміщений у садибі засновника і керівника української радикальної партії, посла віденського парламенту і галицького сейму Миколи Лагодинського. У його адвокатській конторі на початку ХХ-го століття працював і відомий український письменник Марко Черемшина.

Біля входу відразу впадає в око старовинне розп’яття. Колись таке ж було на місцевому кладовищі, але за радянської влади його знищили. За старими фото його відновили і встановили на подвір’ї музею.

На порозі туристів зустрічає засновник і директор Делятинського музею Андрій Мисюк. Варто зауважити, що чоловік багато років сам збирав кожен експонат.

Музей поділений на кілька виставкових залів. Вражає велетенський макет Делятина в першому залі. Тут позначені всі визначні місця, солеварня, топонімічні назви і навіть показано місце, де первісні люди 40-45 тисяч років тому заклали свою першу стоянку.

«Делятин був соляним містечком до Другої світової. Тут процвітала соляна промисловість, був відомий бальнеологічний курорт. Втім після руйнацій спричинених війною і будівництва військової бази, Делятин перетворили на закрите селище міського типу і про соляний курорт довелося забути. Зараз ми маємо бачення повернутися до туризму і відновити курорт», - пояснює директор музею.

Поруч з макетом є багато давніх артефактів: палеонтологічні знахідки, зуб мамонта, скам’янілі риби, первісні знаряддя праці. Також серед експонатів є фрагмент дерев’яного водопроводу, якому може бути до 2 тисяч років.

«Ця частина віднайденої шестиметрової труби свідчить, що інфраструктура в цій місцевості була дуже давно. А цей спис, колись носив римський легіонер, що за легендами і заснував Делятин. Так це чи ні, достеменно не відомо, але наконечник списа насправді датується римською добою», - запевняє Андрій Мисюк.  

Також у залі є багато знарядь праці, дерев’яний вулик, стародавні ікони, фотографії та картини, як виглядали мешканці в давнину. Директор музею показує стару карту і перелік з прізвищами людей. Виявляється, на місці військової бази колись було півторатисячне село Луг. У квітні 1950 всіх людей примусово вислали в Херсонську і Миколаївську область, а на цьому місці розташували базу. Один з мешканців села, різьбяр Іван Дуга з пам’яті склав карту села і породинний список мешканців на час виселення.

В сусідньому залі розміщений офіс адвоката Лебединського, де він приймав відвідувачів. Коли ж Лагодинський їхав, як посол до Віденського парламенту, прийом замість нього проводив Марко Черемшина. Посеред кімнати красується стіл знаного майстра Василя Турчиняка, за яким працював Лагодинський. На стінах розміщена спадщина Марка Черемшини та видання двох доньок адвоката.

На другому поверсі музею розміщені картини знаного художника Осипа Васьківа, які довгий час вважалися загубленими. Особливо керівник музею пишається картиною возз’єднання ЗУНР І УНР написаною Васьківим у 1919 році.

За словами Андрія Мисюка, художник мав своє бачення, як змінити Делятин на краще. Зокрема, пропонував поставити в центрі селища колону з богом торгівлі Меркурієм, і тоді на його думку Делятин повернув би свою славу. А ще одну з вулиць пропонував перейменувати на вулицю сумних аптекарів, щоб люди всі були здорові.

Поруч з творами Васьківа, розміщені роботи місцевих майстрів давніх і сучасних, макет традиційної гуцульської хати-колиби.

Втім, найбільшою гордістю директора музею є величезна колекція делятинських вишивок. Всі стіни у залі завішані сотнями зразків старовинної вишивки, на виставкових столах розкладені різноманітні робочі та святкові сорочки.

«Делятинський тип вишивки відрізняється від інших. Тут яскраво виражені флористичні мотиви, але квіти вже наближаються до геометричних форм. На рівнинних територіях квіти пишні, яскраві, а чим далі в гори тим вишивка стає геометричніша. В колористиці переважають натуральні кольори – жовті, бурякові, зелені. Хочу зауважити, що кожен рід мав свою вишивку і вони не повторювалися», - пояснює Мисюк.

Ще однією родзинкою музею був унікальний жіночий кептар делятинського типу, втім кілька років тому злодії розбили двері і викрали його. Побачити, як він виглядав можна тільки на фото внучки адвоката Лагодинського.

«Я не сподівався, що знайду оригінал, адже старих людей хоронили у гуцульських строях. А останній майстер помер 100 років тому. З Божою допомогою мені вдалося знайти один кептар, хоч і погано збережений, а через рік знайшов гарний другий. Ці кептарі відрізняються від гуцульських, там зашифровані якісь письмена, інформація роду. Виготовляли їх на виправленій овечій шкірі, яку окантовували каракулем, а тоді робили аплікацію з двох інших різних шкір – чорної і коричневої. Ще однією особливістю є те, що вони поштамповані спеціальними заклепками – капслями. Я давно мріяв їх відновити, але ніхто не брався за це. Тільки одна майстриня погодилася», - каже Андрій Мисюк.

Тож нещодавно останній примірник чоловічого кептаря поїхав у Замагору на Верховинщині до майстрині, яка має створити точні копії.

«Це відбувається в рамках спільного проєкту між Івано-Франківською, Закарпатською, Львівською і Тернопільською областями з відновлення гуцульського кептаря та нашої вишивки. Ми запланували відновити десять вишиванок, два кептарі малі та шість дорослих. Хочеться щоб ці вишиванки та стрій демонстрували нашу громаду на фестивалях», - пояснює секретар Делятинської громади.

Музей працює з 12:00 до 16:00 год. Понеділок, середа — вихідні. Вхід та екскурсія безкоштовні. Адреса: вул. 16 липня. смт Делятин.

Фотогалерея


22.06.2019 3400 1
Коментарі (1)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2267
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1060
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1019
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2168
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3619
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2557 7

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

863

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

747

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

703

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

694
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10370
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1218
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5340
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1066
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2854
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1216
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

443
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

312 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

754
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

650
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

698