Унікальна операція: львівські кардіохірурги замінили прикарпатці мітральний клапан (фото)

 

 

Кардіохірурги Львівської обласної клінічної лікарні 2 листопада вперше в Західній Україні провели унікальну операцію - замінили 55-річній жінці з Івано-Франківщини Марії Борисюк мітральний клапан, не розрізаючи грудину.
 

До серця вони дісталися через невеликий розріз (8 см) між ребрами. У майбутньому таких міні-інвазивних операцій буде більше, а розрізи ще менші – 4-3 см. До пацієнтки кардіохірургічного відділення лікарні Марії Борисюк ZAXID.NET навідався 6 листопада, на четвертий день після складної операції. Жінка була вже у звичайній палаті, в реанімації провела лише день.

 

Її, як повідомили лікарі, за станом здоров'я можна вже виписувати додому, та оскільки це перша пацієнтка, якій зробили таку міні-інвазивну операцію, то за нею поспостерігають ще днів два і тоді випишуть.

 

У жінки діагностували ревматизм серця. Значній частині людей з таким захворюванням, рано чи пізно, як розповів керівник клініки хірургії серця Львівського національного медуніверситету ім. Д. Галицького, професор Любомир Кулик, треба міняти мітральний клапан. І Марія Борисюк потрапила в цей список.

 

«Я постійно відчувала втому, була в’ялою, мені важко було дихати, у легенях накопичувалася вода. Двічі лежала в районній лікарні (останній раз підхопила запалення легень), але лікування не допомагало. Тож почали розпитувати людей, у кого шукати допомоги. І нам порадили їхати до Львова», - розповіла пані Марія.

 

Після ретельних обстежень кардіохірурги дійшли висновку: пацієнтці потрібна операція із заміни мітрального клапана. І що швидше цю операцію провести, то кращим буде стан пацієнтки.

 

Операції із заміни мітрального клапана, як і пластику клапана (остання операція набагато складніша) в кардіохірургічному відділенні обласної лікарні проводять давно. І таких операцій роблять до 100 щороку. Але досі проводили їх класичним способом: аби добратися до серця, пацієнту розрізали грудину сантиметрів на 20. Це доволі великий розріз і кардіохірургу було зручно і комфортно працювати.

 

Та для пацієнта це була доволі травматична операція. Кардіохірурги робили медичний перелом грудини, який заживав приблизно 1,5 місяця. Після операції пацієнту було важко дихати, боляче відкашлювати. На місці розтину інколи утворювалися потовщені рубці, що морально травмувало хворих, особливо жінок, адже з такими шрамами засмагати в купальнику не будеш. Білизна могла травмувати рубець і це створювало дискомфорт. Інколи грудина погано зросталася, виникало її запалення, що було дуже небезпечно для пацієнта.

 

«Зараз тренд всієї світової хірургії загалом і кардіохірургії зокрема – міні-інвазивні операції, тобто малотравматичні. Пацієнти прагнуть навіть після складних операцій на серці через кілька днів повертатися до нормального життя, займатися спортом, ходити в гори, кататися на лижах. Вони хочуть отримати результат лікування відразу. І у клініку, де не можуть надати саме таких медичних послуг, вони не підуть», - каже професор Любомир Кулик.

 

Пацієнтка вже самостійно ходить по коридору відділення кардіохірургії

 

У Львові, як і в Західній Україні, досі міні-інвазивних операцій на серці при заміні мітрального клапана не проводили. У світі їх роблять давно. На першій такій операції у Німеччині, яку проводив провідний кардіохірург професор Фрідріх-Вільгельм Мор (він започаткував ці операції) кардіохірург Любомир Кулик побував ще у 1999 році. Згодом львівські кардіохірурги проходили стажування у Польщі (Варшава, Краків), Німеччині (Ессен, Лейпциг).

 

І 2 листопада операційна бригада, до якої увійшли кардіохірурги Любомир Кулик, Дмитро Бешлей, Ігор Процик, Станіслав Ліщенко, перфузіолог Тарас Фіалка і анестезіолог Мар'яна Лисько вирішили провести першу мініінвазивну операцію з заміни мітрального клапана у Львові. Їхньою пацієнткою стала Марія Борисюк.

 

Міні-інвазивні операції є значно складніші для кардіохірургів, ніж класичні (коли розрізають грудину). На таких операціях треба працювати за іншими принципами, з іншим інструментарієм. Менший доступ до серця, тож треба працювати делікатно, педантично, від кардіохірургів вимагається більше зусиль, знань і вміння.

 

«Але є низка переваг для пацієнта: передусім, це менша травматичність, менша крововтрата, пацієнт менше терпить болю. Після мініінвазивної операції йому легше дихати, краще відкашлювати, кращий косметичний ефект. Він швидше повертається до нормального життя і заради цього варто якомога швидше впроваджувати міні-інвазивні операції і у нас, бо за ними – майбутнє кардіохірургії», - каже Любомир Кулик.

 

До серця пані Марії кардіохірурги добралися через розріз (8 см) між ребрами. Їх не чіпали, лише трохи розсунули. Через отвір, що утворився, спеціальними інструментами (їх подарували колеги зі США) видалили зношений мітральний клапан і поставили новий механічний, який прослужить пацієнтці не один десяток років.

 

Марія Борисюк зі своїми рятівниками - професором Любомиром Куликом (праворуч) і кардіохірургом Ігорем Проциком

 

Кардіохірурги кажуть, що розріз 8 см вони зробили лише на першій операції. У майбутньому планують добиратися до серця зі значно меншими розрізами, всього 4-3 см. Так роблять у світі, і в Україні зокрема ( у Києві). Тепер цей світовий тренд у кардіохірургії прийшов і до Львова.


08.11.2017 1587 0
Коментарі (0)

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

546
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

837
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1977
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3439
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1268
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1266

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1482

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

421

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1072

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1234
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24192
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

444
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2599
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

508
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1440
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

629
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15308
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

432
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

176
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1196 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

570
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

472