Юний долинянин виборов друге місце на міжнародній олімпіаді з астрономії

 

15-річний Іван Ільницький з прикарпатського міста Долина виборов друге місце на міжнародній олімпіаді з астрономії та став найкращим під час виконання теоретичних завдань – повідомляє сайт www.briz.if.ua.

 

У природничо-математичному ліцеї, де навчається підліток, немає ані кабінету астрономії, ані телескопа чи звичайнісінького біноклю чи лінз для лабораторних робіт і добрих  підручників. Перемогу хлопчик виборов лише завдяки величезній працьовитості, щоденній наполегливій самоосвіті й  науковій інтуїції. Наукові змагання відбувалися у далекому Казахстані, в місті Алма-Ати. Туди з’їхалися понад 90 юних любителів науки про небесні світила із 19 країн світу. 

 

Але українці, збірна команда яких, до речі, вперше брала участь в міжнародній олімпіаді з астрономії, вибороли одну золоту, одну срібну та дві бронзові медалі (!). Усього від України поїхало п’ятеро учасників. Такого від наших учнів ніхто не очікував. Золотим призером міжнародної олімпіади став Дмитро Федоряк із Дніпропетровського ліцею інформаційних технологій. І хоча Івасик Ільницький став лише другим, його загальний результат вражає: підлітку не було рівних в астрономічній теорії серед молодшої та старшої групи.  Ми зустрічали юного призера разом з батьками, вчителями та однокласниками.

 

...На подвір’ї ліцею справжня урочистість – святково прибраний клас, усміхнені діти. Не може втриматися від хвилювань мати наукового олімпійця – Світлана Йосипівна, яка викладає тут математику. І ось до класу під шалені оплески та вигуки «Ві-та-є-мо!» заходить високий чорнявий хлопець. Широко усміхається і страшенно радіє, що повернувся додому, до друзів, вчителів, рідного класу.

 

«Мені не вистачило до золота лише двох балів, – знічено усміхається Іванко, – але наступного року, обіцяю, буде золото для України та Долини. Закони природи та закони небесної механіки – схожі, а оскільки я добре знаю фізику, то й астрономічна теорія далася мені легко».

 

Олімпіада відбувалася протягом трьох днів у одній із «бабеків» (так називають в Казахстані школи – авт.). Навчальним закладом, де відбувалися змагання юних астрономів світу, опікується Президент країни Нурсултан Назарбаєв. Самі змагання відбувалися в дуже доброзичливій атмосфері. Журі було прихильне і добре до юних ерудитів, які подолали тисячі кілометрів, аби прибути до азійської країни та показати свої знання про небо. Таємницею  свого успіху хлопчик вважає те,  що на кожне питання він давав відповіді. Навіть, якщо вони й не були зовсім точними.

 

«Адже мої колеги, коли щось не знали, могли й нічого не писати, – розповідає юний ерудит. – А я старався написати хоча би ту чи іншу формулу. Так отримував бали. Останні були на вагу золота».

 

Проте значно важчими була практична частина та тур спостереження за світилами.

 

«Нам потрібно було усього за 20 хвилин навести телескоп на ту чи іншу зірку, вирахувати її координати чи відстань до землі, – розповідає хлопець. – Можливо я трохи розхвилювався, адже  уперше телескоп побачив та почав ним користуватися лише влітку в Криму. Якби щось таке було в нашій школі, то, зрозуміло, що я був би першим, адже скажімо, в Китаї, Кореї, Казахстані ази астрономії починають вивчати...у дитсадках. А в Долині, як це не прикро, проте немає телескопів, а книжки з астрономії я брав старі, ще з радянських часів, у свого вчителя, шукав по різних бібіліотеках підручники, дещо замовляв по Інтернету аж з Росії».

 

За словами матері Світлани, зацікавлення небесними світилами  у сина почалося від математики.

 

«Я помітила, що моїй донечці подобається вивчати іноземні мови, і зараз вона є студенткою відповідного факультету в Львівському національному університеті імені Івана Франка, а синові – вирішувати складні задачі, – каже радісна мама. – Коли у нього все виходило, то радів неймовірно. А потім було зацікавлення фізикою».Упродовж трьох років хлопчик є призером всеукраїнських олімпіад з фізики. Кілька місяців тому Іван почав дуже серйозно цікавитися астрономією. Взяв участь у всеукраїнській олімпіаді у Львові, навіть не вивчаючи астрономії у школі.

 

«Після перемоги на всеукраїнському етапі хлопця запросили на тренувально-відбіркові збори, а згодом у збірну команду України, – мовить вчитель фізики долинського ліцею Мирослав Гаразд. – Кілька тижнів він провів у літній астрономічній школі при Кримському відділенні Академії наук України, займався із тренером – аспірантом Київського національного університету імені Тараса Шевченка Андрієм Сімоном».

 

Власне і перебування в Криму та заняття з паном Сімоном й дало найбільше знань кмітливому долинському підлітку.

 

Окрім зацікавлення точними науками, Іванко любить грати в шахи, займається плаванням, грає на гітарі та мріє про участь у наступній міжнародній олімпіаді з астрономії, що буде відбуватися у Південній Кореї. А ще щодня розповідає своїх друзям, що треба добре вчитися, бо за наукою та ерудованими молодими людьми, незважаючи на різні життєві перипетії, таки майбутнє.


03.10.2011 2568 0
Коментарі (0)

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

934 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

825
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1635
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2271
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4250 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3253

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

238

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

473

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

416

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

880
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

656
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

697
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

982
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1110
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

696
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6281
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1771
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31791 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1581
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

786 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

747