Укрнафта: Рішення Долинської міської ради може коштувати долинянам сотні мільйонів гривень на рік

У вівторок, 4 лютого  депутати Долинської міської ради схвалили безпрецедентне, ба навіть шокуюче, звернення до Державної служби геології та надр України про зупинення дії спеціального дозволу на видобування корисних копалин на Долинському родовищі № 1347 від 30 квітня 1998 року, наданого ПАТ «Укрнафта» і дія якого продовжена до 30 квітня 2038 року.

Цікаво, що очільник міста Володимир Гаразд процитував на сесії відомого гангстера минулого століття, Аль Капоне: «Добрим словом і пістолетом можна зробити більше, ніж просто добрим словом».

Так мерія намагається тиснути на «Укрнафту» у питаннях, які вже розглядав суд за ініціативою самої ж міської влади і відмовив їй.

Трохи передісторії для розуміння ситуації. Ідеться про оренду чотирьох земельних ділянок. Компанія ініціювала повернення з оренди землі по 4 земельних ділянках загальною площею 73,134 га  (дія договорів оренди на них закінчувалась в листопаді 2017 року).

ПАТ «Укрнафта» в особі НГВУ «Долинанафтогаз» фактично не використовувало цю землю протягом всього періоду оренди. НГВУ не раз і не два зверталося до Долинської міськради щодо укладення нових договорів оренди на необхідні для здійснення господарської діяльності частини земельних ділянок і прийняття містом з оренди тих  частин ділянок, які не використовуються. Проте Долинська міська рада ухилялась від укладення нових договорів оренди із меншою площею.

Дія договорів оренди закінчилась в листопаді 2017 року. ПАТ «Укрнафта» сумлінно виконала свій обов’язок щодо повернення орендованих земельних ділянок. За законом орендодавець не може не прийняти з оренди ділянку по завершенню дії договору.

Та Долинська міська рада через суд намагалась змусити НГВУ «Долинанафтогаз» продовжувати орендувати земельні ділянки в повному обсязі. Однак суд відмовив їй у задоволенні позовів.

Та навіть без договорів оренди, виходячи із принципів розумності та поміркованості, «Укрнафта» продовжувала у 2018 році платити оренду – в тому числі, і за непотрібні землі. А паралельно компанія постійно зверталася до пана Гаразда, вела перемовини, але влада міста всупереч праву не йшла назустріч.

Нагадаємо: оренда по договорах закінчилася, орендних відносин між ПАТ «Укрнафта» та Долинською міською радою не існувало. Отже, не було і правових підстав для сплати орендної плати. Водночас НГВУ «Долинанафтогаз» де-факто продовжувало користуватися земельними ділянками у менших площах. Законодавство каже: використання землі в Україні платне, плата за землю – обов'язковий платіж у складі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки. Так, поки не будуть укладені нові договори оренди на менші площі, із ділянок сплачується податок за ставкою 1% від нормативної грошової оцінки землі. Тож у 2019 році замість оренди підприємство почало сплачувати 1% земельного податку.

В результаті незграбної та недалекоглядної політики пана Гаразда у врегулюванні цього питання, місцевий бюджет Долини недоотримав мільйонні надходження у 2019 році.

Керівництво ПАТ «Укрнафта» неодноразово зверталось до міської влади з пропозиціями залагодити цю ситуацію, виправити помилку, якої вона припустилася, і отримати гроші за 2019 рік. Однак амбіції деяких посадовців завадили мирному врегулюванню цього, здавалося б, простого питання і довели ситуацію до сьогоднішнього рішення.

Цікаво, чи взагалі розуміють народні обранці, які голосували за звернення,  наслідки зупинки роботи родовища? 

Для повноти розуміння: 

  • За 2019 рік з Долинського родовища, яке експлуатує НГВУ «Долинанафтогаз», видобуто 141 тис. т нафти та 69,3 млн м3 газу.
  • За 2019 рік НГВУ «Долинанафтогаз» сплатило рентних платежів на загальну суму 1 млрд 122 млн грн, і тільки з Долинського родовища (видобуток на якому народні обранці пропонують припинити) рента складає 626,4 млн грн, із яких 31,3 млн грн залишились у місцевих бюджетах (обласний, районний, бюджет міста Долина та Княжолуцької, Тяпчанської і Яворівської сільських рад).
  • Також за 2019 рік, НГВУ «Долинафтогаз» забезпечило надходження до бюджету за рахунок сплати загальнодержавних податків на суму 70,0 млн грн, (в тому числі за рахунок сплати ПДФО – 62,0 млн грн).
  • Та місцевих податків та платежів на суму 53,0 млн грн, в т.ч 51,7 млн грн – це оренда землі та земельний податок.
  • Cьогодні в Долинському нафтопромисловому районі зайняті близько 2,5 тис. працівників. І оскільки Долинське родовище – це майже 60% від видобутку всього НГВУ, то шляхом нехитрого підрахунку можна припустити, що депутати пропонують позбавити роботи коло 1,5 тис. своїх виборців, мешканців Долинщини.
  • Екологічні наслідки зупинки роботи родовища взагалі складно передбачити.

Питання про розуміння наслідків було риторичним. Звісно, дії представників міської влади можна було б зрозуміти з точки зору політичних інтересів окремих діячів, але точно не з точки зору інтересів громади.  

«Надворі 2020 рік, а бізнес незаконно змушують платити за те, чим він не користується. Не завжди вдається довести свою правоту, керуючись законом, опоненту, в якого "окрім доброго слова, в руках пістолет".  Звісно, дії представників міської влади можна було б зрозуміти з точки зору політичних інтересів окремих діячів, але точно не з точки зору інтересів громади. Дивна ситуація: з однієї сторони - нас змушують платити за те, чим ми не користуємось, а з іншої – хочуть, аби ми припинили свою діяльність і взагалі перестали сплачувати офіційні платежі.  Ми переконані, що ПАТ «Укрнафта» в особі НГВУ «Долинанафтогаз»  діяло та діє повністю згідно з вимогами чинного законодавства і  ми будемо відстоювати свою правоту лише за допомогою законодавства.», - зазначає Олег Мальчик, директор бізнес-підрозділу (Захід) ПАТ «Укрнафта».

партнерський матеріал 


06.02.2020 3039
Коментарі ()

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

302
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13609 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1544
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

850
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6101
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1705

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

624

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1450

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1263

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1156
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

510
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

640
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1562
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

588
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

865
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5909
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13525
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

223
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

527
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

470
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

777 2