Укрнафта: Рішення Долинської міської ради може коштувати долинянам сотні мільйонів гривень на рік

У вівторок, 4 лютого  депутати Долинської міської ради схвалили безпрецедентне, ба навіть шокуюче, звернення до Державної служби геології та надр України про зупинення дії спеціального дозволу на видобування корисних копалин на Долинському родовищі № 1347 від 30 квітня 1998 року, наданого ПАТ «Укрнафта» і дія якого продовжена до 30 квітня 2038 року.

Цікаво, що очільник міста Володимир Гаразд процитував на сесії відомого гангстера минулого століття, Аль Капоне: «Добрим словом і пістолетом можна зробити більше, ніж просто добрим словом».

Так мерія намагається тиснути на «Укрнафту» у питаннях, які вже розглядав суд за ініціативою самої ж міської влади і відмовив їй.

Трохи передісторії для розуміння ситуації. Ідеться про оренду чотирьох земельних ділянок. Компанія ініціювала повернення з оренди землі по 4 земельних ділянках загальною площею 73,134 га  (дія договорів оренди на них закінчувалась в листопаді 2017 року).

ПАТ «Укрнафта» в особі НГВУ «Долинанафтогаз» фактично не використовувало цю землю протягом всього періоду оренди. НГВУ не раз і не два зверталося до Долинської міськради щодо укладення нових договорів оренди на необхідні для здійснення господарської діяльності частини земельних ділянок і прийняття містом з оренди тих  частин ділянок, які не використовуються. Проте Долинська міська рада ухилялась від укладення нових договорів оренди із меншою площею.

Дія договорів оренди закінчилась в листопаді 2017 року. ПАТ «Укрнафта» сумлінно виконала свій обов’язок щодо повернення орендованих земельних ділянок. За законом орендодавець не може не прийняти з оренди ділянку по завершенню дії договору.

Та Долинська міська рада через суд намагалась змусити НГВУ «Долинанафтогаз» продовжувати орендувати земельні ділянки в повному обсязі. Однак суд відмовив їй у задоволенні позовів.

Та навіть без договорів оренди, виходячи із принципів розумності та поміркованості, «Укрнафта» продовжувала у 2018 році платити оренду – в тому числі, і за непотрібні землі. А паралельно компанія постійно зверталася до пана Гаразда, вела перемовини, але влада міста всупереч праву не йшла назустріч.

Нагадаємо: оренда по договорах закінчилася, орендних відносин між ПАТ «Укрнафта» та Долинською міською радою не існувало. Отже, не було і правових підстав для сплати орендної плати. Водночас НГВУ «Долинанафтогаз» де-факто продовжувало користуватися земельними ділянками у менших площах. Законодавство каже: використання землі в Україні платне, плата за землю – обов'язковий платіж у складі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки. Так, поки не будуть укладені нові договори оренди на менші площі, із ділянок сплачується податок за ставкою 1% від нормативної грошової оцінки землі. Тож у 2019 році замість оренди підприємство почало сплачувати 1% земельного податку.

В результаті незграбної та недалекоглядної політики пана Гаразда у врегулюванні цього питання, місцевий бюджет Долини недоотримав мільйонні надходження у 2019 році.

Керівництво ПАТ «Укрнафта» неодноразово зверталось до міської влади з пропозиціями залагодити цю ситуацію, виправити помилку, якої вона припустилася, і отримати гроші за 2019 рік. Однак амбіції деяких посадовців завадили мирному врегулюванню цього, здавалося б, простого питання і довели ситуацію до сьогоднішнього рішення.

Цікаво, чи взагалі розуміють народні обранці, які голосували за звернення,  наслідки зупинки роботи родовища? 

Для повноти розуміння: 

  • За 2019 рік з Долинського родовища, яке експлуатує НГВУ «Долинанафтогаз», видобуто 141 тис. т нафти та 69,3 млн м3 газу.
  • За 2019 рік НГВУ «Долинанафтогаз» сплатило рентних платежів на загальну суму 1 млрд 122 млн грн, і тільки з Долинського родовища (видобуток на якому народні обранці пропонують припинити) рента складає 626,4 млн грн, із яких 31,3 млн грн залишились у місцевих бюджетах (обласний, районний, бюджет міста Долина та Княжолуцької, Тяпчанської і Яворівської сільських рад).
  • Також за 2019 рік, НГВУ «Долинафтогаз» забезпечило надходження до бюджету за рахунок сплати загальнодержавних податків на суму 70,0 млн грн, (в тому числі за рахунок сплати ПДФО – 62,0 млн грн).
  • Та місцевих податків та платежів на суму 53,0 млн грн, в т.ч 51,7 млн грн – це оренда землі та земельний податок.
  • Cьогодні в Долинському нафтопромисловому районі зайняті близько 2,5 тис. працівників. І оскільки Долинське родовище – це майже 60% від видобутку всього НГВУ, то шляхом нехитрого підрахунку можна припустити, що депутати пропонують позбавити роботи коло 1,5 тис. своїх виборців, мешканців Долинщини.
  • Екологічні наслідки зупинки роботи родовища взагалі складно передбачити.

Питання про розуміння наслідків було риторичним. Звісно, дії представників міської влади можна було б зрозуміти з точки зору політичних інтересів окремих діячів, але точно не з точки зору інтересів громади.  

«Надворі 2020 рік, а бізнес незаконно змушують платити за те, чим він не користується. Не завжди вдається довести свою правоту, керуючись законом, опоненту, в якого "окрім доброго слова, в руках пістолет".  Звісно, дії представників міської влади можна було б зрозуміти з точки зору політичних інтересів окремих діячів, але точно не з точки зору інтересів громади. Дивна ситуація: з однієї сторони - нас змушують платити за те, чим ми не користуємось, а з іншої – хочуть, аби ми припинили свою діяльність і взагалі перестали сплачувати офіційні платежі.  Ми переконані, що ПАТ «Укрнафта» в особі НГВУ «Долинанафтогаз»  діяло та діє повністю згідно з вимогами чинного законодавства і  ми будемо відстоювати свою правоту лише за допомогою законодавства.», - зазначає Олег Мальчик, директор бізнес-підрозділу (Захід) ПАТ «Укрнафта».

партнерський матеріал 


06.02.2020 3056
Коментарі ()

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

365
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1732
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3226
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1167
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1193
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1245 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

280

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1135

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

973

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

424
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

347
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2510
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1254
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1341
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

569
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15204
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7498
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

358
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

746 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

486
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

402
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

492