Українські звичаї та секрети приготування Великодньої паски

Великдень – одне з найвеличніших свят у році. Сама підготовка – це ретельний та кропіткий процес: прибирання у помешканні, придбання необхідних речей та продуктів, а головне – готування смачних страв, зокрема Великодньої паски.

В Україні Великодній хліб має назву – «паска». Вважається, що після свого Воскресіння, Христос сорок днів являвся своїм учням під час трапези. І щоразу вони ставили для Нього хліб в центрі столу. Тому, паска – це святий хліб, який підтверджує, що Ісус Хрисос Воскрес, і присутній разом з Нами за Великоднім столом, інформують на сайті ринку.

Випікання паски – надзвичайно важкий, але водночас цікавий процес. Звичайно, кожна господиня готує паску з найкращих сортів пшеничного борошна використовуючи однакові інгридієнти: масло, молоко, яйця, цукор, але в різних пропорціях, тим самим роблячи паску неповторною. 

Отож, щоб паска вийшла пишною і рум'яною, підготували для Вас основні звичаї та секрети.

Вважається, що на якість паски впливає атмосфера у хаті та настрій господині. Вона мала одягнути чистий одяг, також з світлими і чистими думками, з хорошим настроєм перед замішуванням паски молилася і просила Господа Бога, щоб допоміг спекти добру паску.


Паски, як правило, випiкали в чистий або світлий четвер, i кожна господиня дотримувалась усталених звичаїв: пiч розпалювала дровами, якi вiдкладала кожного четверга Великого Посту, пiдпалювала їх галузками освяченої верби та промовляла молитву.


За звичаєм, господині не дозволялося сідати й відпочивати, поки печеться паска. Вважалося, що у такому випадку, тісто обов’язково «впаде» й паска не вдасться.


Борошно для тіста тричі просівають через сито, щоб добре збагатити його киснем. Дріжджі повинні бути обов'язково свіжими, тоді тісто підніметься. Цукор потрібно вибрати невеликий і чистий – у такому найменше сторонніх домішок. Масло, молоко, вершки, яйця повинні бути свіжими.


Особливий смак паски створюється завдяки букету прянощів: ванілі, кардамону, шафрану, лимонної цедри – але в невеликій кількості. Крім смаку та аромату, шафран дає тісту приємний жовтий колір. Якщо не плануєте класти його в тісто, вибирайте яйця з яскраво-помаранчевими жовтками, вони теж дадуть тісту відтінок. Щоб паска була жовтішою, жовтки, що використовуються для її приготування, добре залишити постояти на деякий час. Також обов'язково додаються цукати, родзинки або мигдальні горішки.


Тісто для паски місять якнайдовше, щоб воно  відставало від рук і від столу. Підходити воно повинно тричі: перший раз – коли підходить опара, другий раз – коли додані всі продукти, третій раз – коли тісто виклали у форму.


Тісто має підходити в теплому місці при температурі 30-45 градусів без сторонніх протягів.


Готове тісто не повинно бути рідким, інакше паски распливутся і будуть плоскими. Тісто має бути такої щільності, щоб його можна було розрізати ножем, і воно до ножа не прилипало, а при діленні пасок не треба булоб підсипати муку. Форму заповнюють тістом лише наполовину, дають піднятися до3/4 висоти форми, а потім ставлять у духовку для випікання. Випікають паску в зволоженій духовці (для цього вниз ставлять ємність з водою) при температурі 200-220 градусів.


16.04.2020 502
Коментарі ()

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1962
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1860
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1857
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5492 46
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2153 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1509

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

744

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

797

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

999

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

1004
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1769
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3679
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10257
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26148
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10183 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7713
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

898
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

207
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

263
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

380
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1276
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

883