Українські звичаї та секрети приготування Великодньої паски

Великдень – одне з найвеличніших свят у році. Сама підготовка – це ретельний та кропіткий процес: прибирання у помешканні, придбання необхідних речей та продуктів, а головне – готування смачних страв, зокрема Великодньої паски.

В Україні Великодній хліб має назву – «паска». Вважається, що після свого Воскресіння, Христос сорок днів являвся своїм учням під час трапези. І щоразу вони ставили для Нього хліб в центрі столу. Тому, паска – це святий хліб, який підтверджує, що Ісус Хрисос Воскрес, і присутній разом з Нами за Великоднім столом, інформують на сайті ринку.

Випікання паски – надзвичайно важкий, але водночас цікавий процес. Звичайно, кожна господиня готує паску з найкращих сортів пшеничного борошна використовуючи однакові інгридієнти: масло, молоко, яйця, цукор, але в різних пропорціях, тим самим роблячи паску неповторною. 

Отож, щоб паска вийшла пишною і рум'яною, підготували для Вас основні звичаї та секрети.

Вважається, що на якість паски впливає атмосфера у хаті та настрій господині. Вона мала одягнути чистий одяг, також з світлими і чистими думками, з хорошим настроєм перед замішуванням паски молилася і просила Господа Бога, щоб допоміг спекти добру паску.


Паски, як правило, випiкали в чистий або світлий четвер, i кожна господиня дотримувалась усталених звичаїв: пiч розпалювала дровами, якi вiдкладала кожного четверга Великого Посту, пiдпалювала їх галузками освяченої верби та промовляла молитву.


За звичаєм, господині не дозволялося сідати й відпочивати, поки печеться паска. Вважалося, що у такому випадку, тісто обов’язково «впаде» й паска не вдасться.


Борошно для тіста тричі просівають через сито, щоб добре збагатити його киснем. Дріжджі повинні бути обов'язково свіжими, тоді тісто підніметься. Цукор потрібно вибрати невеликий і чистий – у такому найменше сторонніх домішок. Масло, молоко, вершки, яйця повинні бути свіжими.


Особливий смак паски створюється завдяки букету прянощів: ванілі, кардамону, шафрану, лимонної цедри – але в невеликій кількості. Крім смаку та аромату, шафран дає тісту приємний жовтий колір. Якщо не плануєте класти його в тісто, вибирайте яйця з яскраво-помаранчевими жовтками, вони теж дадуть тісту відтінок. Щоб паска була жовтішою, жовтки, що використовуються для її приготування, добре залишити постояти на деякий час. Також обов'язково додаються цукати, родзинки або мигдальні горішки.


Тісто для паски місять якнайдовше, щоб воно  відставало від рук і від столу. Підходити воно повинно тричі: перший раз – коли підходить опара, другий раз – коли додані всі продукти, третій раз – коли тісто виклали у форму.


Тісто має підходити в теплому місці при температурі 30-45 градусів без сторонніх протягів.


Готове тісто не повинно бути рідким, інакше паски распливутся і будуть плоскими. Тісто має бути такої щільності, щоб його можна було розрізати ножем, і воно до ножа не прилипало, а при діленні пасок не треба булоб підсипати муку. Форму заповнюють тістом лише наполовину, дають піднятися до3/4 висоти форми, а потім ставлять у духовку для випікання. Випікають паску в зволоженій духовці (для цього вниз ставлять ємність з водою) при температурі 200-220 градусів.


16.04.2020 783
Коментарі ()

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

551
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

3115
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21220
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

2058
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1557 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2430

Найперше в цій історії із законом, що позбавив антикорурційні органи «незалежності», тішать молоді люди, які протестують. Щирі, світлі, небайдужі, впевнені своїй правоті…

282

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

210

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

815

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2225
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

241
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

515
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1067
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

231
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

845
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

809
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

734
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8297
22.07.2025

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем, який є ініціатором нових санкцій проти Росії, заявив, що президент США Дональд Трамп «надере зад» Володимиру Путіну, підписавши законопроєкт про вторинні санкції для країн-покупців російської нафти.  

365
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

1046 5
10.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2237 4
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

939