Україна льодовикового періоду: на Прикарпатті знайшли межі болота, де потонули доісторичні тварини (відео)

ТСН шукає мамонта та прадавню людину на Прикарпатті. Точні координати на початку 2000-х встановили разом українські та польські науковці. Але до розкопок тоді так і не дійшло. Ми поновили наукову розвідку. І, зокрема, вивідали у поляків, які скарби можуть бути заховані під українською Старунею.

Про це йдеться в сюжеті програми ТСН.19:30.

Польща, Краків. У непоказній будівлі у центрі міста – портал в доісторичні світи. Здається, наче він учора вийшов з тундри. А насправді ходив по Землі 40 тисяч років тому. І тепер таких на планеті немає. У центральній вітрині Природознавчого музею сучасник мамонта - носоріг Льодовикового періоду. Родом – з України.

Липень 1929-го. Наукова експедиція з Кракова прямує до села Старуня на Прикарпатті, тоді – територія Польщі. Дослідники шукають прицільно - довкола озокеритової шахти номер 4. Саме з неї 22 роки тому випадково витягли рештки доісторичних тварин. Експедиція коштує шалених грошей.

"Тоді це вартувало близько 8 тисяч злотих. Захмарна сума! У той час за такі гроші півтора року цілий музей утримували", - говорить професор Природознавчого музею Інституту систематики та еволюції тварин Польської Академії Наук в Кракові Вєслав Кжемінські.

Але те, що сподіваються знайти, того варте, переконані науковці. Через 4 місяці розкопки дають результат. Знахідка справді сенсаційна - ще 3 волохаті носороги. Один з них - абсолютно цілий.

"Він вражає! Настільки він прекрасно зберігся", - говорить професор кафедри екології Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу Олег Адаменко.

"Це єдиний екземпляр у світі! Абсолютно повністю збережений. Другого такого у світі немає", - пояснює професор зоології Природознавчого музею Інституту систематики та еволюції тварин Польської Академії Наук в Кракові Генрик Кубяк.

Знахідку на повних правах поляки забирають до Кракова – мають угоду з власником копальні.

3-річна самиця, яка жила 40 тисяч років тому, – нині візитівка краківського Природознавчого музею.

"Ми нарешті побачили, який вигляд насправді мав волохатий носоріг", - говорить Генрик Кубяк.

Доісторичний велетень лежав на спині. Без копит та рогів. Тварину, ймовірно, потріпала течія: вода вимила частину внутрішніх органів. Але потім бітум та солі законсервували носорожицю.

"Шерсть, щоправда, випала зі шкіри, однак уся лежала поруч", - розповідає Генрик Кубяк.

Носоріг в експозиції – у розібраному вигляді. Скелет - окремо. Шкіра – на макеті. Законсервовані нутрощі. Кажуть, це єдиний спосіб зберігати релікт, якому 40 тисяч років.

Науковці вивчають волохатого носорога та отримують приголомшливі дані.

"У шлунку волохатого носорога знайшли рослини. Він з'їв їх у Старуні. А зараз такі трапляються хіба у Скандинавії. Уявіть лишень, як змінилися клімат і природа", - говорить професор Природознавчого музею Інституту систематики та еволюції тварин Польської Академії Наук в Кракові Вєслав Кжемінські.

"Перед нами журнал, який випускався в 1935 році, який присвячений Старуні", - показує старший науковий співробітник Краєзнавчого музею Орися Кащишин.

Окрім носорогів, з копальні дістали всіляких дрібних тварин, комах, рослини. Роботи дослідникам вистачило на роки. Здобутки поляки навіть друкували в окремому журналі.

"Перший екземпляр присвячений мохам. А ось це – шостий – то присвячений водоростям", - каже Орися Кащишин.

Під час Другої світової війни поляки мало не втратили дуже цінного експоната. Есесівець Едуард Трац, якого відрядили до Польщі грабувати музеї, марив перевезти носорога до свого музею у Зальцбурзі.

"Носорога, як почалася війна, працівники музею спустили у підвал, присипали землею. І нацисти його не знайшли. Хоч справді шукали", - переказує професор Природознавчого музею Інституту систематики та еволюції тварин Польської Академії Наук в Кракові Вєслав Кжемінські.

Щоправда, у Зальцбурзькому музеї – інша версія. Дивовижно, але на захист носорога у Польщі став призначений окупантами генерал-губернатор. Не допомогло навіть втручання Гіммлера. Едурд Трац задовільнився гіпсовою копією.

Століття на землі не пожаліло експонат.

"Шкіра - весь лівий бік – сильно ушкоджена. Вона сильно висохла та потріскалась", - говорить Вєслав Кжемінські.

Зараз на боці, що прихований від відвідувачів – латки штучної шкіри. Роги та копита також несправжні.

"Перший варіант рогів був чистою фантазією. Форму та розміри реставратори "змалювали" із сучасних носорогів. Але згодом ті, що бачимо зараз, переробили відповідно до нових знань. Але я не впевнений, що і тепер вони відповідають дійсності", - говорить Вєслав Кжемінські.

Та попри нелегку долю, це – найвпізнаваніша давня тварина. Її гіпсовий зліпок - у понад сотні найкращих природничих музеїв світу: Лондон, Зальцбург, Токіо, Брюссель.

Прикарпаття, 2019 рік. Те саме поле, де 100 років тому знайшли рештки тварин Льодовикового періоду.

"Я би радив, щоб ви ще один профіль зробили упоперек цих трьох", - говорить професор кафедри екології Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу. Олег Адаменко.

Він підказує, де шукати. Востаннє вчений ґрунтовно працював на полі на початку 2000-х – разом з польськими колегами.

"Головне – ми визначили, де шукати. Нам вдалося знайти межі того самого болота, де потонули доісторичні тварини, виявлені 100 років тому", - розповідає професор факультету геології, геофізики та охорони навколишнього середовища Науково-технічного універитету Кракова Мацей Котарба.

Мацей Котарба – польський учений зі світовим ім'ям. На початку 2000-х ініціював у Старуні роботу кількох українсько-польських експедицій.

"Вони знайшли старі карти, гірничі плани, відновили, де ця шахта", - каже Олег Адаменко.

Дослідження тривали майже 5 років. І підтвердили найсміливіші гіпотези.

"Там досі неймовірно велика можливість ще знайти цікаві рештки", - стверджує Мацей Котарба.

Але, власне, до розкопок тоді так і не дійшло – через міжнародну бюрократію.

"Це іноземній державі ніхто не дозволить робити. Це пм'ятка природи. Не так-то просто", - каже Олег Адаменко.

Пошуки у Старуні завершені. Маємо результат. Продовження теми – в ТСН у п'ятницю, 5 липня, о 19:30.

Алла Пасс, Майа Габрук, ТСН


04.07.2019 3363
Коментарі ()

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

341
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1715
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3172
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1152
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1178
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1215 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

257

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1128

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

956

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

417
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

336
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2498
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1247
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1326
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

560
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15190
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7490
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

348
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

698 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

478
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

394
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

484