Українські центуріони як національна ідея

Нещодавно вночі випадково подивився крізь сон одну передачу по «Діскавері», яка перевернула деякі мої уявлення і про чуже минуле, і про наше майбутнє.

Раніше я, грунтуючись на шкільних підручниках, думав, що Римська Імперія створювалася і утримувалася на багнетах, а точніше на списах безстрашних, лютих і безжальних центуріонів. Виявилося, не зовсім все так, а точніше майже все не так.

Так, безумовно, римські центуріони були найбільш навченими, найбільш досвідченими і найкваліфікованиішии воїнами на Землі. Але як тепер з'ясовується, вони аж ніяк не були жорстоким, лютими і безжальними. Громлячи противника, вони прагнули завдати ворогові мінімально необхідний збитків - рівно стільки, щоб змусити їх підкоритися безумовній владі Риму. Тому перша їхня риса - це, швидше, військова доблесть і шляхетність, ніж брутальна жорстокість.

По-друге, виявилося, що вони утримували завойовані території аж ніяк не військовою силою, а ремісничою майстерністю. Розбивши на території підкореної країни табір, вони тут же створювали гончарні, будівельні, шевські, навіть ювелірні цехи і миттєво налагоджували торгівлю з усіма околицями. Тобто потомствені і кар'єрні воїни тут же перевтілювалися в умілих «цеховиків». Причому товари, які виробляли центуріони, завжди були більш конкурентоспроможні, ніж у місцевих виробників. Оскільки були завжди більш оригінальні, більш вишукані або, як зараз кажуть, більш креативні.

По-третє, центуріони володіли ще однією дивною якістю - вони завжди були більш охайні, ніж аборигени. Перше, що вони будували - це були терми (сауни), басейни, розарії. Тому не дивно, що місцеві жінки буквально «сохли» за ароматними і мужніми красенями. Вони легко створювали з ними тимчасові шлюби, легко ставали для них матерями. Тобто по суті переймали їх цінності і виступали їх затятими захисницями, хранительками і пропагандистками...

У принципі, звична технологія і стандартний набір, що апелює до серця опонентів, до шлунку, ну і до того, що «нижче». Але, по суті, в цьому не чудернацькому наборі закладені всі принципи і головні «блоки» побудови чудової національної ідеї. Ці «блоки», повторюся, такі: у військовій силі нації має бути більше шляхетності, ніж лютості; в товарному виробництві нації має бути більше технологічності і креативності, ніж консерватизму і патріархальності, а головне - скрізь треба бути охайними: особливо в особистих відносинах.

Дмитро Видрін, ForUm


19.10.2010 Дмитро Видрін 2497 0
Коментарі (0)

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

842 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

790
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1605
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2233
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4210 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3213

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

213

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

442

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

383

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

855
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

621
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

668
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

954
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1065
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

669
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6249
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1743
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31759 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1535
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

752 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

717