Збільшення експорту електроенергії допоможе вирівняти баланс виробництва і споживання електроенергії в країні, який порушився в зв'язку з падінням промислового виробництва. Це також дозволить залучити додаткові потужності для переробки газового вугілля в електроенергію і задіє незавантажені енергоблоки АЕС, а також забезпечить додаткові надходження валюти до бюджету, - повідомив журналістам голова підкомітету з питань вугільної промисловості комітету з ПЕК Верховної Ради Михайло Бондар.
«У п'ятницю була зустріч по енергетичному мосту з колегами з Польщі. Вони дуже зацікавлені, але питання ринку і ціни електроенергії для них знаходиться на першому місці. Якщо у нас ціна буде завищена, ми не будемо конкурентоздатні і не будемо цікаві для них», - каже Михайло Бондар.
Про те, експорт української електроенергії, про який обіцяють налагодити впродовж останніх кількох місяців, досі заблокований. Основна причина — неконкурентна ціна нашої електроенергії. Внутрішні ціни на українську електроенергію є вищими, аніж у країнах Європи, через те, що ціна закупівлі електроенергії на внутрішньому українському ринку містить у собі дотації, пояснив голова підкомітету з питань вугільної промисловості комітету з ПЕК Верховної Ради Михайло Бондар. Саме через завищену ціну за останні три роки обсяг експортних поставок електроенергії впав майже в тричі. Тому Україна повинна забезпечити ринкове ціноутворення на свою продукцію, яка призначена на експорт. «У п'ятницю була зустріч по енергетичному мосту з колегами з Польщі. Вони дуже зацікавлені, але питання ринку і ціни електроенергії для них знаходиться на першому місці. Якщо у нас ціна буде завищена, ми не будемо конкурентоздатні і не будемо цікаві для них», - каже Михайло Бондар. За його словами, збільшення експорту електроенергії допоможе вирівняти баланс виробництва і споживання електроенергії в країні, який порушився в зв'язку з падінням промислового виробництва. Це також дозволить залучити додаткові потужності для переробки газового вугілля в електроенергію і задіє незавантажені енергоблоки АЕС, а також забезпечить додаткові надходження валюти до бюджету.
Зробити ціну української електрики привабливішою для зовнішніх покупців могло б скасування дотаційних сертифікатів при експорті. Перший крок на цьому шляху уже є: НКРЕКП погодила ініціативу міненерго щодо скасування цих сертифікатів. Тепер проект розпорядження має затвердити Кабінет міністрів.
“На жаль, у нас створені такі умови на енергетичному ринку, що електроенергія в Україні дорожча, ніж у країнах Європи. У зв'язку з цим ми втратили можливість експортувати електроенергію, - каже голова Незалежної профспілки гірників Михайло Волинець. - Якщо Кабмін погодить постанову про скасування дотаційних сертифікатів, то можна буде експортувати електроенергію через енергоострів у Бурштині. Тоді додатково можна буде використати 3-4 мільйони тонн вугілля. Сьогодні через проблеми зі збутом вугілля, шахти штучно стримують видобуток, занепадають і банкрутують”.