Україна–Росія: примирення неможливе

 

Конфронтація незалежної України і путінської Росії — неминуча, це було зрозуміло задовго перед війною в Україні, вважає Андрій Піонтковський, російський політолог, публіцист, член партії «Яблуко». Сучасний російський політичний міф, наголошує він, виходить з того, що Україна є невід'ємною частиною неорадянського простору, тому про жодну «незалежність» і «самостійність» України, яку іронічно висвітлюють російські ЗМІ, не могло йтися.

 

Андрій Піонтковський. Знимка УКУ

 

Останніми роками Піонтковський досліджує етапи становлення й еволюцію авторитаризмів і тоталітаризмів. Він розповідає, що два класичні (гітлерівський і сталінський) режими спиралися не лише на насильство: «В генетичній матриці будь-якого авторитарного режиму є системотворчий міф, який має приваблювати і спокушати населення. Радянський міф — великою мірою це ідея справедливості в цілому світі, нацистський — домінування німецької раси. Над створенням цих міфів добровільно працювали найкращі художники».

 

 

Політолог підкреслює, що тоталітарний режим живе доти, доки живе його міф. За ХХ століття Російська імперія двічі розпадалася. Першого разу більшовики швидко її відновили. Виявилося, що під той час комуністичний міф був сильнішим і привабливішим, ніж національний. Для великої частини українців будівництво комуністичного суспільства було важливішим, ніж відродження національної держави. Згодом стало зрозуміло, що той міф фальшивий, як і будь-який інший міф, але розуміння прийшло набагато пізніше.

 

Ідеї «русского міра» виникли не на порожньому місці. «Реінтеґрація російських земель» — феномен останніх 15 років. Сучасний кремлівський провід не спромігся вигадати кращої ідеї, як відродити минуле. Ці комплекси російської еліти Олександр Лукашенко активно використовує вже 20 років. «Бацька» ні на секунду не думав прощатися зі своїм статусом диктатора невеликої держави. І через це, прогнозує Піонтковський, увійде в історію як батько білоруської нації, який не дозволив Росії поглинути незалежну Білорусь.

 

Шахраї-політтехнологи, які провадили президентську кампанію Путіна 1999 року, створили свій малий міф (технологічний симулякр): скромний офіцер спецслужб, який «мочить ворогів у сортирах». І цей міф зробив з невідомої людини національного героя. Але енергетика цього міфу слабка, він швидко вичерпав себе. У 2011–2012 роках усім було зрозуміло, що це кінець. Десятки тисяч людей, які на площах Москви кричали «Путін – вор!», створили проблему для кремлівської влади. На думку Піонтковського, російську владу врятувала згуртованість еліти, яка часто дуже не любить Путіна, але боїться залишитися сам на сам з народом.

 

 

Путін боїться зміни правил гри в Україні 

 

Якщо кремлівському режиму вдалося стабілізувати ситуацію всередині своєї країни, то бажання України підписати Угоду про асоціацію з ЄС там сприймали як геополітичний виклик. Виконання Угоди потягло б за собою зміну правил гри і в економіці, і в політиці. Європейський вибір України став би загрозою для російського суспільства, каже політолог. Якщо підкупом і шантажем Януковича Путін досяг результату — Україна не підписала Угоду, — то Революція гідності знову вибила його з колії.

 

Анексія Криму — спосіб показати неспроможність української влади 

 

Андрій Піонтковський детально проаналізував промову Путіна з нагоди приєднання Криму. З його слів, Путін намагався виправдати те, що виправдати не можна: порушення Росією різних міжнародних угод, зокрема Будапештського меморандуму, в яких сама ж вона ґарантувала територіальну цілісність України. Але це не найважливіше. Важливіше те, що в цій промові (подекуди повністю скопійованій з промови Гітлера після приєднання Судетської області) він запропонував нову міфологію — міф «русского міра».

 

 

Основні концепти «кримської» промови Путіна:

 

1) ми — велика роз'єднана нація, тому мусимо збирати розкидані землі;

 

2) у нас багато націонал–зрадників — не ворогів народу, як було в радянській пропаґанді, а саме націонал–зрадників, які виступають проти майбутнього нації;

 

3) Путін проголосив свій священний обов'язок захищати не громадян Росії, а етнічних росіян, людей, які розмовляють російською, а це, на думку Піонтковського, абсолютний зліпок з нацистської пропаґанди.

 

Згодом ці концепти почали обростати додатковими міфологемами, ідеями про те, що росіяни — це арійське плем'я, яке спустилося з Карпатських гір і заселило всю Євразію аж до Сан-Франціско, що в росіян особливий генетичний код, особлива хромосома духовності, яка дозволяє протистояти аморальному релятивізму Заходу. Звідси і та ідея, що росіяни воюють в Україні не з Україною, а з декадентським англо-саксонським світом.

 

Згодом з'явилася «Новоросія» — вісім областей України, які мають «повернутися» до складу Росії. Сьогодні це вже виглядає нісенітницею, але в травні–червні 2014 року цей варіант розглядався як цілком можливий до реалізації найближчим часом.

 

Концепція переможної війни, або Чому «Новоросія» не вдалася

 

Зі слів Андрія Піонтковського, у 1920–х роках комуністичний міф був привабливішим від національного, люди захоплювалися ідеєю побудови безкласового, справедливого суспільства, вірили в нього. Тепер національні міфи сильніші: нікому не подобаються величезні наддержави. 

 

 

Ще однією причиною того, чому Путін вирішив напасти на Україну, є його зневага до лідерів «великої вісімки», які мовчки проковтнули війну в Грузії. Путін вважає, що Захід ніколи не почне воювати з Росією, великою ядерною державою, тому підійматиме ставки до того моменту, поки Захід остаточно не здасться й не відступить. І так він отримає можливість поширити концепцію «русского міра» ширше. Якщо він здобуде успіх, то це буде ще однин стимул повторити таку ситуацію в Прибалтиці. Тому, на думку політолога, єдиний спосіб нанести Путіну поразку — це без зброї зупинити його аґресію.  

 

Андрій Піонтовський вважає, що Захід зрозумів ці плани і не залишив події в Україні непокараними. 

 

Росіяни менш імперські, ніж цього хоче Путін

 

Міфи «Новоросії», «великої держави», «духовні скрепи» потрібні Кремлю для того, щоб утримувати свою владу. Як сильно вони потрібі самим росіянам? Андрій Піонтковський каже, що росіяни менш імперські, ніж цього хоче Путін. Звісно, анексія Криму — це дуже популярна акція, росіяни її підтримали, але війна на Донбасі не популярна. Пропаґанда мовчить про жертви. Бориса Нємцова вбили за те, що він готував доповідь про війну на Донбасі. 

 

 

Друге — це низький рівень громадської активності. Пропаґанда каже про 84% підтримки, але як можна довіряти соціології в авторитарних режимах? За два дні перед безславним розстрілом румунська соціологія казала, що Чаушеску — національний лідер. 

 

Андрій Піонтовський зазначає, що на Марші миру, які він з друзями періодично влаштовує в Москві, виходять 50–70 тисяч людей, а на марші на підтримку так званих «ДНР» та «ЛНР» — не більше 5 тисяч. Тому, обдумуючи майбутнє Росії, треба зважати на ці цифри — меншість дуже активна, і вона готова діяти.

 

На думку політолога, сучасне російське суспільство тим відрізняється від радянського, що зазнає надзвичайно інтенсивного телевізійного впливу (часом здається, що просто диявольського впливу). Ні Сталін, ні Гітлер не мали такої технології, якою володіє Путін. 

 

Чи є життя після Путіна?


Зі слів політолога, російській владі щораз то важче винаходити міфи, які би її підтримували. Звісно, авантюра в Україні заглушила мем «Путін – вор», але вже чути голоси розчарування. Утворилися «партія війни» і «партія миру». Захід погрожує повністю заморозити всі активи, зокрема й активи самого Путіна. Тому силу набуває «партія миру», яка каже: Володимире Володимировичу, ви геній, але не дозвольте США втягнути нас у повномасштабну війну в Україні.

 

 

Не можна розкопувати могили небіжчиків, застерігає Піонтковський. Своїми діями Путін хоче переграти ситуацію 1991 року, коли були дві моделі розпаду комуністичних федерацій — радянська та югославська. Звичайно, були люди, які вже тоді виставляли територіальні претензії Україні, але суспільство не було готове до війни. А серби масово підтримували Мілошевича, вони хотіли створити «сербський мір». Путін вирішив спробувати «переграти» мирний поділ Радянського Союзу.


Парадокс полягає в тому, що люди ніколи не є джерелом змін у Росії — тільки великі геополітичні поразки. Реформи Петра I, Олександра II, Горбачова починалися після великих поразок. Це станеться і з режимом Путіна. Коли він відчує, що втрачає ґрунт під ногами і що насуваються процеси, які він не в змозі буде контролювати, — щойно тоді почнуться справжні зміни. «Мені здається, — каже Андрій Піонтковський, — режим Путіна відчуває, що повномасштабна війна в Україні закінчиться геополітичною поразкою "русского міра", звідси і бажання миритися, яке з'явилося останнім часом».

 

Занотував Олег БУДЗІНСЬКИЙ


Коментарі (0)

04.10.2024
Микола Сторожовий

Підприємство продали з молотка за рекордні 2,6 мільярда гривень. Але в місті майже одразу ж почались розмови про помилку та зайву цифру у виграшній пропозиції, змову задля анулювання результатів торгів і розчищення землі в центрі Франківська під нову грандіозну забудову.

4091 1
28.09.2024
Вікторія Матіїв

Про свій досвід еміграції у Сполучені Штати Америки журналістці Фіртки розповіла прикарпатка — 23-річна Тіна Любчик.  

1402
19.09.2024
Вікторія Косович

Про те, як великі компанії й підприємства області розвивають свій бізнес, удосконалюють виробництво та експортують свій товар в Європу та інші країни в умовах повномасштабної війни, розповідає Фіртка.  

1490
10.09.2024
Вікторія Косович

Про те, чим живе притулок та як там рятують й піклуються про братів наших менших, журналістка Фіртки поспілкувалася з волонтеркою та працівницею прихистку "Рудий пес" Любов'ю Філь.

2616
01.09.2024
Діана Струк

Про те, як підготувалися до нового навчального року в Івано-Франківській громаді, журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради Вікторією Дротянко.

2337
23.08.2024

В умовах воєнних дій та масової міграції українців за кордон, багато дітей змушені навчатися у двох школах одночасно. Це створює значні психологічні та фізичні виклики, адже дитині доводиться пристосовуватися до двох різних навчальних програм і соціальних середовищ.

2265

Протягом місяця на різноманітних інтернет-ресурсах та соцмережах розкручується тема «гоніння на православних і заборона УПЦ». Почався цей галас відтоді як Верховна Рада ухвалила законопроєкт №8371 про регулювання діяльності релігійних організацій, що мають керівний центр у росії.

237

Усі ми хочемо бути здоровими та щасливими, але, на жаль, складовою людського життя є хвороби. Хвороби, які роблять людське життя складнішим і менш радісним, з'являються з різних причин.

1473

Роми таємничий народ, про який ми знаємо багато і водночас нічого. Здебільшого наші знання про ромів ґрунтуються на  стереотипах пов’язаних з ними: віщуни, гадання, конокради, прохачі, але все ж таки, що насправді ми про них знаємо?   

2222

Нова війна нагадує нам події минулих століть. Загарбники завжди руйнують і крадуть, Україна переживала це не один раз. Дві українські ікони за різних обставин покинули територію України, щоб прославитися у чужій. Ми повинні пам’ятати та цінувати те, що належало українському народові.  

2962
01.10.2024

Ягідництво на Прикарпатті, завдяки сприятливим особливостям регіону, набирає дуже серйозних обертів.  

523
28.09.2024

Чи дозволені банани після видалення жовчного міхура? Дієтологи дають поради про особливості харчування після операції.

675
23.09.2024

Зелений чай — найпопулярніший напій, попит на який щороку зростає у всьому світі. Його виготовляють з листочків чайного дерева Камелія, які готують на пару, або обсмажують, потім пресують і сушать.

663
30.09.2024

Згромадження Сестер Пресвятої родини виникло у 911 році, засновницею є сестра Теклі Юзефів.  

509
25.09.2024

Гошівський монастир — греко-католицький монастир Чину святого Василія Великого у селі Гошеві, що на Івано-Франківщині.  

15961
20.09.2024

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

2855
16.09.2024

Перший такий фестиваль на Міжнародному рівні відбувся вперше в Україні в Гошеві у 2015 році.  

1136
25.09.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

26613 1
30.09.2024

Оксана Савчук заявила, що йдеться про постанову Центральної виборчої комісії України від 20 вересня щодо впорядкування та зміни виборчих дільниць.  

987
27.09.2024

Пропозиції Асоціації міст України до проєкту Держбюджету-2025 підтримав Комітет Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування 26 вересня 2024 року.  

847 2
24.09.2024

Національна рада Швейцарії визнала Голодомор 1932–1933 років в Україні актом геноциду. Про це повідомила пресслужба Музею Голодомору, пише Фіртка. Відповідну декларацію було схвалено у вівторок, 24 вересня, 123 голосами «за».

648