
У Міжнародному енергетичному агентстві підрахували, що Україні для повної відмови від російського газу до 2030 року треба близько 207 млрд доларів, що в 2 рази більше, ніж Кабмін запланував витратити на диверсифікацію постачань палива.
За словами експертів, такі інвестиції Україні не під силу, пише "Комерсант-Україна".
Відмовитися від російського газу можна за рахунок підвищення енергоефективності економіки. Навіть російська промисловість споживає на 45% менше палива в перерахунку на виробництво одиниці тепла та енергії, ніж українська. У ЄС цей показник на 80% нижче.
Крім того, Україні необхідно нарощувати власний видобуток газу, що вимагатиме $ 3-4 млрд. інвестицій щорічно до 2030 року. Цей комплекс заходів дозволить країні до 2030 року не тільки відмовитися від імпорту газу, але й експортувати його в Східну Європу, відзначають в МЕА.
Залучити великі інвестиції можуть лише країни зі значним потенціалом в газовидобутку і прозорими правилами гри на цьому ринку, до яких Україна не відноситься, констатують фахівці.
"Сьогодні у всю українську економіку інвестується не більше $ 7 млрд щорічно. Домогтися інвестицій в $ 12 млрд неможливо", - вважає голова аналітичного департаменту ІК Eavex Capital Дмитро Чурін. Швидше за все Київ піде шляхом часткової відмови від російського газу, припускає він.
Нагадаємо, Енергетична стратегія України, яка розрахована до 2030 року, передбачає зростання річного видобутку газу до 44,4 млрд кубометрів і скорочення імпорту до 5 млрд. кубометрів. Проте всього на реалізацію програми закладено в два рази менше коштів, ніж підрахували в МЕА, - до $ 100 млрд.