Україна на вітрах нової доби

 

Американський дефолт відклали. Світ полегшено зітхнув. Але фондові ринки на своїх діаграмах не відобразили ані оптимізму, ані впевненості у майбутньому. Передчуття наближення глобального краху вперто не відпускає експертів, аналітиків і прогнозистів. З верховин експертного товариства це передчуття «сповзає» на творчих персон і пересічну людність. І Ларс фон Трієр з фільмом «Меланхолія» і базарна перекупка з бурмотінням «Біда буде!» - кожний по своєму відчувають, що існуючий світовий порядок вичерпав резерви свого існування.

 

Можливо, кінець звичного нам світу наступить не 21 грудня 2012 року, але до нього аж ніяк не «сім кілометрів» зі старого радянського анекдоту.

 

Аналітики стверджують, що в так званому «Першому світі», там, де живе щасливий «золотий мільярд», стрімко змінюється світоглядно-мотиваційна парадигма. Вірус постмодернізму залишив філософський Олімп і «пішов у маси». Він заражає всі структури, реплікує себе на всіх «поверхах» соціальної піраміди. Система несправжнього (симулякрів), мережеве суспільство, економіка віртуальних вартостей тепер активно розвиваються на рівнях корпоративного менеджменту, військово-промислового комплексу, масової культури.

 

Стара модерністська парадигма (глобальна імперія США, базована на балансі ліберальних і консервативних цінностей) під дією цього вірусу перероджується на радикальний постмодерн – світове відкрите суспільство де немає чітко вираженого стабільного центру влади (й де саме поняття «центр» віднесене до переліку старосвітських забобонів). Там, де в даний момент реалізуються фінансові потоки, там і те, що тимчасово виконує роль центру.

 

Сучасні технології дозволяють не прив’язувати контрольно-командну функцію до такої морально і технологічно застарілої структури як держава. Відповідно, стає непотрібною класична ліберальна ідеологія, яка стримує розростання мережевих структур певними настановами легітимності. Для кожного конкретного випадку постмодерн виробляє нову легітимність. Як у випадку з Лівією. Що потрібно, те й законно.

 

Україна в цій новій реальності виглядає (й насправді є) дрімучою провінцією. В Україні не виникає нових (конструктивних для нової доби) ідей і концептів. Українські еліти (політичні, економічні, культурні) не мислять парадигмами радикального постмодернізму. Тому Україні призначено пасивну роль в новій схемі світопорядку. Вона може стати хіба що одним із «детонаторів світового хаосу», того хаосу, із якого, немов фенікс із попелу, має постати новий світ.

 

Тому всі спроби у середовищі політологів фахово обговорити, скажімо, «доктрину Бжезінського», наштовхуються на погано приховану іронію. «Яка там доктрина!» - відмахуються корифеї експертного світу. Ще трохи, і від того світу, визначеностями якого мислить Бжезинський, не лишиться майже нічого. Можемо додати: і від тої України, яку ми звикли собі уявляти і мислити як певне геополітичне явище, також НІЧОГО НЕ ЛИШИТЬСЯ. Україна вже почала мутувати і цей процес йтиме з шалено наростаючим прискоренням.

 

Перша ознака мутації під дією вірусу постмодернізму – припинення «вирощування нової еліти». Якщо десять років тому спільними зусиллями політичного Заходу, міжнародних фондів та місцевого націонал-ліберального політикуму йшов активний процес створення «політичного некст-покоління», то тепер цей процес зійшов на нуль.

 

Ті політики, з яких (за немалі гроші) робили «ікони майбутньої демократичної України» - Ющенко, Тимошенко, Катеринчук, Яценюк, Каськів та інші – виглядають карикатурами і відпрацьованим матеріалом.

 

Натомість при владі «реальні пацани», які також не мають власної «школи», де б готувалися майбутні генерації політиків з не совковим пострадянським мисленням.

 

На найближчих виборах нові списки діючих політиків будуть сформовані за примітивним феодальним принципом кланового васалітету. Десять років тому це б викликало обурення світових мережевих центрів. Тепер не викличе.

 

Яка тепер різниця – феодалізм чи республіканізм? Нові технології управління світом даватимуть собі раду з будь-яким типом здійснення влади на території. Якщо для населення України ближчими і органічнішими виявилися керівники типу «смотрящих», то майбутня глобальна мережа працюватиме зі «смотрящими». Використовуючи певні технології контролю і впливу. Яка, зрештою, різниця?

 

Друга ознака мутації – відступ від парадигми «громадянського суспільства». Вже ніхто серйозно не педалює цю тему. Всім зрозуміло – патронатно-патріархальна психологія залежних людей міняється дуже повільно. Особливо, якщо майбутнє цього суспільства – бути аграрно-сировинним придатком глобальної фінансово-економічної «ризоми». Навіщо патріархальним аграріям ліберальні цінності? Особливо у той період, коли земля повинна швидко і непомітно перейти від дрібних власників до великих. А потім до дуже великих і «нетутешніх». Ліберальні цінності у цьому процесі лише заважатимуть.

 

Тому архітектори нового світового порядку не наполягають на побудові в Україні громадянського суспільства, як на актуальному завданні. І вступ України в ЄС теж не на часі. Спочатку аграрна резервація має визріти структурно (визначитися під чиїм патронатом вона буде мутувати), а потім вже її примкнуть до певної структури. Не факт, що це буде ЄС. І не факт, що ЄС тоді «ще буде».

 

Третя ознака мутації – новий етап деіндустріалізації країни. Ще у 90-их у глобалізаторів були плани знищення в Україні важкої промисловості. Саме тоді була фактично знищена створена за радянських часів індустрія на Заході України. Тепер почався другий етап деіндустріалізації – заводи закриваються навіть у традиційно промислових регіонах. Останні острівці високих технологій і прикладної науки стають неактуальними. В майбутній Україні залишаться лише аграрна і сервісні галузі.   Можливо трішки екологічно сумнівної «хімії» та металургії. А ще, можливо, галузь переробки відходів, які звозитимуть сюди.

 

 

Аграрна резервація «Україна» буде органічно вписуватися в майбутній посткризовий світ. Це буде країна гігантських аграрних латифундій, вмираючих криміналізованих міст та туристичних заповідників з розвинутою сферою медицинських і сексуальних послуг. Реальна влада концентруватиметься в руках глобальних (й здебільшого анонімних) фінансових структур, яким слугуватимуть місцеві феодали-«смотрящі». Президентська влада скоріше за все буде скасована, а парламент залишиться місцем змагань кількох великих «феодальних» лобістських груп. Різні частини неофеодальної України будуть мати різний рівень життя і різну культурну спрямованість. Об’єднувати різні частини аграрної резервації будуть інтереси сусідів (яким така резервація буде вигідною), фінансові потоки, мережеві системи комунікацій та електронні системи стеження, якими оперуватимуть спецслужби транснаціональних корпорацій.

 

А ще в майбутній Україні триватимуть музикальні і танцювальні конкурси:)) (((

 

 

Аналітична група «Фіртка-Магус»


Коментарі (2)

*** 2011.08.03, 17:29
Не здивували. Те, що з України роблять аграрну резервацію, усім відомо. Відібрали в нас ядерні бомби, потім хотіли зруйнувати авіапром, ракетобудування... Не люблю Кучму, але добре, що він хоч той Южмаш врятував. тепер от повідомляють, що знову замовили 10 ракет для "морського старту". а то була б Україна вже бурячковою Нігерією.
НИК 2011.08.06, 20:34
ЯК ВРАХУВАТИ, ШО РФ-Ю КЕРУЮТ США. ТО РИВОК ДО ЄС, НАВЧАННЯ З НАТО, (ДО КАРЛА-12) Є ТОЖЕ ДИМ ДЛЯ ПОЧІТКУ ДРУЖБИ З КНР? ДИВ. СТАТЮ ПРО ЛЕДОВИЙ ПЕРІОД НАВПРОТИ СЕЇ. НАВІТЬ У ХАОСІ БУДУТ ЦЕНТРИ РЕАЛЬНІ - КНР, ЄС І США (ДО УПАДУ ВАВИЛОНА). КНР МОЖЕ ПОТРЕБУВАТИ НАС НА ВІСЬ, Ч-З ЯКУ БУДЕ ВПЛИВАТИ НА АФРИКУ, ЄС І РФ. НЕ МНОВ СКАЗАНО: КИЇВ= ЄРУСАЛИМ-2. МІСТО СВЯТИХ І НАРОД МІЙ УЛЮБЛЕНИЙ. У РІЗНИХ НАВІТЬ НЕ НАШИХ РОЗКЛАДАХ. ХТО ПРОТИ?
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

956
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1342
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3442
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5196
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1530
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

1859

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

345

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

728

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

1528

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1602
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

642
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2331 1
02.04.2025

У сучасному світі ми часто їмо поспіхом, на ходу або перед екраном телефону, не звертаючи уваги на сам процес. Але їжа — це не просто набір калорій. Це досвід, задоволення та спосіб отримати гармонію.  

2157
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

734
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4775
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

612
04.04.2025

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

8302
11.04.2025

Авторка — фольклористка, антропологиня і в минулому біґьорл Dash — зібрала у книжці десятки голосів та історій представників субкультур: готів, панків, фанатів, реперів, скінхедів, брейкерів та інших.

502
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

287
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

609
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

768 2
03.04.2025

Президент США Дональд Трамп оголосив надзвичайний стан у країні, щоб захистити суверенітет і зміцнити національну та економічну безпеку.  

938