Україна може погодитися на вимоги Міжнародного валютного фонду, необхідні для надання фінансової допомоги.
Таку думку висловив у коментарі кореспондентові УКРІНФОРМу виконавчий директор міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко.
"За багатьма пунктами запропонованого меморандуму уряд України може погодитися з МВФ. При цьому в уряду є можливість для додаткових переговорів. Що стосується підвищення тарифів на газ, то якщо вивести з-під удару найуразливіші верстви населення, то нічого у вимогах МВФ страшного немає", - сказав Устенко.
За словами економіста, всі вимоги, про які говорить МВФ, не є новими.
"Завдання, яке ставить МВФ, це в даному випадку - привести державні фінанси в стабільний стан. Тому йдеться про зниження дефіциту держбюджету. Це звичайний рецепт, який дає фонд", - зазначив економіст.
Особливу увагу експерт звернув на те, що в проекті йдеться про зниження глобального дефіциту держбюджету України в 2014 році до 4,5% ВВП, хоча аналітик очікував, що МВФ наполягатиме на зниженні дефіциту до 3,5% ВВП.
"Фактично пропонується повернути державні фінанси на рівень 2011 року, коли був зафіксований дефіцит 4,5% ВВП. Якщо порівняти це з рівнем минулого року - 5,5% ВВП, - то це означає, що у МВФ немає серйозних очікувань різкого зниження економічного зростання в Україні", - підкреслив Устенко.
Експерт припустив, рекомендацію МФВ підняти тарифи на газ уряд виконає, але при цьому з-під удару будуть виведені найуразливіші верстви населення, і це не викличе заперечень у МВФ.
"Підвищення тарифів на газ на 40% - це середня цифра. Я вважаю, що прем'єр і перший віце-прем'єр відстоюватимуть, і це має влаштувати МВФ, те, що для різних категорій населення збільшення тарифів може бути різним. Наприклад, для громадян, які споживають мінімальну кількість газу, тарифи можуть зрости до 10%, а подальші групи абсорбують на себе шок від збільшення. При цьому найбільший шок може бути для найбагатішої групи населення, яка споживає 6 тисяч кубів газу і більше", - припустив Устенко.
Щодо питань, пов'язаних із Пенсійним фондом, то рекомендація МВФ про обмеження пільгових пенсій, на думку експерта, цілком укладається в концепцію економічного блоку уряду.
Коментуючи рекомендацію МВФ відмінити заплановане на 2014 рік зниження ставки ПДВ з 20% до 17%, експерт відзначив, що на відміну від уряду, який зниженням ставки має намір залучити інвесторів у середньо- і довгостроковій перспективі, фонд же більш занепоєний наповненням бюджету в короткостроковій і середньостроковій перспективі.
"Обидві позиції мають обгрунтування, і можливо, позиція МВФ в цьому питанні є прийнятною для Кабміну", - вважає Устенко.
Як наголосив виконавчий директор Фонду Блейзера, значне зниження обсягу фінансування за програмою співпраці з МВФ (ЗМІ називають суму 5 млрд доларів замість запланованих 15 млрд дол.) не відіграє принципової ролі.
"Це прийнятно для України, враховуючи те, що уряд непогано справляється з існуючим навантаженням і активно позичав на світовому ринку капіталу під непогані відсотки", - вважає економіст.
Експерт наголосив, що сама програма співпраці з фондом є більшою мірою сигналом для зовнішніх ринків, ніж впливає на ситуацію всередині країни, тому в даному випадку сума фінансування не важлива.
"Програма співпраці з МВФ - свого роду прапор, який дасть можливість Україні легше позичати на світовому ринку, збільшити кількість довгострокових кредитів, утримувати інтерес з боку іноземних інвесторів", - підсумував Устенко.