Україна і ЄС повинні побудувати міст між Сходом і Заходом - стаття Романо Проді

 

/data/blog/37015/9bc6f5e38cf29d4c29195d9db4317e1e.jpg

 

Коментар колишнього президента Європейської комісії Романо Проді під заголовком "Україна і ЄС повинні побудувати міст між Сходом і Заходом" розміщено в авторській колонці на сторінках Financial Times. Пропонуємо вашій увазі повний текст матеріалу.

 

Світовим лідерам рідко коли випадає можливість на практиці досягти ідеалістичної мети, об'єднавши сміливі мрії з обережною державницькою позицією. Тим не менш, зараз перед нами відкривається така можливість, оскільки настав час для зближення України з Європейським Союзом, для створення моста між Сходом і Заходом.

ЄС і Україна очікують на підписання у листопаді Угоди про асоціацію, яка розширить можливості для взаємної торгівлі і людських контактів між сторонами, сприяючи більш тісній інтеграції.

Після деяких затримок, Україна зараз перебуває на тому ж шляху, який пройшли інші колишні країни радянського блоку 10 років тому. Крок за кроком країна виконує умови, встановлені ЄС для підписання Угоди про асоціацію.

Ця тема близька і дорога моєму серцю. У 2004 році я керував найбільшим за історію розширенням Європейського Союзу, коли ми приєднали 10 нових держав-членів, в основному країн колишнього радянського блоку. Ці країни зараз є оплотом Європи. Країни Балтії, наприклад, демонструють дивовижну стійкість під час економічного спаду, а Польща є основою європейської дипломатії.

Якщо європейські лідери скористаються цією можливістю, Україна рішуче налаштована піти ще далі, стати каталізатором для Європи, мостом до Росії, свідченням торжества європейських цінностей.

Україна пропонує Європі багато можливостей, бажаючи стати більш активним і відповідальним членом спільноти націй. Київ нещодавно оголосив нові спільні ініціативи щодо зниження світових запасів ядерної зброї, а також подав заявку на отримання місця непостійного члена в Раді безпеки ООН. Україна є надійним партнером (не членом, а партнером) для НАТО. Країна виявила бажання внести свій внесок у забезпечення міжнародної безпеки та підтримання миру.

З економічної точки зору 46 млн працьовитих, освічених людей, потужний промисловий потенціал експортних галузей і величезна сільськогосподарська галузь можуть допомогти оживити Європу в умовах економічної стагнації і кризи. Природні запаси сланцевого газу в країні (за оцінками, треті за розмірами в Європі) можуть не тільки допомогти переформатувати відносини між Росією і Європою, але і стати каталізатором економічного зростання.

За останні декілька років Київ прийняв законодавство щодо реформи правової системи, Податковий кодекс, пенсійні програми та земельне законодавство. Україна погодилася і прийняла закони, на яких наполягав ЄС в якості умови для підписання Угоди про асоціацію. Громадянське суспільство в Україні, якому було завдано шкоди в радянську епоху, ожило і підтримує дії уряду в інтеграції на Захід.

Ми повинні пам'ятати, що членство в Європейському Союзі та зв'язки з ЄС є не просто знаками схвалення роботи із запровадження європейських цінностей, вони швидше є засобом стимулювання подальшого прогресу в цих цінностях, стримуванням антидемократичних імпульсів і заохоченням найкращої поведінки зі сторони урядів і лідерів. Українці вимагають європейських законів та європейських норм. Формалізація співробітництва з Україною означає зміцнення цих прагнень.

Дуже важливо, щоб ми про це пам'ятали, тому що фактори, які роблять Україну таким цінним партнером для Європи, також тягнуть її до Росії. Нещодавно Київ погодився прийняти статус спостерігача в підтримуваному Москвою Митному союзі. Ми розуміємо, що Київ є колискою слов'янської цивілізації і хранителем зв'язків між двома країнами. Росіяни становлять значну частку населення України, що пояснює той факт, що країна розривається між європейським і російським майбутнім.

Тим не менш, саме зараз настав той момент, коли ми можемо налагодити більш тісні зв'язки між Україною та Європою. Київ прагне до європейського майбутнього, і його кровні узи, історія, віросповідання і сучасні договори є тим матеріалом, з якого можна звести міцний міст між Європою і Росією. Україна може стати провідником європейських цінностей і зв'язків, які працюватимуть для зменшення взаємних підозр і для побудови більш міцного миру.

Перед нами сьогодні відкривається можливість, яка може не повторитися в недалекому майбутньому - наблизити Україну до Європи, завдяки більш тісним торговельним відносинам, поїздкам, культурному обміну і зростаючій відданості верховенству права. Ця можливість дозволяє нам стояти на позиціях прагматизму і в той же час висловлювати наші спільні цінності.

Здорова геополітика і надії на краще майбутнє для Європи і України вимагають, щоб ми скористалися цією стратегічною можливістю.

Романо Проді, колишній прем'єр-міністр Італії (1996-1998 і 2006-2008). На посту президента Європейської комісії з 1994 по 2004 керував найбільшим за всю історію розширенням Європейського Союзу.

 

УКРІНФОРМ


19.06.2013 810 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2192
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1021
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1003
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2146
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3603
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2536 7

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

843

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

730

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

693

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

685
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10360
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1203
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5316
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1038
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2835
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1201
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

428
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

284 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

742
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

633
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

684