Коментар колишнього президента Європейської комісії Романо Проді під заголовком "Україна і ЄС повинні побудувати міст між Сходом і Заходом" розміщено в авторській колонці на сторінках Financial Times. Пропонуємо вашій увазі повний текст матеріалу.
Світовим лідерам рідко коли випадає можливість на практиці досягти ідеалістичної мети, об'єднавши сміливі мрії з обережною державницькою позицією. Тим не менш, зараз перед нами відкривається така можливість, оскільки настав час для зближення України з Європейським Союзом, для створення моста між Сходом і Заходом.
ЄС і Україна очікують на підписання у листопаді Угоди про асоціацію, яка розширить можливості для взаємної торгівлі і людських контактів між сторонами, сприяючи більш тісній інтеграції.
Після деяких затримок, Україна зараз перебуває на тому ж шляху, який пройшли інші колишні країни радянського блоку 10 років тому. Крок за кроком країна виконує умови, встановлені ЄС для підписання Угоди про асоціацію.
Ця тема близька і дорога моєму серцю. У 2004 році я керував найбільшим за історію розширенням Європейського Союзу, коли ми приєднали 10 нових держав-членів, в основному країн колишнього радянського блоку. Ці країни зараз є оплотом Європи. Країни Балтії, наприклад, демонструють дивовижну стійкість під час економічного спаду, а Польща є основою європейської дипломатії.
Якщо європейські лідери скористаються цією можливістю, Україна рішуче налаштована піти ще далі, стати каталізатором для Європи, мостом до Росії, свідченням торжества європейських цінностей.
Україна пропонує Європі багато можливостей, бажаючи стати більш активним і відповідальним членом спільноти націй. Київ нещодавно оголосив нові спільні ініціативи щодо зниження світових запасів ядерної зброї, а також подав заявку на отримання місця непостійного члена в Раді безпеки ООН. Україна є надійним партнером (не членом, а партнером) для НАТО. Країна виявила бажання внести свій внесок у забезпечення міжнародної безпеки та підтримання миру.
З економічної точки зору 46 млн працьовитих, освічених людей, потужний промисловий потенціал експортних галузей і величезна сільськогосподарська галузь можуть допомогти оживити Європу в умовах економічної стагнації і кризи. Природні запаси сланцевого газу в країні (за оцінками, треті за розмірами в Європі) можуть не тільки допомогти переформатувати відносини між Росією і Європою, але і стати каталізатором економічного зростання.
За останні декілька років Київ прийняв законодавство щодо реформи правової системи, Податковий кодекс, пенсійні програми та земельне законодавство. Україна погодилася і прийняла закони, на яких наполягав ЄС в якості умови для підписання Угоди про асоціацію. Громадянське суспільство в Україні, якому було завдано шкоди в радянську епоху, ожило і підтримує дії уряду в інтеграції на Захід.
Ми повинні пам'ятати, що членство в Європейському Союзі та зв'язки з ЄС є не просто знаками схвалення роботи із запровадження європейських цінностей, вони швидше є засобом стимулювання подальшого прогресу в цих цінностях, стримуванням антидемократичних імпульсів і заохоченням найкращої поведінки зі сторони урядів і лідерів. Українці вимагають європейських законів та європейських норм. Формалізація співробітництва з Україною означає зміцнення цих прагнень.
Дуже важливо, щоб ми про це пам'ятали, тому що фактори, які роблять Україну таким цінним партнером для Європи, також тягнуть її до Росії. Нещодавно Київ погодився прийняти статус спостерігача в підтримуваному Москвою Митному союзі. Ми розуміємо, що Київ є колискою слов'янської цивілізації і хранителем зв'язків між двома країнами. Росіяни становлять значну частку населення України, що пояснює той факт, що країна розривається між європейським і російським майбутнім.
Тим не менш, саме зараз настав той момент, коли ми можемо налагодити більш тісні зв'язки між Україною та Європою. Київ прагне до європейського майбутнього, і його кровні узи, історія, віросповідання і сучасні договори є тим матеріалом, з якого можна звести міцний міст між Європою і Росією. Україна може стати провідником європейських цінностей і зв'язків, які працюватимуть для зменшення взаємних підозр і для побудови більш міцного миру.
Перед нами сьогодні відкривається можливість, яка може не повторитися в недалекому майбутньому - наблизити Україну до Європи, завдяки більш тісним торговельним відносинам, поїздкам, культурному обміну і зростаючій відданості верховенству права. Ця можливість дозволяє нам стояти на позиціях прагматизму і в той же час висловлювати наші спільні цінності.
Здорова геополітика і надії на краще майбутнє для Європи і України вимагають, щоб ми скористалися цією стратегічною можливістю.
Романо Проді, колишній прем'єр-міністр Італії (1996-1998 і 2006-2008). На посту президента Європейської комісії з 1994 по 2004 керував найбільшим за всю історію розширенням Європейського Союзу.