Україна і ЄС повинні побудувати міст між Сходом і Заходом - стаття Романо Проді

 

/data/blog/37015/9bc6f5e38cf29d4c29195d9db4317e1e.jpg

 

Коментар колишнього президента Європейської комісії Романо Проді під заголовком "Україна і ЄС повинні побудувати міст між Сходом і Заходом" розміщено в авторській колонці на сторінках Financial Times. Пропонуємо вашій увазі повний текст матеріалу.

 

Світовим лідерам рідко коли випадає можливість на практиці досягти ідеалістичної мети, об'єднавши сміливі мрії з обережною державницькою позицією. Тим не менш, зараз перед нами відкривається така можливість, оскільки настав час для зближення України з Європейським Союзом, для створення моста між Сходом і Заходом.

ЄС і Україна очікують на підписання у листопаді Угоди про асоціацію, яка розширить можливості для взаємної торгівлі і людських контактів між сторонами, сприяючи більш тісній інтеграції.

Після деяких затримок, Україна зараз перебуває на тому ж шляху, який пройшли інші колишні країни радянського блоку 10 років тому. Крок за кроком країна виконує умови, встановлені ЄС для підписання Угоди про асоціацію.

Ця тема близька і дорога моєму серцю. У 2004 році я керував найбільшим за історію розширенням Європейського Союзу, коли ми приєднали 10 нових держав-членів, в основному країн колишнього радянського блоку. Ці країни зараз є оплотом Європи. Країни Балтії, наприклад, демонструють дивовижну стійкість під час економічного спаду, а Польща є основою європейської дипломатії.

Якщо європейські лідери скористаються цією можливістю, Україна рішуче налаштована піти ще далі, стати каталізатором для Європи, мостом до Росії, свідченням торжества європейських цінностей.

Україна пропонує Європі багато можливостей, бажаючи стати більш активним і відповідальним членом спільноти націй. Київ нещодавно оголосив нові спільні ініціативи щодо зниження світових запасів ядерної зброї, а також подав заявку на отримання місця непостійного члена в Раді безпеки ООН. Україна є надійним партнером (не членом, а партнером) для НАТО. Країна виявила бажання внести свій внесок у забезпечення міжнародної безпеки та підтримання миру.

З економічної точки зору 46 млн працьовитих, освічених людей, потужний промисловий потенціал експортних галузей і величезна сільськогосподарська галузь можуть допомогти оживити Європу в умовах економічної стагнації і кризи. Природні запаси сланцевого газу в країні (за оцінками, треті за розмірами в Європі) можуть не тільки допомогти переформатувати відносини між Росією і Європою, але і стати каталізатором економічного зростання.

За останні декілька років Київ прийняв законодавство щодо реформи правової системи, Податковий кодекс, пенсійні програми та земельне законодавство. Україна погодилася і прийняла закони, на яких наполягав ЄС в якості умови для підписання Угоди про асоціацію. Громадянське суспільство в Україні, якому було завдано шкоди в радянську епоху, ожило і підтримує дії уряду в інтеграції на Захід.

Ми повинні пам'ятати, що членство в Європейському Союзі та зв'язки з ЄС є не просто знаками схвалення роботи із запровадження європейських цінностей, вони швидше є засобом стимулювання подальшого прогресу в цих цінностях, стримуванням антидемократичних імпульсів і заохоченням найкращої поведінки зі сторони урядів і лідерів. Українці вимагають європейських законів та європейських норм. Формалізація співробітництва з Україною означає зміцнення цих прагнень.

Дуже важливо, щоб ми про це пам'ятали, тому що фактори, які роблять Україну таким цінним партнером для Європи, також тягнуть її до Росії. Нещодавно Київ погодився прийняти статус спостерігача в підтримуваному Москвою Митному союзі. Ми розуміємо, що Київ є колискою слов'янської цивілізації і хранителем зв'язків між двома країнами. Росіяни становлять значну частку населення України, що пояснює той факт, що країна розривається між європейським і російським майбутнім.

Тим не менш, саме зараз настав той момент, коли ми можемо налагодити більш тісні зв'язки між Україною та Європою. Київ прагне до європейського майбутнього, і його кровні узи, історія, віросповідання і сучасні договори є тим матеріалом, з якого можна звести міцний міст між Європою і Росією. Україна може стати провідником європейських цінностей і зв'язків, які працюватимуть для зменшення взаємних підозр і для побудови більш міцного миру.

Перед нами сьогодні відкривається можливість, яка може не повторитися в недалекому майбутньому - наблизити Україну до Європи, завдяки більш тісним торговельним відносинам, поїздкам, культурному обміну і зростаючій відданості верховенству права. Ця можливість дозволяє нам стояти на позиціях прагматизму і в той же час висловлювати наші спільні цінності.

Здорова геополітика і надії на краще майбутнє для Європи і України вимагають, щоб ми скористалися цією стратегічною можливістю.

Романо Проді, колишній прем'єр-міністр Італії (1996-1998 і 2006-2008). На посту президента Європейської комісії з 1994 по 2004 керував найбільшим за всю історію розширенням Європейського Союзу.

 

УКРІНФОРМ


19.06.2013 777 0
Коментарі (0)

09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

555
07.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

1959
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33336
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2225
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

2962
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

5026 9

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

344

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1107

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

711

Безсумнівно  Новий рік є абсолютно світським святом, але так було не завжди. В різноманітних культурах та народах Новий рік був міцно пов'язаний з релігією.

925
09.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

208
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

510
02.01.2025

Уряд розподілив між бюджетами громад субвенцію 2,83 млрд грн на харчування учнів початкових класів у 2025 році.  

593 1
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1072
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

907
04.01.2025

В Івано-Франківську п'ятого та шостого січня з нагоди Хрещення Господнього у храмах відбудуться святкові богослужіння та йорданське освячення води.  

999
01.01.2025

Такі відвідини однієї парафіяльної сім’ї перед спільним подячним молінням — це традиція, яка триває вже 12 років. 

773
04.01.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

30147 1
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

810
07.01.2025

У всіх регіонах України ситуація досить подібна і баланс довіри-недовіри — позитивний.  

3780
06.01.2025

Президент також наголосив на важливості того, аби Європа мала голос.

435
02.01.2025

Європейський Союз готовий до припинення транзиту російського газу через Україну з першого січня.  

469