
Фото: gazeta.zn.ua
Сьогодні в Івано-Франківську відбулося друге засідання робочої групи при Івано-Франківській обласній раді для опрацювання проекту угоди про розподіл вуглеводнів, які видобуватимуться у межах ділянки Олеська між державою Україна та компанією «Шеврон Юкрейн Б. В.» та товариством з обмеженою відповідальністю «Надра Олеська».
Нагадаємо, 23 серпня на чергову сесію Івано-Франківської обласної ради має бути винесено текст угоди на погодження її депкорпусом. А тому до цього часу комісія із депутатів та експертів мала б опрацювати угоду і внести свої пропозиції у її текст.
Робоча група вже другий тиждень шукає у тексті позитиви для області, однак поки що окрім негативів на 261 сторінці тексту нічого не вдалось вичитати.
Депутат ВРУ, голова комітету з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Ірина Сех запевняє, що не варто очікувати зниження ціни на енергоносії для пересічного українця і запевняє, що в Україні поки що не використані усі потуги для видобутку традиційного газу, а цією угоду нас просто хочуть втягнуни у чергову політичну авантюру.
«Сьогодні Україна видобуває 20 мільярдів кубометрів газу традиційним способом. У нас доволі великі запаси нашого природнього газу. Однак, у нас сьогодні слабо фінансується розвиток так званої мінерально-сировинної бази. Ось тут вже питання в політичній складовій... Інвестори, не повернувши собі свого, просто так із України не підуть. Ніхто із потенційних простих людей дешевого газу не отримає. Нам залишається знищена екологія і нове поле для злочинного переділу ринку. З якої сторони б не аналізували договір стовідсоткового позитивного розвитку подій для українського народу я не бачу», - переконана Ірина Сех.
Фахівці ж стверджують, що видоубток газу можливий, однак не такими методами і не на таких умовах, як пропонують американські інвестори. Зокрема, при складанні угоди не було проведено державної екологічної і правової експертизи, а також порушено терміни передачі документу українській стороні.
Говорять, що угода розроблена за американськими стандартами і вона не відповідає українським реаліям.
А тому запевняють, що інвестора можна пустити в Олеську зону тільки тоді, коли будуть витримані усі умови екологічного законодавства України. В іншому випадку навіть бояться припустити про можливі наслідки для екології краю.
Однак, попри такі застороги, складається враження, що рішення обласної ради фактично нічого не змінює і угода буде підписана незалежно від рішення на місці. І вся робота комсії, яка опрацьовує текс угоди, практично зводиться нанівець.
«Законодавчий механізм ЗУ «Про угоди про розподіл продукції» не враховує пропозицій комісії. А тому ніхто пропозиції в угоду вносити не буде. А якщо навіть і будуть зміни, то це буде вже цілком інший текст угоди, - зауважив директор ГО «Бюро екологічних розслідувань» Дмитро Скрильніков.
Як стало зрозуміло зі слів правника, найбільш раціональним виходом у даному випадку із ситуації буде відхилення депутатами тексту угоди на сесії 23 серпня і тоді у дію вступить правовий механізм, за допомогою якого можна буде добитися розроблення вже нового тексту угоди із врахуванням інтересів громади на місцях.
«Інакше – будь-яке погодження буде остаточним і другого разу до нас ніхто питатится не прийде», - констатував Дмитро Скрильніков.
«Поки що виглядає, що обласну раду хочуть просто проігнорувати. Нас хочуть просто використати для того, щоб підписати угоду. Ніхто не дає ніяких гарантій, що навіть якщо вдастся закласти в угоду ті моменти, які нас цікавлять, то вони будуть виконуватись..», - цієї ж думки притримується голова Постійної комісії обласної ради з питань екології раціонального природокористування, рекреації та розвитку туризму Івано-Франківської обласної ради Андрій Троценко.
А тому можемо тільки припустити, якими будуть дії депутатів на сесії вже у серпні. Поки що 2 серпня відбудеться третє засідання робочої групи, на якому усі пропозиції остаточно розглянуть і направлять у КМУ для формулювання, начебто, остаточного тексту договору.
Читайте також:
В серпні Івано-Франківська обласна рада дасть добро на угоду по видобутку сланцевого газу?