Учитель - учень - Учитель

 

Є люди, які наздоганяють тебе, коли вже їх немає. Так зустрічаються/переплітаються минуле з майбутнім.

На камерний вечір 25 березня, присвячений художнику і колишньому директору художньої школи Миколі Більчуку, мене запросив Назар Кардаш. Разом з Василем Іваночко (видавництво «Лілея-НВ») було видано книжечку «Етюди життя і творчості Миколи Більчука», а колектив школи підготував невеличку виставку його акварелей і графічних робіт. Теплу атмосферу цього маленького колективу, який ділився спогадами про свого вчителя, директора, товариша, не легко передати. Про все це просто і лагідно (взагалі слово лагідно пасує до образу Кардаша) написав його учень. Тут я гублюсь про кого більше писати: про Миколу Васильовича, котрий був головним у цих спогадах, чи тих, хто його згадував. Бо ті, котрі були його учнями, давно самі поставали вчителями чи просто хорошими людьми.

У книжечці, наповненій акварелями і світлинами Миколи Васильовича, Кардаш легко, як самі акварелі, розповідає про вчителя, ділиться маленькими спостереженнями: «…учитель звернув увагу на те, що деякі учні неправильно тримають олівець у руці і це призводить до поганого штриха при виконанні рисунка, і до прикладу взяв олівець у руку, показав, як правильно тримати його в руці і правильно наносити штрихи.., що олівець слід тримати як виделку, а не як ложку. Мало хто з учнів був обізнаний з тонкощами етикету поводження за столом, але кожен, мабуть, запам’ятав це назавжди». Або ось таке: «Часом Микола Васильович використовував у роботі вишневу смолу – клей янтарного кольору, що утворюється на корі стовбурів вишні. Він розтоплював клей до рідкого стану і доливав до води, якою розчиняв акварельні фарби, і при цьому акварельна робота, коли висихала, зберігала первісну особливість свіжої, вологої, зберігала кольорову насиченість».

В роботах  Миколи Більчука панує архітектура. Проте, здається, він був не тільки і не стільки художником, що малює архітектуру, а й сам  був архітектором***  простору, людських душ і доль. Як згадувала його учениця,  він створив «Школу доброти». Цікава думка прийшла, коли заговорив Іваночко. Він і Кардаш обоє мають художню освіту, тільки один продовжив шлях художника, інший став видавцем. І тут є те щасливе поєднання митця і підприємця, коли твориться і втілюється у життя задум за декілька днів, хтось зауважив: «а тут раз-раз і вже є книжечка» : ). Проте корінь у них один, як сказав Іваночко: «У нас би (в Україні) все склалося, якби знаходився хоча б один Учитель в відповідному місці у відповідний момент».

Тепер і я можу відкрити маленьку таємницю. Пару років тому моїм учителем малювання у «Школі вихідного дня», заснованої  мистецьким товариством «Форумс», був Назар Кардаш, котрий вклав мені у руку олівець як виделку. А ще я знатиму, що вишневий клей не тільки смачний, але й гарний : ).

-  Микола Васильович, з того березневого вечора я теж стала Вашою ученицею.

А сьогодні  зранку  написалось:                    

Скибочкою простору, келишком часу,  десь на межі, помяніть і нас.

 

***

Людська оселе,

зіперта на логічні міркування,

на цеглі, глині, черепиці, 

без духу, душі й серця

зруйнуєшся у часі.

 

Я, архітектор!  

Мої душа і серце,

що володіють силою змінити камінь в тишу, 

а  тишу у притулок для вірша, спростовуючи логіку числа,

єдиним смаком  одержимі,

спираючись на образ, що від Бога,

будують Цитадель.

 

О, Цитаделе, - пущений у часі Корабель! 

Віднині, тобі товариш -  ходовий вітер.

Мій Корабель людей, якому темне море

і міражі інших вітрил спростовуватимуть образ Храму,

пізнає вічність.

 

Ті інші  храми, несправедливо-справедливі, 

зазнавши катастроф мовчатимуть,

а якість тиші, вписана в розкидане каміння,

родитиме облуди.

 

І тільки від коліна до коліна, 

долаючи спокуси будуватися спочатку, 

і підпираючи колони сперті в небо

я вдосконалю Храм.

І вічність прийме Корабель…

 

Антуан де Сент Екзюпері , «Цитадель», IV

 

27.03.2013    Еріка Вітер


03.04.2013 Еріка Вітер 1878 1
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

734
29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

743
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1243
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2608
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1415
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

2119 9

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

742

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

793

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1693

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1688
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

408
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

487
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18399
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7524
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3693
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1088
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10811
30.11.2024

На фестивалі можна придбати книги та особисто поспілкуватись з авторами.

465
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

350
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

534
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

480
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

720