Учитель - учень - Учитель

 

Є люди, які наздоганяють тебе, коли вже їх немає. Так зустрічаються/переплітаються минуле з майбутнім.

На камерний вечір 25 березня, присвячений художнику і колишньому директору художньої школи Миколі Більчуку, мене запросив Назар Кардаш. Разом з Василем Іваночко (видавництво «Лілея-НВ») було видано книжечку «Етюди життя і творчості Миколи Більчука», а колектив школи підготував невеличку виставку його акварелей і графічних робіт. Теплу атмосферу цього маленького колективу, який ділився спогадами про свого вчителя, директора, товариша, не легко передати. Про все це просто і лагідно (взагалі слово лагідно пасує до образу Кардаша) написав його учень. Тут я гублюсь про кого більше писати: про Миколу Васильовича, котрий був головним у цих спогадах, чи тих, хто його згадував. Бо ті, котрі були його учнями, давно самі поставали вчителями чи просто хорошими людьми.

У книжечці, наповненій акварелями і світлинами Миколи Васильовича, Кардаш легко, як самі акварелі, розповідає про вчителя, ділиться маленькими спостереженнями: «…учитель звернув увагу на те, що деякі учні неправильно тримають олівець у руці і це призводить до поганого штриха при виконанні рисунка, і до прикладу взяв олівець у руку, показав, як правильно тримати його в руці і правильно наносити штрихи.., що олівець слід тримати як виделку, а не як ложку. Мало хто з учнів був обізнаний з тонкощами етикету поводження за столом, але кожен, мабуть, запам’ятав це назавжди». Або ось таке: «Часом Микола Васильович використовував у роботі вишневу смолу – клей янтарного кольору, що утворюється на корі стовбурів вишні. Він розтоплював клей до рідкого стану і доливав до води, якою розчиняв акварельні фарби, і при цьому акварельна робота, коли висихала, зберігала первісну особливість свіжої, вологої, зберігала кольорову насиченість».

В роботах  Миколи Більчука панує архітектура. Проте, здається, він був не тільки і не стільки художником, що малює архітектуру, а й сам  був архітектором***  простору, людських душ і доль. Як згадувала його учениця,  він створив «Школу доброти». Цікава думка прийшла, коли заговорив Іваночко. Він і Кардаш обоє мають художню освіту, тільки один продовжив шлях художника, інший став видавцем. І тут є те щасливе поєднання митця і підприємця, коли твориться і втілюється у життя задум за декілька днів, хтось зауважив: «а тут раз-раз і вже є книжечка» : ). Проте корінь у них один, як сказав Іваночко: «У нас би (в Україні) все склалося, якби знаходився хоча б один Учитель в відповідному місці у відповідний момент».

Тепер і я можу відкрити маленьку таємницю. Пару років тому моїм учителем малювання у «Школі вихідного дня», заснованої  мистецьким товариством «Форумс», був Назар Кардаш, котрий вклав мені у руку олівець як виделку. А ще я знатиму, що вишневий клей не тільки смачний, але й гарний : ).

-  Микола Васильович, з того березневого вечора я теж стала Вашою ученицею.

А сьогодні  зранку  написалось:                    

Скибочкою простору, келишком часу,  десь на межі, помяніть і нас.

 

***

Людська оселе,

зіперта на логічні міркування,

на цеглі, глині, черепиці, 

без духу, душі й серця

зруйнуєшся у часі.

 

Я, архітектор!  

Мої душа і серце,

що володіють силою змінити камінь в тишу, 

а  тишу у притулок для вірша, спростовуючи логіку числа,

єдиним смаком  одержимі,

спираючись на образ, що від Бога,

будують Цитадель.

 

О, Цитаделе, - пущений у часі Корабель! 

Віднині, тобі товариш -  ходовий вітер.

Мій Корабель людей, якому темне море

і міражі інших вітрил спростовуватимуть образ Храму,

пізнає вічність.

 

Ті інші  храми, несправедливо-справедливі, 

зазнавши катастроф мовчатимуть,

а якість тиші, вписана в розкидане каміння,

родитиме облуди.

 

І тільки від коліна до коліна, 

долаючи спокуси будуватися спочатку, 

і підпираючи колони сперті в небо

я вдосконалю Храм.

І вічність прийме Корабель…

 

Антуан де Сент Екзюпері , «Цитадель», IV

 

27.03.2013    Еріка Вітер


03.04.2013 Еріка Вітер 1926 1
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

777
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

774
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1589
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2214
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4193 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3195

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

194

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

424

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

366

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

836
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

605
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

649
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

934
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1045
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

652
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6236
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1729
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31742 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1510
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

739 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

699