Учитель - учень - Учитель

 

Є люди, які наздоганяють тебе, коли вже їх немає. Так зустрічаються/переплітаються минуле з майбутнім.

На камерний вечір 25 березня, присвячений художнику і колишньому директору художньої школи Миколі Більчуку, мене запросив Назар Кардаш. Разом з Василем Іваночко (видавництво «Лілея-НВ») було видано книжечку «Етюди життя і творчості Миколи Більчука», а колектив школи підготував невеличку виставку його акварелей і графічних робіт. Теплу атмосферу цього маленького колективу, який ділився спогадами про свого вчителя, директора, товариша, не легко передати. Про все це просто і лагідно (взагалі слово лагідно пасує до образу Кардаша) написав його учень. Тут я гублюсь про кого більше писати: про Миколу Васильовича, котрий був головним у цих спогадах, чи тих, хто його згадував. Бо ті, котрі були його учнями, давно самі поставали вчителями чи просто хорошими людьми.

У книжечці, наповненій акварелями і світлинами Миколи Васильовича, Кардаш легко, як самі акварелі, розповідає про вчителя, ділиться маленькими спостереженнями: «…учитель звернув увагу на те, що деякі учні неправильно тримають олівець у руці і це призводить до поганого штриха при виконанні рисунка, і до прикладу взяв олівець у руку, показав, як правильно тримати його в руці і правильно наносити штрихи.., що олівець слід тримати як виделку, а не як ложку. Мало хто з учнів був обізнаний з тонкощами етикету поводження за столом, але кожен, мабуть, запам’ятав це назавжди». Або ось таке: «Часом Микола Васильович використовував у роботі вишневу смолу – клей янтарного кольору, що утворюється на корі стовбурів вишні. Він розтоплював клей до рідкого стану і доливав до води, якою розчиняв акварельні фарби, і при цьому акварельна робота, коли висихала, зберігала первісну особливість свіжої, вологої, зберігала кольорову насиченість».

В роботах  Миколи Більчука панує архітектура. Проте, здається, він був не тільки і не стільки художником, що малює архітектуру, а й сам  був архітектором***  простору, людських душ і доль. Як згадувала його учениця,  він створив «Школу доброти». Цікава думка прийшла, коли заговорив Іваночко. Він і Кардаш обоє мають художню освіту, тільки один продовжив шлях художника, інший став видавцем. І тут є те щасливе поєднання митця і підприємця, коли твориться і втілюється у життя задум за декілька днів, хтось зауважив: «а тут раз-раз і вже є книжечка» : ). Проте корінь у них один, як сказав Іваночко: «У нас би (в Україні) все склалося, якби знаходився хоча б один Учитель в відповідному місці у відповідний момент».

Тепер і я можу відкрити маленьку таємницю. Пару років тому моїм учителем малювання у «Школі вихідного дня», заснованої  мистецьким товариством «Форумс», був Назар Кардаш, котрий вклав мені у руку олівець як виделку. А ще я знатиму, що вишневий клей не тільки смачний, але й гарний : ).

-  Микола Васильович, з того березневого вечора я теж стала Вашою ученицею.

А сьогодні  зранку  написалось:                    

Скибочкою простору, келишком часу,  десь на межі, помяніть і нас.

 

***

Людська оселе,

зіперта на логічні міркування,

на цеглі, глині, черепиці, 

без духу, душі й серця

зруйнуєшся у часі.

 

Я, архітектор!  

Мої душа і серце,

що володіють силою змінити камінь в тишу, 

а  тишу у притулок для вірша, спростовуючи логіку числа,

єдиним смаком  одержимі,

спираючись на образ, що від Бога,

будують Цитадель.

 

О, Цитаделе, - пущений у часі Корабель! 

Віднині, тобі товариш -  ходовий вітер.

Мій Корабель людей, якому темне море

і міражі інших вітрил спростовуватимуть образ Храму,

пізнає вічність.

 

Ті інші  храми, несправедливо-справедливі, 

зазнавши катастроф мовчатимуть,

а якість тиші, вписана в розкидане каміння,

родитиме облуди.

 

І тільки від коліна до коліна, 

долаючи спокуси будуватися спочатку, 

і підпираючи колони сперті в небо

я вдосконалю Храм.

І вічність прийме Корабель…

 

Антуан де Сент Екзюпері , «Цитадель», IV

 

27.03.2013    Еріка Вітер


03.04.2013 Еріка Вітер 1897 1
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1595
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1024
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1287 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3753 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33879
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2849

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

363

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

758

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1706

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1077
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

639
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

516
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

893
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1993
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12211
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1504
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1290
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

547
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

260
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

330
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

377
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1269