1. А які мають бути ціни в Буковелі? Які взагалі мають бути ціни в некомуністичній ринковій економіці? Як в совдепії - планові, регульовані і «профспілкові»?
2. Ніби, якщо в Буковелі вся зима практично заброньована наперед, і майже всюди черги, а столик ввечері в ресторані знайти є проблемою інколи, - то висновок один - ціни як для ринку занизькі? Попит перевищує пропозицію? Треба ціни піднімати?)))
3. Та й при цих, наявних, цінах окупність 600 млн. дол. інвестиції (не виведені в офшори, а інвестовані в Україну!! Є ще подібні приклади?) - окупність років 50, а може більше (бо ж гривня в нас періодами «у вільному падінні», продали колись долар по 5, а зараз віддавати треба ті єврокредити по 30).
4. Якщо порівнювати ціни Буковелю з рівноцінними курортами Європи, то ціни в Буковелі в 3-5 раз дешевші (навіть не Куршавель, а дешевший Межев, Австрію, чи щось подібне). Якщо порівнювати з «курортами на одну гірку», то Буковель, так - не на багато, але все ж дешевший. (Якщо звісно, не порівнювати фаст-фуд в Європі з найдорожчим рестораном Буковелю)).
5. Не варто порівнювати ціни на гірськолижному курорті і з цінами на відпочинок на морі. Бо є хвиля коментів тих, кому гірськолижні курорти як відпочинок не цікаві, ні різу тут не були, але свої «експертні висновки» надають))
Гірськолижний курорт це не готове море, це інвестиція трохи іншого порядку ніж мікровнвестиція в 3-5 млн. дол. в готель на морі. Гірськолижний курорт - це інфраструктурний проект - починаючи від доріг, води, каналізації, енергетики, сотень кілометрів трас, технологічних водойм на тисячі кубів, систем штучного засніження... І ще багато чого.
До речі, в Європі інфраструктуру забезпечує держава. Більше того, держава звільняє від податків такі проекти на десятки років, і навіть повертає інвестицію від (де як було) - 30, 50, навіть 70%...
Тому що такі інвестиції виривають з бідності і депресії цілі регіони і забезпечують немалий потік валюти в країну. В маленькій Австрії на 7 млн населення 25 млн туристів!))
І зразу нашим «екологам», які промишляють на грантах гірськолижного бізнесу Європи - в Україні зараз діє 50 витягів, в Австрії - тисячі. В Європі - багато тисяч. Що ж вони там в себе так не «дбають» за «екологію»?)))
Чомусь вони не протидіють суцільним вирубкам Карпат на десятках тисяч гектарів, категорично вимагають зняття мораторію на експорт кругляку в Європу (фактично вимагають вирубки Карпат), а от курорти, які ліс зберігають - то чомусь біда для них. Що за подвійні стандарти?)
6. Щодо «в Європі дешевше» - маячня, і свідченням цьому є щорічний ріст на 20% туристів з Європи. В минулому році їх був вже мільйон, з Європи... Вони ж їдуть в Буковель не тому що тут "гірше і дорожче"?))
7. Реальна історія. Минулого року по дорозі з Праги заїхали до друзів. Стандартна родина, - тато - дальнобійник, мама - офісний працівник, двоє дітей - хлопців. Мешкають 30 км від гірськолижного курорту... Питаю - ви напевно щотижня там на вікенд?
- Ти що, кажуть, це нам дуже дорого! Були один раз, там є зоопарк - дітям звірів їздили показати... Це про ілюзію, що європейці прямо «живуть» на курортах. Насправді вони тяжко пашуть, щоб мати можливість раз на рік десь тиждень-півтора відпочити...
8. І останнє - питання зарплат українців (доступності Буковелю для всіх) - це питання до влади, а не до Буковелю. В Буковелі зарплати гідні, люди, які працювали в Європі кажуть що в Буковелі вигідніше (нещодавно спілкувалися з офіціантом, який працював в Іспанії). Каже не до порівняння, - заробітки вищі, роботи менше по часу, соціальний пакет... Ніколи більше ні в яку Іспанію!)) І не лише на Буковелі, а й навколо, - колись один з найдепресивніших регіонів завдяки інвестиції живе гідно.
Тому, варто або витравлювали «совок» з голови, ...або ж брати курс на повернення совка)) То вже якийсь «референдум» мав би бути)) В проміжності "між ринком і совком" відсидітися не вдасться.
П.С. І чому ж не спостерігаємо черги інших інвесторів на такий супервигідний бізнес, на нові курорти?))
П.П.С. Як казав мій один товариш, «то не ціни високі, то ми мало заробляємо»)).
А какшки в паляниці в стоках? А 2 офіційно оформлених інструктора на весь курорт? Хамство і зневага до бюджетного туриста. А запах від очисних? Така собі країна в країні.
Але на мою думку ви були цікаві 15 років тому, коли був ентузіазм серед людей які розбудовували цю шалену ідею. А зараз - конвеєр для грошей, без душі. А ціни як ціни . В гробу карманов нет.