У затінок: Неймовірні дендропарки в Україні

 

 

Серпень ще тішить спекою. Якщо ж вам від неї мало втіхи – саме час податися у прохолоду й до води. Пропонуємо другу частину огляду неймовірних щедрот української флори.

 

 

Донецька область

 

Дендропарк Маяцького лісництва, Слов'янський район

 

Ця пам'ятка садово-паркового мистецтва невелика за площею – 1,5 гектара.

 

Росте тут більше 20 порід рідкісних дерев: гледичія, катальпа звичайна, церцис європейський. Дерева представляють флору різних регіонів світу: Америки, Далекого Сходу, Кавказу, Криму, Малої Азії і Середземномор'я.

 

З 1997 року дендропарк Маяцького лісництва входить до складу Національного природного парку Святі гори.

 

Житомирська область

 

Ботанічний сад Державної агроекологічної академії України, м. Житомир

 

35,4 га ботсаду розташувались на берегах р. Путятинка (притока Тетерева) у східній частині Житомира. У ботанічному саду зібрано великі колекції плодово-ягідних, овочевих, лікарських, технічних та декоративних рослин, серед них 15 видів, занесених до Червоної книги України. Колекція деревних рослин налічує 550 видів, форм і сортів, а трав’янистих рослин – більш як 1000 видів.

 

 

Ще одна унікальна памятка Житомирщини — дендропарк "Еліта" ( с. Грозине, Коростенський район). Закладено його було у 1984 році на місці колишньої панської садиби. Особливу цінність тут становлять насадження липи серцелистої, серед яких 15 екзеплярів належать до старовікових (100—180 років) з обхватами 143-260 см.

 

Закарпатська область

 

Дендропарк "Березинка", Мукачівський район

 

На 34 гектарах тут розміщена колекція, що нараховує біля 2000 деревно-чагарникових порід. Є екзотичні та рідкісні види: кедр гімалайський, кедр ліванський, кедр атласький, ліквідамбар смолистий, ялиця велетенська, криптомерія японська, кунінгамія ланцетна, сосна Сабіна, елеутерокок, аралія манжурська та інші.

 

А ще у цій заповідній місцині вдалося зберегти береку, дерево, що за своїми якостями прирівнюється до ебонового дерева, а за технічними характеристиками набагато краще за дуб. Через що її масово знищували, як і тис ягідний. При Петрові І в Росії, а на Закарпатті за часів Австро-Угорщини такі дерева забороняли вирубувати під загрозою смертної кари. Але у Березинці ви зможете побачити береку на власні очі, а її плоди, до речі, їстівні (на фото нижче).

 

 

Крим

 

Дендропарк м. Євпаторія

 

Тут у "спартанських" умовах на кам'янисто-глинистому ґрунті росте понад 280 порід дерев і чагарників: клени, сосни і кипариси, ялівці і горіхи, акації та шовковиці, ясени, глод, троянди, лаванди.

 

 

Є і південніші мешканці: агави, алое, цереуси змієподібні і стовпчасті; чудесно тут почуваються екзотичні пальми, інжир і мигдаль, гранат і платан, дерево-довгожитель — вічнозелений тис ягідний. Софора японська, родичка акації, прикрасила багато вулиць і проспекти міста. Чимало дерев, що ростуть тут, відносяться до розряду реліктових.

 

Львівська область

 

Оброшинський дендропарк, с. Оброшине, Пустомитівський район

 

На 10 гектарах цього дендропарку державного значення ростуть понад 60 видів дерев і чагарників, серед яких є рідкісні та екзотичні: дуб звичайний пірамідальної форми, ліріодендрон тюльпановий, платан західний, магнолія Кобус, катальпа чудова, клен цукровий, різні види туї, горіхів, лип та інше.

 

Парк дуже красивий — створений у ландшафтному стилі з використанням системи ставків та архітектурних споруд, зокрема, розміщеного поряд Палацу архієпископів.

 

 

А ще тут ще у 1960-х було створено зоологічний куток, де утримувались екзотичні тварини: плямистий олень, гуска індійська, казарка, огар тощо. Невеликий звіринець існує донині.

 

Полтавська область

 

Устимівський дендропарк , с. Устимівка, Глобинський район

 

На порівняно невеликій площі дендрарію — 10 га — представлена рослинність різних країн і континентів світу: Північної Америки, Європи, Криму і Кавказу, Сибіру, Середньої Азії, Далекого Сходу, Китаю і навіть Гімалаїв. Всього — біля 12 тисяч рослин.

 

 

Найповніша колекція дерев Північної Америки. Тут теж зростає одне з прадавніх дерев на Землі — гінкго дволопатеве, а також бархат амурський, тут ці дерева – найстаріші в Україні.

 

А ще тут мешкає рідкісна форма гірляндної ялини звичайної, єдина така рослина в Україні, що цього року "відзначила" свій 110-річний ювілей.

 

Одеська область

 

Дендропарк Перемоги, м. Одеса

 

Займає 55 га, де ростуть понад 500 видів дерев і чагарників, включаючи теплолюбиві екземпляри.

 

На алеї Дружби є дерева, власноруч посаджені космонавтами Валерієм Биковським, Георгієм Шоніним.

 

В парку є система штучних ставків з фонтанами.

 

 

Тернопільська область

 

Гермаківський дендрологічний парк, с. Гермаківка, Борщівський район

 

На 56 гектарах цього парку державного значення росте понад 1500 різноманітних порід дерев та чагарників. Основну частину колекції становлять хвойні породи, представлені 200 видами, з них понад 20 видів і форм ялини, 34 – сосни, 32 – туї, ще є кілька видів тсуги, кипарисовика, секвої. При дендропарку також є оранжерея, де вирощують тропічні та субтропічні дерева, кактуси і трав'янисті рослини.

 

 

Росте у Германківському парку і реліктове гінкго дволопатеве (яке в Азії вважають священним), а ще – 150-річний Гермаківський скельний дуб майже метрового діаметру.

 

сайт 24


21.08.2017 3106 0
Коментарі (0)

23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

109
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1290 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

1945
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2058 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7432
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15171 31

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

214

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

963

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1031

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1822
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

220
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

599
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

832
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3081
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

839
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1900
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

931
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35082 1
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

425
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

570
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

894
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

797