"У селах ситуація гірша": як на Івано-Франківщині працює програма "Доступні ліки"

На території Івано-Франківської області впродовж 2023 року за програмою "Доступні ліки" виписали 529 тисяч електронних рецептів. Аптекам за них погасили майже 117 мільйонів гривень з державного бюджету.

Як повідомила голова Національної служби здоров'я України Наталія Гусак, торік на Прикарпатті 164 тисячі людей скористалися цією програмою, пише Фіртка.

"У 2024 році ця програма складатиме п'ять мільярдів бюджетних грошей проти чотирьох мільярдів у 2023 році. Втім, бачимо багато викликів її реалізації. Наприклад, основними викликами є доступність програми у сільській місцевості.

Лише 16% людей у селах погашають електронні рецепти. Український показник "погашення" складає приблизно 21%.

Задля розширення програми "Доступні ліки" у гірських районах Івано-Франківщини планують впровадити мобільні аптечні пункти", — зазначає голова Національної служби здоров'я України.

фотоІвано-Франківська обласна державна адміністрація

Сьогодні на Івано-Франківщині учасницями програми є 654 аптеки. Середня відстань від місця надання первинної медичної допомоги до найближчої аптеки учасниці програми є нижчою за середні показники по Україні.


Довідково: "Доступні ліки" – це програма компенсації лікарських засобів або медичних виробів. Пацієнт отримує ліки безоплатно або з невеликою доплатою, а їхню вартість повністю чи частково покриває держава.

Програма має понад десять напрямків і більш як пів тисячі найменувань лікарських засобів.

З Переліком лікарських засобів, які підлягають реімбурсації за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення можна ознайомитись тут. З Переліком медичних виробів тут.

На сьогодні програма реімбурсації забезпечує доступ до лікування пацієнтів із хронічними захворюваннями за такими напрямками:

  • серцево-судинні захворювання, в тому числі профілактика інфарктів та інсультів,
  • діабет II типу,
  • цукровий та нецукровий діабет,
  • хронічне обструктивне захворювання легень (в тому числі бронхіальна астма),
  • розлади психіки та поведінки,
  • епілепсія,
  • хвороба Паркінсона,
  • імуносупресивні препарати,
  • тест-смужки для визначення рівня глюкози в крові,
  • знеболювальні для паліативних хворих.

«Для прикарпатців та тих, хто отримує ці послуги у прикарпатських закладах охорони здоров’я, НСЗУ торік закупила медичних послуг на 5,5 мільярдів гривень. Йдеться про кошти державного бюджету, тому надзвичайно важливо, аби люди отримували якісні, доступні та безоплатні медичні послуги.

Попри війну, в державі не скоротилися обсяги безоплатних медичних послуг. Наразі запроваджені новітні для українців медпослуги. Зокрема, досконаліше впроваджуються реабілітаційні послуги на первинному рівні, а також збережений увесь обсяг послуг спеціалізованої медичної допомоги», — додала Наталія Гусак.

Щоб почати отримувати ліки безоплатно або з частковою доплатою потрібно:

  • Звернутися до лікаря первинної медичної допомоги.
  • Лікар випише електронний або паперовий рецепт на підставі обстежень та діагнозу. В рецепті лікар вкаже міжнародну непатентовану назву препарату (МНН).
  • З рецептом можна звернутися в будь-яку аптеку, незалежно від місця реєстрації. Головна умова – наявність договору з НСЗУ. Впізнати таку аптеку можна за наліпкою "Доступні ліки".
  • Пам’ятайте: термін дії рецепта становить 30 днів з дати виписування.
  • Покажіть рецепт працівнику аптеки. Аптекар запропонує наявні препарати, які містять потрібну діючу речовину. А також повідомить, який препарат повністю безоплатний, а за який потрібно доплатити. Вартість ліків аптеці відшкодує НСЗУ. 

У селах ситуація гірша


Є різниця між рівнем погашення рецептів у міський та сільській місцевостях. Багатьом жителям сіл доводиться їздити у аптеки до більших міст за ліками, а частина мешканців не отримує ліки взагалі.

Це зумовлене тим, що у селах невелика кількість аптечних пунктів, які є учасниками цієї програми. Таким чином у селі люди отримують е-рецепти, але коли бачать, куди їй поїхати за безплатними ліками з цим рецептом, обирають або нікуди не їхати, або в селі купити їх за власні кошти.

"У містах на Прикарпатті погасили більше рецептів ніж виписали — 115%. У селищах міського типу рівень погашення склав 96%.

Водночас у селах області погашено всього 16% рецептів. Тобто, зі 145 тисяч виписаних електронних рецептів, прикарпатці, які проживають у селах, отримали ліки на місцях всього за 23 тисячами рецептів", — уточнює Наталія Гусак.

Тому, обговорювали, як стимулювати аптеки доєднатися до цієї програми, як розв’язувати проблеми транспортного сполучення з населеними пунктами, де є аптеки з "Доступними ліками" та як покращувати інформування пацієнтів про можливості цієї програми.

Так, Укрпошта готова долучитись до роботи за програмою «Доступні ліки», що дозволить розв'язувати проблему доступності лікарських засобів у селах. Наразі триває підготовка, працюють над тим, аби бути включеними до електронної системи охорони здоров’я та здійснювати відповідний відпуск ліків. Найбільш ймовірно, що Укрпошта включиться в роботу за програмою "Доступні ліки" у другій половині 2024 року.

Разом з тим, зменшили вимоги до ліцензування аптечних пунктів у селах для того, щоб більше аптек мали змогу там працювати

До слова, знайти найближчу аптеку, яка відпускає ліки за програмою реімбурсації можна через дашборд на сайті НСЗУ. Необхідно обрати область, населений пункт та напрям програми. Крім того, можна зателефонувати до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77.

Завдяки цій програмі вже рік отримує необхідні ліки мешканка Івано-Франківська Анастасія. Дівчина поділилась, що має хронічне захворювання.

"Я в аптеці показую виписаний рецепт від сімейного лікаря — й тоді мені видають ліки. Це дуже хороша програма. Іноді доплачую різницю, але вона невелика", — розповіла Анастасія.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Прикарпатцям пояснили, як повернути лікарські засоби та медичні вироби


30.01.2024 2664
Коментарі ()

15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

347
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

365
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13993 7
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1603
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

894
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6189

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

656

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1486

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1295

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1182
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

539
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

680
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1600
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

619
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

906
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5943
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13744
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

276
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

572
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

500
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

814 2