"У селах ситуація гірша": як на Івано-Франківщині працює програма "Доступні ліки"

На території Івано-Франківської області впродовж 2023 року за програмою "Доступні ліки" виписали 529 тисяч електронних рецептів. Аптекам за них погасили майже 117 мільйонів гривень з державного бюджету.

Як повідомила голова Національної служби здоров'я України Наталія Гусак, торік на Прикарпатті 164 тисячі людей скористалися цією програмою, пише Фіртка.

"У 2024 році ця програма складатиме п'ять мільярдів бюджетних грошей проти чотирьох мільярдів у 2023 році. Втім, бачимо багато викликів її реалізації. Наприклад, основними викликами є доступність програми у сільській місцевості.

Лише 16% людей у селах погашають електронні рецепти. Український показник "погашення" складає приблизно 21%.

Задля розширення програми "Доступні ліки" у гірських районах Івано-Франківщини планують впровадити мобільні аптечні пункти", — зазначає голова Національної служби здоров'я України.

фотоІвано-Франківська обласна державна адміністрація

Сьогодні на Івано-Франківщині учасницями програми є 654 аптеки. Середня відстань від місця надання первинної медичної допомоги до найближчої аптеки учасниці програми є нижчою за середні показники по Україні.


Довідково: "Доступні ліки" – це програма компенсації лікарських засобів або медичних виробів. Пацієнт отримує ліки безоплатно або з невеликою доплатою, а їхню вартість повністю чи частково покриває держава.

Програма має понад десять напрямків і більш як пів тисячі найменувань лікарських засобів.

З Переліком лікарських засобів, які підлягають реімбурсації за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення можна ознайомитись тут. З Переліком медичних виробів тут.

На сьогодні програма реімбурсації забезпечує доступ до лікування пацієнтів із хронічними захворюваннями за такими напрямками:

  • серцево-судинні захворювання, в тому числі профілактика інфарктів та інсультів,
  • діабет II типу,
  • цукровий та нецукровий діабет,
  • хронічне обструктивне захворювання легень (в тому числі бронхіальна астма),
  • розлади психіки та поведінки,
  • епілепсія,
  • хвороба Паркінсона,
  • імуносупресивні препарати,
  • тест-смужки для визначення рівня глюкози в крові,
  • знеболювальні для паліативних хворих.

«Для прикарпатців та тих, хто отримує ці послуги у прикарпатських закладах охорони здоров’я, НСЗУ торік закупила медичних послуг на 5,5 мільярдів гривень. Йдеться про кошти державного бюджету, тому надзвичайно важливо, аби люди отримували якісні, доступні та безоплатні медичні послуги.

Попри війну, в державі не скоротилися обсяги безоплатних медичних послуг. Наразі запроваджені новітні для українців медпослуги. Зокрема, досконаліше впроваджуються реабілітаційні послуги на первинному рівні, а також збережений увесь обсяг послуг спеціалізованої медичної допомоги», — додала Наталія Гусак.

Щоб почати отримувати ліки безоплатно або з частковою доплатою потрібно:

  • Звернутися до лікаря первинної медичної допомоги.
  • Лікар випише електронний або паперовий рецепт на підставі обстежень та діагнозу. В рецепті лікар вкаже міжнародну непатентовану назву препарату (МНН).
  • З рецептом можна звернутися в будь-яку аптеку, незалежно від місця реєстрації. Головна умова – наявність договору з НСЗУ. Впізнати таку аптеку можна за наліпкою "Доступні ліки".
  • Пам’ятайте: термін дії рецепта становить 30 днів з дати виписування.
  • Покажіть рецепт працівнику аптеки. Аптекар запропонує наявні препарати, які містять потрібну діючу речовину. А також повідомить, який препарат повністю безоплатний, а за який потрібно доплатити. Вартість ліків аптеці відшкодує НСЗУ. 

У селах ситуація гірша


Є різниця між рівнем погашення рецептів у міський та сільській місцевостях. Багатьом жителям сіл доводиться їздити у аптеки до більших міст за ліками, а частина мешканців не отримує ліки взагалі.

Це зумовлене тим, що у селах невелика кількість аптечних пунктів, які є учасниками цієї програми. Таким чином у селі люди отримують е-рецепти, але коли бачать, куди їй поїхати за безплатними ліками з цим рецептом, обирають або нікуди не їхати, або в селі купити їх за власні кошти.

"У містах на Прикарпатті погасили більше рецептів ніж виписали — 115%. У селищах міського типу рівень погашення склав 96%.

Водночас у селах області погашено всього 16% рецептів. Тобто, зі 145 тисяч виписаних електронних рецептів, прикарпатці, які проживають у селах, отримали ліки на місцях всього за 23 тисячами рецептів", — уточнює Наталія Гусак.

Тому, обговорювали, як стимулювати аптеки доєднатися до цієї програми, як розв’язувати проблеми транспортного сполучення з населеними пунктами, де є аптеки з "Доступними ліками" та як покращувати інформування пацієнтів про можливості цієї програми.

Так, Укрпошта готова долучитись до роботи за програмою «Доступні ліки», що дозволить розв'язувати проблему доступності лікарських засобів у селах. Наразі триває підготовка, працюють над тим, аби бути включеними до електронної системи охорони здоров’я та здійснювати відповідний відпуск ліків. Найбільш ймовірно, що Укрпошта включиться в роботу за програмою "Доступні ліки" у другій половині 2024 року.

Разом з тим, зменшили вимоги до ліцензування аптечних пунктів у селах для того, щоб більше аптек мали змогу там працювати

До слова, знайти найближчу аптеку, яка відпускає ліки за програмою реімбурсації можна через дашборд на сайті НСЗУ. Необхідно обрати область, населений пункт та напрям програми. Крім того, можна зателефонувати до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77.

Завдяки цій програмі вже рік отримує необхідні ліки мешканка Івано-Франківська Анастасія. Дівчина поділилась, що має хронічне захворювання.

"Я в аптеці показую виписаний рецепт від сімейного лікаря — й тоді мені видають ліки. Це дуже хороша програма. Іноді доплачую різницю, але вона невелика", — розповіла Анастасія.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Прикарпатцям пояснили, як повернути лікарські засоби та медичні вироби


30.01.2024 2542
Коментарі ()

20.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

309
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2223
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1626
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

1927
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5541 16
07.10.2024
Тетяна Сорока

Про те, як змінилося життя після повномасштабного нападу окупантів у 2022 році, мету встановлення світового рекорду та ставлення до сучасних методів мобілізації, ветеран Степан Савчук поділився з журналісткою Фіртки.

4069

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1046

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1054

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

1567

Дискурс Гіпермодерну спирається на уподобання та смаки багатомільйонних «мережевих» мас, а не на естетичні ігри еліт, як дідусь-Постмодерн. Відповідно, культурні, мистецькі, політичні, тусовкові та комунікаційні практики Гіпермодерну більш «плебейські» та більш розраховані на швидку емоційну реакцію.

1057
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

803
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

669
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14476
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10328
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

5979
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

548
09.11.2024

Дев'ятого листопада свій 65-літній ювілей відзначає Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин.  

5230 6
18.11.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

28386 1
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

420
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

552
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

388
11.11.2024

Президент США Джо Байден переконуватиме новообраного президента Дональда Трампа продовжити підтримку України, і закличе Конгрес США фінансувати допомогу Україні і після завершення його президентства.  

578