"У селах ситуація гірша": як на Івано-Франківщині працює програма "Доступні ліки"

На території Івано-Франківської області впродовж 2023 року за програмою "Доступні ліки" виписали 529 тисяч електронних рецептів. Аптекам за них погасили майже 117 мільйонів гривень з державного бюджету.

Як повідомила голова Національної служби здоров'я України Наталія Гусак, торік на Прикарпатті 164 тисячі людей скористалися цією програмою, пише Фіртка.

"У 2024 році ця програма складатиме п'ять мільярдів бюджетних грошей проти чотирьох мільярдів у 2023 році. Втім, бачимо багато викликів її реалізації. Наприклад, основними викликами є доступність програми у сільській місцевості.

Лише 16% людей у селах погашають електронні рецепти. Український показник "погашення" складає приблизно 21%.

Задля розширення програми "Доступні ліки" у гірських районах Івано-Франківщини планують впровадити мобільні аптечні пункти", — зазначає голова Національної служби здоров'я України.

фотоІвано-Франківська обласна державна адміністрація

Сьогодні на Івано-Франківщині учасницями програми є 654 аптеки. Середня відстань від місця надання первинної медичної допомоги до найближчої аптеки учасниці програми є нижчою за середні показники по Україні.


Довідково: "Доступні ліки" – це програма компенсації лікарських засобів або медичних виробів. Пацієнт отримує ліки безоплатно або з невеликою доплатою, а їхню вартість повністю чи частково покриває держава.

Програма має понад десять напрямків і більш як пів тисячі найменувань лікарських засобів.

З Переліком лікарських засобів, які підлягають реімбурсації за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення можна ознайомитись тут. З Переліком медичних виробів тут.

На сьогодні програма реімбурсації забезпечує доступ до лікування пацієнтів із хронічними захворюваннями за такими напрямками:

  • серцево-судинні захворювання, в тому числі профілактика інфарктів та інсультів,
  • діабет II типу,
  • цукровий та нецукровий діабет,
  • хронічне обструктивне захворювання легень (в тому числі бронхіальна астма),
  • розлади психіки та поведінки,
  • епілепсія,
  • хвороба Паркінсона,
  • імуносупресивні препарати,
  • тест-смужки для визначення рівня глюкози в крові,
  • знеболювальні для паліативних хворих.

«Для прикарпатців та тих, хто отримує ці послуги у прикарпатських закладах охорони здоров’я, НСЗУ торік закупила медичних послуг на 5,5 мільярдів гривень. Йдеться про кошти державного бюджету, тому надзвичайно важливо, аби люди отримували якісні, доступні та безоплатні медичні послуги.

Попри війну, в державі не скоротилися обсяги безоплатних медичних послуг. Наразі запроваджені новітні для українців медпослуги. Зокрема, досконаліше впроваджуються реабілітаційні послуги на первинному рівні, а також збережений увесь обсяг послуг спеціалізованої медичної допомоги», — додала Наталія Гусак.

Щоб почати отримувати ліки безоплатно або з частковою доплатою потрібно:

  • Звернутися до лікаря первинної медичної допомоги.
  • Лікар випише електронний або паперовий рецепт на підставі обстежень та діагнозу. В рецепті лікар вкаже міжнародну непатентовану назву препарату (МНН).
  • З рецептом можна звернутися в будь-яку аптеку, незалежно від місця реєстрації. Головна умова – наявність договору з НСЗУ. Впізнати таку аптеку можна за наліпкою "Доступні ліки".
  • Пам’ятайте: термін дії рецепта становить 30 днів з дати виписування.
  • Покажіть рецепт працівнику аптеки. Аптекар запропонує наявні препарати, які містять потрібну діючу речовину. А також повідомить, який препарат повністю безоплатний, а за який потрібно доплатити. Вартість ліків аптеці відшкодує НСЗУ. 

У селах ситуація гірша


Є різниця між рівнем погашення рецептів у міський та сільській місцевостях. Багатьом жителям сіл доводиться їздити у аптеки до більших міст за ліками, а частина мешканців не отримує ліки взагалі.

Це зумовлене тим, що у селах невелика кількість аптечних пунктів, які є учасниками цієї програми. Таким чином у селі люди отримують е-рецепти, але коли бачать, куди їй поїхати за безплатними ліками з цим рецептом, обирають або нікуди не їхати, або в селі купити їх за власні кошти.

"У містах на Прикарпатті погасили більше рецептів ніж виписали — 115%. У селищах міського типу рівень погашення склав 96%.

Водночас у селах області погашено всього 16% рецептів. Тобто, зі 145 тисяч виписаних електронних рецептів, прикарпатці, які проживають у селах, отримали ліки на місцях всього за 23 тисячами рецептів", — уточнює Наталія Гусак.

Тому, обговорювали, як стимулювати аптеки доєднатися до цієї програми, як розв’язувати проблеми транспортного сполучення з населеними пунктами, де є аптеки з "Доступними ліками" та як покращувати інформування пацієнтів про можливості цієї програми.

Так, Укрпошта готова долучитись до роботи за програмою «Доступні ліки», що дозволить розв'язувати проблему доступності лікарських засобів у селах. Наразі триває підготовка, працюють над тим, аби бути включеними до електронної системи охорони здоров’я та здійснювати відповідний відпуск ліків. Найбільш ймовірно, що Укрпошта включиться в роботу за програмою "Доступні ліки" у другій половині 2024 року.

Разом з тим, зменшили вимоги до ліцензування аптечних пунктів у селах для того, щоб більше аптек мали змогу там працювати

До слова, знайти найближчу аптеку, яка відпускає ліки за програмою реімбурсації можна через дашборд на сайті НСЗУ. Необхідно обрати область, населений пункт та напрям програми. Крім того, можна зателефонувати до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77.

Завдяки цій програмі вже рік отримує необхідні ліки мешканка Івано-Франківська Анастасія. Дівчина поділилась, що має хронічне захворювання.

"Я в аптеці показую виписаний рецепт від сімейного лікаря — й тоді мені видають ліки. Це дуже хороша програма. Іноді доплачую різницю, але вона невелика", — розповіла Анастасія.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Прикарпатцям пояснили, як повернути лікарські засоби та медичні вироби


30.01.2024 2723
Коментарі ()

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1376
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1045
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2066
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3550
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1339
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1329

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1683

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

493

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1132

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1299
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

379
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24251
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

498
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

415
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

613
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1506
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

674
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

4169
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

593
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1511 2
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

613
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

524