"У селах ситуація гірша": як на Івано-Франківщині працює програма "Доступні ліки"

На території Івано-Франківської області впродовж 2023 року за програмою "Доступні ліки" виписали 529 тисяч електронних рецептів. Аптекам за них погасили майже 117 мільйонів гривень з державного бюджету.

Як повідомила голова Національної служби здоров'я України Наталія Гусак, торік на Прикарпатті 164 тисячі людей скористалися цією програмою, пише Фіртка.

"У 2024 році ця програма складатиме п'ять мільярдів бюджетних грошей проти чотирьох мільярдів у 2023 році. Втім, бачимо багато викликів її реалізації. Наприклад, основними викликами є доступність програми у сільській місцевості.

Лише 16% людей у селах погашають електронні рецепти. Український показник "погашення" складає приблизно 21%.

Задля розширення програми "Доступні ліки" у гірських районах Івано-Франківщини планують впровадити мобільні аптечні пункти", — зазначає голова Національної служби здоров'я України.

фотоІвано-Франківська обласна державна адміністрація

Сьогодні на Івано-Франківщині учасницями програми є 654 аптеки. Середня відстань від місця надання первинної медичної допомоги до найближчої аптеки учасниці програми є нижчою за середні показники по Україні.


Довідково: "Доступні ліки" – це програма компенсації лікарських засобів або медичних виробів. Пацієнт отримує ліки безоплатно або з невеликою доплатою, а їхню вартість повністю чи частково покриває держава.

Програма має понад десять напрямків і більш як пів тисячі найменувань лікарських засобів.

З Переліком лікарських засобів, які підлягають реімбурсації за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення можна ознайомитись тут. З Переліком медичних виробів тут.

На сьогодні програма реімбурсації забезпечує доступ до лікування пацієнтів із хронічними захворюваннями за такими напрямками:

  • серцево-судинні захворювання, в тому числі профілактика інфарктів та інсультів,
  • діабет II типу,
  • цукровий та нецукровий діабет,
  • хронічне обструктивне захворювання легень (в тому числі бронхіальна астма),
  • розлади психіки та поведінки,
  • епілепсія,
  • хвороба Паркінсона,
  • імуносупресивні препарати,
  • тест-смужки для визначення рівня глюкози в крові,
  • знеболювальні для паліативних хворих.

«Для прикарпатців та тих, хто отримує ці послуги у прикарпатських закладах охорони здоров’я, НСЗУ торік закупила медичних послуг на 5,5 мільярдів гривень. Йдеться про кошти державного бюджету, тому надзвичайно важливо, аби люди отримували якісні, доступні та безоплатні медичні послуги.

Попри війну, в державі не скоротилися обсяги безоплатних медичних послуг. Наразі запроваджені новітні для українців медпослуги. Зокрема, досконаліше впроваджуються реабілітаційні послуги на первинному рівні, а також збережений увесь обсяг послуг спеціалізованої медичної допомоги», — додала Наталія Гусак.

Щоб почати отримувати ліки безоплатно або з частковою доплатою потрібно:

  • Звернутися до лікаря первинної медичної допомоги.
  • Лікар випише електронний або паперовий рецепт на підставі обстежень та діагнозу. В рецепті лікар вкаже міжнародну непатентовану назву препарату (МНН).
  • З рецептом можна звернутися в будь-яку аптеку, незалежно від місця реєстрації. Головна умова – наявність договору з НСЗУ. Впізнати таку аптеку можна за наліпкою "Доступні ліки".
  • Пам’ятайте: термін дії рецепта становить 30 днів з дати виписування.
  • Покажіть рецепт працівнику аптеки. Аптекар запропонує наявні препарати, які містять потрібну діючу речовину. А також повідомить, який препарат повністю безоплатний, а за який потрібно доплатити. Вартість ліків аптеці відшкодує НСЗУ. 

У селах ситуація гірша


Є різниця між рівнем погашення рецептів у міський та сільській місцевостях. Багатьом жителям сіл доводиться їздити у аптеки до більших міст за ліками, а частина мешканців не отримує ліки взагалі.

Це зумовлене тим, що у селах невелика кількість аптечних пунктів, які є учасниками цієї програми. Таким чином у селі люди отримують е-рецепти, але коли бачать, куди їй поїхати за безплатними ліками з цим рецептом, обирають або нікуди не їхати, або в селі купити їх за власні кошти.

"У містах на Прикарпатті погасили більше рецептів ніж виписали — 115%. У селищах міського типу рівень погашення склав 96%.

Водночас у селах області погашено всього 16% рецептів. Тобто, зі 145 тисяч виписаних електронних рецептів, прикарпатці, які проживають у селах, отримали ліки на місцях всього за 23 тисячами рецептів", — уточнює Наталія Гусак.

Тому, обговорювали, як стимулювати аптеки доєднатися до цієї програми, як розв’язувати проблеми транспортного сполучення з населеними пунктами, де є аптеки з "Доступними ліками" та як покращувати інформування пацієнтів про можливості цієї програми.

Так, Укрпошта готова долучитись до роботи за програмою «Доступні ліки», що дозволить розв'язувати проблему доступності лікарських засобів у селах. Наразі триває підготовка, працюють над тим, аби бути включеними до електронної системи охорони здоров’я та здійснювати відповідний відпуск ліків. Найбільш ймовірно, що Укрпошта включиться в роботу за програмою "Доступні ліки" у другій половині 2024 року.

Разом з тим, зменшили вимоги до ліцензування аптечних пунктів у селах для того, щоб більше аптек мали змогу там працювати

До слова, знайти найближчу аптеку, яка відпускає ліки за програмою реімбурсації можна через дашборд на сайті НСЗУ. Необхідно обрати область, населений пункт та напрям програми. Крім того, можна зателефонувати до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77.

Завдяки цій програмі вже рік отримує необхідні ліки мешканка Івано-Франківська Анастасія. Дівчина поділилась, що має хронічне захворювання.

"Я в аптеці показую виписаний рецепт від сімейного лікаря — й тоді мені видають ліки. Це дуже хороша програма. Іноді доплачую різницю, але вона невелика", — розповіла Анастасія.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Прикарпатцям пояснили, як повернути лікарські засоби та медичні вироби


30.01.2024 2569
Коментарі ()

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1312
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

962
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1222 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3636 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33835
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2793

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

328

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

716

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1646

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1030
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

586
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

474
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

852
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12158
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1459
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1235
04.01.2025

В Івано-Франківську п'ятого та шостого січня з нагоди Хрещення Господнього у храмах відбудуться святкові богослужіння та йорданське освячення води.  

1322
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

504
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

209
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

285
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

331
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1222