У Рогатині планують відкрити історико-краєзнавчий комплекс, який сконцентрує у собі історичні артефакти (відео)

 

 /data/blog/108617/2ce89f8200d1f684d4f512e2d3806c7a.jpg

 

У Рогатині планують відкрити історико-краєзнавчий комплекс, який сконцентрує у собі історичні артефакти й документи від найдавніших часів і до сьогодення.

 

Із приміщення майбутнього музею переселили усі комунальні служби.

 

Нині тут триває ремонт. Ініціативу щодо створення музею виявили самі рогатинці, інформують Вікна.


— Просили виділити одну кімнатку для того, щоб виставити свою музейну експозицію, — розповідає Сергій Насалик, міський голова Рогатина. — Але ми вирішили підійти до цього більш по-господарськи. Музей повинен мати велике приміщення, багато експозицій і бути у центрі міста. Тому ми вивільнили приміщення і “переселили” наших комунальників. У майбутньому музеї триває ремонт, ми провели опалення. За місяць-другий музей історії Рогатина почне функціонувати.


Рогатин — місто великих контрастів і моторошних таємниць. У часи Другої світової війни Рогатин став місцем масових розстрілів: тут знищили майже дев’ять тисяч євреїв, яких звозили з усіх околиць і навіть сусідньої області. Врятувалися — одиниці.


— За рогатинським цвинтарем (де зараз вулиця Василя Стуса) німці сказали викопати дві великі ями. Пояснили, що там буде або цегельня, або склад пально-мастильних матеріалів. Ями були шириною 10 на 10 метрів і глибиною 5 метрів. Німці постійно вимірювали, чи рівні стінки. Проте, як потім з’ясувалося, вони робили це для окозамилювання. На гетто євреїв зібрали 19 березня 1942 року, тримали їх цілу ніч, а наступного дня завантажили на машини і низом, вулицею Галицька, мали відправляти на поїзд і везти хтозна-куди. Так  свідчили очевидці, яким вдалося врятуватися. Як тільки машини під’їхали до під’їзної дороги (біля теперішнього бурякопункту), німці зупинили автотранспорт та сказали всім вийти. Під дулами автоматів євреїв повели до викопаних ними ж ям. Тоді, впродовж одного дня, розстріляли близько 3500 людей, — розповідає Михайло Воробець, Почесний громадянин Рогатина, краєзнавець 


Загалом у Рогатині було чотири «акції» масового знищення єверїв. Навіть у підземеллі церкви Різдва Пресвятої Богородиці знайшли 12 тлінних останків: чоловічих, жіночих та дитячих. Місцеві краєзнавці припустили, що це — представники єврейської громади, які заховалися у церкві від переслідувань.


— Ми почали робити ремонт у 2012 році і знайшли у підземеллі дуже багато черепів у костей, — розповідає настоятель церкви Різдва Пресвятої Богородиці, декан Рогатиснький УГКЦ о. Дмитро Бігун.Поряд булло гетто, тож, імовірно, тут переховувалися євреї. У підземеллі також знайшли похованим мецената храму.


Людські останки — не єдині знахідки церковного підземелля. Уся центральна частина Рогатина — у підземних ходах. Один із ходів розташований поруч із приміщенням майбутнього музею. Колись, під час татарсько-турецьких набігів, підземні ходи слугували місцевим мешканцям захистом та укриттям.


— Від церкви Святого Духа до церкви Різдва Пресвятої Богородиці також був тунель. В якому він стані, важко сказати, — розповідає Михайло Воробець. — Був тунель і від костелу до Церкви Різдва Пресвятої Богородиці, а також на вулиці Валова. Ранньої весни комунальники ломиками довбали жолобки, щоб стікала вода. І я побачив той вхід шириною близько двох з половиною метра — фіра може проїхати, а висотою — у ріст людини з піднятою рукою. Тунель побудований дугою з каменю на вапняному розчині. Там були двері. Коли комунальники взялися за цей одвірок, то він розсипався на попіл.


Рогатин приховує у собі ще багато недосліджених таємниць. Тому у місті планують не тільки облаштувати музей, але й поступово досліджувати історію, відновлювати підземні ходи. Для міста це — краєзнавчий та туристичний потенціал.


— Це найосновніший потенціал міста, але він прихований від туристів, — каже Сергій Насалик.

 


10.06.2016 412 0
Коментарі (0)

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

17294
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1565
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1118
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2160
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3690
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1406

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1819

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

585

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1212

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1368
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

702
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24315
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

567
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

532
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

676
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1570
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

731
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7716
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

680
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1798 3
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

669
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

575