У рейтингу загроз миру на планеті Росія переходить на друге місце

 

img

 

 

Протистояння між радикальними ісламістами та рештою світу дійшло до тієї точки, коли шансів на вигідне для Заходу вирішення конфлікту практично немає. Спроби „нейтралізувати” ісламістів за допомогою іракської армії, курдського ополчення та американської авіації провалились, і повномасштабна війна повільно, але неухильно перетворюється на єдину опцію.

 

Активний наступ ісламістів на села в північній частині Сирії та містечко Кобані, нездатність чисельних „союзників” курдів щось протиставити цій загрозі, і перспектива кривавої різанини захисників міста в разі його падіння, штовхнули курдську діаспору на рішучі кроки. Розлючені тим, що ісламісти влаштували фактичний геноцид їхнього народу, а світ продовжує ліниво розмірковувати про вирішення проблеми в надії, що все „розсмокчеться якось само”, курди вирішили йти до останнього. Вуличні погроми і масові бійки курдів з ісламістами – з використанням холодної зброї – охопили десятки німецьких міст. Курдські демонстранти провели акції із захопленням приміщень у Гаазі, масштабні протести – в Лондоні та Парижі.  

 

Та європейські протести – „дрібниця” порівняно з тим, що коїться в Туреччині. Про - та антикурдські демонстрації перетворюються на погроми та масові бійки, за добу загинуло як мінімум 15 осіб. В багатьох провінціях країни введено комендантську годину. Особливо неприємним для турецької влади є той факт, що протести докотились і до курортних міст – приміром, Антальї, що навряд чи сприятиме зростанню прибутків від туризму.

 

Взагалі, увесь розвиток подій ставить Туреччину у дедалі менш зручне геополітичне становище. З одного боку, турецько-курдські стосунки завше були більш ніж натягнутими – Анкара традиційно побоювалась курдського сепаратизму в самій Туреччині. З іншого боку, мирний діалог, налагоджений президентом Туреччини Реджепом Ердоганом з турецькими курдами, давав надію на заспокоєння конфлікту, котрий тривав десятиліттями. При тому наявність кордону з відверто терористичною „Ісламською державою” навряд чи є сокровенною мрією що Ердогана, що будь-якого іншого турка. Ще з іншого боку, якщо Туреччина рішуче втрутиться у бої під Кобані – то в разі падіння останнього ісламісти можуть рушити далі, через турецько-сирійський кордон. І навіть якщо цього не зроблять танки – то потік диверсантів, радикальних проповідників та іншої наволочі фактично гарантований, в той час як політика невтручання дає примарний шанс на добре озброєний нейтралітет з ісламістами.

 

„Двоїстість” ситуації знаходить втілення і у роздвоєності політики виконавчої влади Туреччини. З одного боку Ердоган заявляє, що ударів авіації недостатньо для перемоги над "Ісламським державою" – що, мабуть, передбачає необхідність сухопутної операції. З іншого боку, приведені у повну боєготовність турецький спецназ та бронетанкові підрозділи на кордоні продовжують надійно і впевнено стояти на місці, що, вочевидь, означає, що Туреччина була б не проти, якби сухопутну операцію провів хтось інший. При тому Туреччина за кілька тижнів прийняла до 200 тисяч біженців-курдів із Сирії, демонструючи людяність до жертв наступу фундаменталістів. Але Анкарі рішуче не подобаються загони добровольців з числа турецьких курдів, які вирушають через кордон для того, щоби фундаменталістів зупинити.

 

Реальною допомогою для курдів Сирії на даний момент є головно удари авіації США та союзників по позиціях ісламістів довкола Кобані, а також  добровольці з числа турецьких курдів. Проте, як показує практика, цього явно замало. Наступ ісламістів продовжується.

 

І перед Туреччиною – та НАТО, яке стоїть за її спиною, а за великим рахунком – і перед всім Заходом, постають всього дві опції. Або вдавати, що нічого не відбувається, і фактично „злити” своїх реальних союзників у боротьбі з ісламістами – непрямо посприявши при тому ймовірним військовим злочинам і геноциду курдів, які з дуже високою ймовірністю будуть вчинені розлюченими стійкою обороною Кобане ісламістами. В якості жесту доброї волі посприявши, можливо, евакуації вцілілих захисників на територію Туреччини. Або втрутитись у жорстоку і криваву громадянську війну – з неясними перспективами в результаті.

 

Проте вчорашні масові протести курдів в Європі та Туреччині стали певним водорозділом. Вдавати, що проблеми з Ісламською державою можна вирішити дипломатією, „балансуванням силою” чи ще якимось легким і майже безкровним шляхом, більше не вдасться. Або західний світ об’єднається для знищення фундаменталізму, або він дасть можливість новоствореному „халіфату” консолідувати ресурси захоплених територій і рушити далі.

 

При тому не тільки західним демократіям варто задуматись. Ситуація в Афганістані, а також рішення "Ісламського руху Узбекистану" приєднатися до Ісламської держави свідчать про те, що і Середня Азія в недалекому майбутньому може стати черговою ареною для войовничого ісламу.

 

А загалом, з’являється певність, що енергійність та агресивність Ісламської держави, здається, становлять не меншу загрозу миру на планеті, ніж навіть підстаркуватий російський диктатор з ядерними бомбами. Хоч нам зараз може здаватись і інакше. Залишається надіятись, що в боротьбі з цим злом світ буде рішучішим і винахідливішим, ніж у реакції на путінську агресію.

 

Тарас Паньо,

Еспресо.ТВ


08.10.2014 850 0
Коментарі (0)

07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

463
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

4490
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1390
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1277
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2527
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3922

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

322

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1150

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

994

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

926
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

236
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10606
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

305
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

567
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5627
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1367
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

228
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

158
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

551 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

979
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

850