У Прикарпатському університеті відкрили новітню науково-дослідницьку лабораторію за кошти НАТО (фото)

 

 

 

Сьогодні, 25 січня, у Прикарпатському національному університеті В.Стефаника відбувся брифінг щодо результатів виконання проекту НАТО - наукової програми "Наука заради миру та безпеки".

 

За словами ректора університету Ігоря Цепенди це унікальний проект тому що ПНУ один з небагатьох університетів в Україні ввійшов в НАТОвську програму та виграв грант, який пов'язаний з термогенераторами, передає Фіртка.

 

"Цей проект підтвердив, що українські університети зокрема ПНУ працюють на рівні європейських стандартів. Ми працюємо з Туреччиною, яка є членом НАТО. І це підтверджує також те, що наші науковці мають чудові знання, але в нас немає обладнання. В Україні плачевна ситуація з устаткуванням, тому для дослідницької роботи треба їхати в інші університеті", - наголосив Ігор Цепенда.
 

 

В рамках програми в ПНУ створили науково-дослідний центр світового рівня із проблем термоелектричного напівпровідникового матеріалознавства відкритого за результатами проекту. Загалом вартість лабораторії 2 млн 300 тисяч гривень. Для того щоб взяти участь в проекті ПНУ потрібно було взяти партнера з-поміж членів НАТО.  У виконанні проекту брали участь 5 професорів, 12 доцентів та старших наукових співробітників, 10 аспірантів та 13 студентів.



Тож в результаті ПНУ розробляв деталі, а науковці з університету міста Анкари (Туреччина) складали цілісні пристрої. Дослідження мало на меті розробку термоелектричних матеріалів із впорядковано введеними нановключеннями та створення на їх основі сучасних термоелектричних генераторів енергії. Проект стосується розвитку відновлювальних джерел енергії - прямого перетворення тепла в електричну енергію через розробку спеціальних термоелектричних перетворювачів термоелектричних модулів та генераторів (ТЕГ).



ТЕГ виконують кілька функцій: перетворюють "дармове" тепло, яке виділяється у навколишнє середовище, в електричну енергію, що сприяє зменшенню "парникового ефекту"; вони екологічно чисті, не спричиняють викиди в атмосферу вуглекислого газу; довговічні у роботі, тому, що у їхній конструкції відсутні рухомі частини.

 


Сфери використання термоелектричних пристроїв надзвичайно різноманітні: в автомобільній техніці, системах індивідуального опалення, на підприємствах, де у великих кількостях  спалюється викопне паливо для виробничих потреб, для охолодження процесорів, у медицині - для транспортування органів, плазми крові.

 

Основні кошти проекту НАТО використали для закупівлі сучасного обладнання. Тож на базі університету створили унікальну високотехнологічну лабораторію синтезу термоелектичних матеріалів. Створена наукова лабораторія дозволяє здійснювати повний та повністю контрольований процес синтезу матеріалів.


За словами керівника проекту молоді науковці та студенти тепер, приїжджаючи в лабораторії європейських університетів, не будуть почувати себе ніяково, адже мають не гірше обладнання. Також майбутні студенти факультету фізики мають можливість працювати за найвищими стандартами.

 

 


25.01.2017 1158 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1451
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

706
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

923
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2002
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3504
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2402 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

747

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

651

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

628

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

647
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10287
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1133
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5201
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

941
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2743
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1135
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

336
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

655
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

567
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

616
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

970 2