У прикарпатському місті Надвірна відбулися незвичні та одні із найскладніших велозмагань з апхілу – гонки вгору «Цепцюра 2011»

Незвична назва бере початок від найменування однієї з гірських вершин біля райцентру. «Там є гора Городище, – розповідає «Експресу» організатор змагань Володимир Гринішак, – вона так би мовити двоголова. Ось одна із цих «голів» і називається Цепцюр».

 

А до Надвірної підкорювати гірські підйоми зібралося кілька десятків велосипедистів з усієї Івано-Франківщини. Були й гості з інших областей. Гонка вгору розпочинається з окраїни містечка. Звідсіля спортсменам треба проїхати близько чотирьох кілометрів до села Стримба.

 

...На старт, увага, вперед! Спортсмени вирушають  вгору. По ґрунтовій дорозі. Обабіч зелена трава. Вдалині  –  гори. День сонячний, теплий, тому їхати нелегко. Але всі учасники змагань щотижня по кілька разів тренуються. Долають приблизно по сто кілометрів. Отже проїхати цю наразі просту трасу для них справа звична.

 

«Для успішного заїзду та перемоги потрібні не лише вміння, спортивна витривалість та тренування, – каже головний суддя змагань Володимир Янцюк. – Успіх в апхілі залежить від двоколісного друга. Добрий гірський велосипед – велика надія на перемогу. Коштує такий приблизно від чотирьох тисяч гривень до кількох десятків тисяч доларів. Найкраще брати байки німецького виробництва. Двоколісний друг має бути легкий, адже чим більша його вага, тим важче їхати. Оптимальна вага велосипеда для апхілу  – від 11 до 14 кілограм.  Та й самі спортсмени повинні бути не особливо в тілі. Навіть гора натренованих м’язів при підйомі вгору може завадити».

 

Колеса та кермо та рами для двоколісного друга підбираються під складність траси. Із ширшим кермом простіше долати гірські схили. Та для багатьох краще, аби кермо було пряме. Підбирають велосипед і відносно росту спортсмена.

 

Для дівчат ідеально пасують байки з похилою рамою. Проте на цих змаганнях з апхілу представниць прекрасної статі нема. Для них така дисципліна не під силу. Звісно, на чільному місці під час змагань є безпека.

 

Тому гонка вгору не може починатися без шоломів та наколінників. Адже травм на трасі нікому не потрібно. Хоча підйом на велосипеді угору  не порівняти зі, скажімо, спуском з гори чи катанні по гірській місцевості. Там шансів травмуватися значно більше.

 

Розвинути велику швидкість при підйомі вгору для новачків майже неможливо. «Швидкість залежить від складності траси, – продовжує організатор змагань Володимир Гринішак. – Найскладніші відтинки гірських доріг для апхілу є в Криму. Там їх належно проїхати можуть справжні аси. А на наших змаганнях швидкість підйому вгору може становити від 18 до 28 кілометрів в годину».

 

Підготовка спортсменів для апхілу також непроста. Її можна порівняти із альпіністською справою. До речі, головний суддя змагань Володимир Янцюк таки й працює промисловим альпіністом.

 

«Аби перемогти та й просто отримати задоволення від підйому на велосипеді угору, – ділиться таємницями 15-річний спортсмен Володимир Пекар, –  треба навчитися правильно дихати, не робити велике навантаження на коліна та...розслаблятися».

 

Останнє, здається, майже неможливим, але бувалі велосипедисти вміють добре чергувати напруження та розслаблення м’язів спини, ніг та рук.

 

«Не варто впиратися всією вагою тіла і на кермо, – продовжує юнак. – Руки краще тримати зверху, лікті повинні бути максимально розслаблені. Свою вагу краще розбалансувати на педалі. Верхня частина тіла має бути нерухомою, плечі – розправлені. У такій позиції найкраще взяти швидкий темп. Великою помилкою новачки є те, що вони при натисканні на педалі, похитуються в сідлі вліво та вправо. А це зайва витрата енергії на прес та інші м’язи».

 

Апхіл для західноукраїнських спортсменів, за словами Володимира Гринішака, дисципліна ще не зовсім освоєна. Але перші результати та перемоги вже є. Так серед юніорів вгору найшвидше піднявся Валентин Булейко  з Надвірної. Друге і третє місця також дісталися господарям змагань  Михайлу Аннюку та  Богдану Бунію. Першим серед дорослих  став коломиянин  Роман Бойчук.

 

Призові місця отримали й  Любомир Випасняк з Івано-Франківська та Микола Скробач із Рогатина. Незабаром спортсмени, які долають гірські підйоми  виступатимуть на змаганнях вищого рівня на Буковині.


18.07.2011 2840 0
Коментарі (0)

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

582
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

3155
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21281
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

2080
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1578 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2449

Найперше в цій історії із законом, що позбавив антикорурційні органи «незалежності», тішать молоді люди, які протестують. Щирі, світлі, небайдужі, впевнені своїй правоті…

345

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

255

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

838

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2247
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

265
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

539
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1084
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

251
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

865
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

831
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

751
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8317
22.07.2025

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем, який є ініціатором нових санкцій проти Росії, заявив, що президент США Дональд Трамп «надере зад» Володимиру Путіну, підписавши законопроєкт про вторинні санкції для країн-покупців російської нафти.  

401
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

1153 5
10.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2258 4
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

955