У прикарпатському місті Надвірна відбулися незвичні та одні із найскладніших велозмагань з апхілу – гонки вгору «Цепцюра 2011»

Незвична назва бере початок від найменування однієї з гірських вершин біля райцентру. «Там є гора Городище, – розповідає «Експресу» організатор змагань Володимир Гринішак, – вона так би мовити двоголова. Ось одна із цих «голів» і називається Цепцюр».

 

А до Надвірної підкорювати гірські підйоми зібралося кілька десятків велосипедистів з усієї Івано-Франківщини. Були й гості з інших областей. Гонка вгору розпочинається з окраїни містечка. Звідсіля спортсменам треба проїхати близько чотирьох кілометрів до села Стримба.

 

...На старт, увага, вперед! Спортсмени вирушають  вгору. По ґрунтовій дорозі. Обабіч зелена трава. Вдалині  –  гори. День сонячний, теплий, тому їхати нелегко. Але всі учасники змагань щотижня по кілька разів тренуються. Долають приблизно по сто кілометрів. Отже проїхати цю наразі просту трасу для них справа звична.

 

«Для успішного заїзду та перемоги потрібні не лише вміння, спортивна витривалість та тренування, – каже головний суддя змагань Володимир Янцюк. – Успіх в апхілі залежить від двоколісного друга. Добрий гірський велосипед – велика надія на перемогу. Коштує такий приблизно від чотирьох тисяч гривень до кількох десятків тисяч доларів. Найкраще брати байки німецького виробництва. Двоколісний друг має бути легкий, адже чим більша його вага, тим важче їхати. Оптимальна вага велосипеда для апхілу  – від 11 до 14 кілограм.  Та й самі спортсмени повинні бути не особливо в тілі. Навіть гора натренованих м’язів при підйомі вгору може завадити».

 

Колеса та кермо та рами для двоколісного друга підбираються під складність траси. Із ширшим кермом простіше долати гірські схили. Та для багатьох краще, аби кермо було пряме. Підбирають велосипед і відносно росту спортсмена.

 

Для дівчат ідеально пасують байки з похилою рамою. Проте на цих змаганнях з апхілу представниць прекрасної статі нема. Для них така дисципліна не під силу. Звісно, на чільному місці під час змагань є безпека.

 

Тому гонка вгору не може починатися без шоломів та наколінників. Адже травм на трасі нікому не потрібно. Хоча підйом на велосипеді угору  не порівняти зі, скажімо, спуском з гори чи катанні по гірській місцевості. Там шансів травмуватися значно більше.

 

Розвинути велику швидкість при підйомі вгору для новачків майже неможливо. «Швидкість залежить від складності траси, – продовжує організатор змагань Володимир Гринішак. – Найскладніші відтинки гірських доріг для апхілу є в Криму. Там їх належно проїхати можуть справжні аси. А на наших змаганнях швидкість підйому вгору може становити від 18 до 28 кілометрів в годину».

 

Підготовка спортсменів для апхілу також непроста. Її можна порівняти із альпіністською справою. До речі, головний суддя змагань Володимир Янцюк таки й працює промисловим альпіністом.

 

«Аби перемогти та й просто отримати задоволення від підйому на велосипеді угору, – ділиться таємницями 15-річний спортсмен Володимир Пекар, –  треба навчитися правильно дихати, не робити велике навантаження на коліна та...розслаблятися».

 

Останнє, здається, майже неможливим, але бувалі велосипедисти вміють добре чергувати напруження та розслаблення м’язів спини, ніг та рук.

 

«Не варто впиратися всією вагою тіла і на кермо, – продовжує юнак. – Руки краще тримати зверху, лікті повинні бути максимально розслаблені. Свою вагу краще розбалансувати на педалі. Верхня частина тіла має бути нерухомою, плечі – розправлені. У такій позиції найкраще взяти швидкий темп. Великою помилкою новачки є те, що вони при натисканні на педалі, похитуються в сідлі вліво та вправо. А це зайва витрата енергії на прес та інші м’язи».

 

Апхіл для західноукраїнських спортсменів, за словами Володимира Гринішака, дисципліна ще не зовсім освоєна. Але перші результати та перемоги вже є. Так серед юніорів вгору найшвидше піднявся Валентин Булейко  з Надвірної. Друге і третє місця також дісталися господарям змагань  Михайлу Аннюку та  Богдану Бунію. Першим серед дорослих  став коломиянин  Роман Бойчук.

 

Призові місця отримали й  Любомир Випасняк з Івано-Франківська та Микола Скробач із Рогатина. Незабаром спортсмени, які долають гірські підйоми  виступатимуть на змаганнях вищого рівня на Буковині.


18.07.2011 2757 0
Коментарі (0)

05.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

897
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

1487
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

3321 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

2604
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

3477
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

3020

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

363

Перша з історій занепаду про народ, що вирішив замінити філософію піснею. Найбільше тому народу подобалися пісні про поразки. Народ слухав їх і плакав.

827

Християнство називають релігією любові, і здається, ми знаємо все про цю релігію, але все-таки є моменти, які  незрозумілі  та потребують глибшого осмислення.

828

Реабілітація захисників стала одним із головних завдань суспільства, і ми прагнемо робити все можливе, щоб забезпечити їм гідний шлях до відновлення.

1454
06.02.2025

У наші дні вуглеводи є "ворогом", а деякі "експерти" пропагують продукти з високим вмістом жирів. Якщо у вас високий кров'яний тиск, то не обов'язково жертвувати вуглеводами.  

3272
01.02.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

20770
27.01.2025

У холодну пору року нам хочеться не лише тепла, а й особливого затишку, який можна створити навіть за допомогою звичних продуктів.  

992
07.02.2025

Більшість (54%) громадян зазначають, що стосунки між вірянами різних церков та релігій у місцевості, де вони живуть, є спокійними.  

522
04.02.2025

Відносна ж більшість (41%) тих, хто відвідує релігійні служби, відвідують їх лише на релігійні свята.   

589
30.01.2025

Тридцятого січня християни відзначають свято Трьох Святих.  

1153
26.01.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

5848
10.02.2025

KOZAK SIROMAHA — артист, який поєднує автентичну козацьку спадщину з сучасним звучанням. Його пісні проникають прямо в серце та надихають пам’ятати, хто ми є.  

287
07.02.2025

Звернення ухвалили під час загальних зборів Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України.  

3655 1
05.02.2025

Україна готова до закінчення гарячої стадії війни з росією, втім без правових компромісів щодо окупованих територій.  

702 1
31.01.2025

Верховна рада у грудні 2024 року прийняла за основу законопроєкт про запровадження інституту множинного громадянства в Україні. На розгляд цей законопроєкт виніс Президент Володимир Зеленський.  

1034
28.01.2025

На думку президента, Україні не треба було віддавати ядерну зброю, але якщо вже країну змусили це зробити, то треба було обмінювати [ядерну зброю] на реальні гарантії безпеки, зокрема на членство в НАТО.  

1379 2