У місті Радимно Підкарпатського воєводства півдня Польщі в рамках 70-ї річниці Волинської трагедії відбулася реконструкція знищення підрозділами УПА та українськими селянами польського села.
У реконструкції під назвою “Волинь 1943.
Не до помсти, а до пам’яті закликають жертви” взяли участь близько 300 учасників, а за “спаленням села” спостерігало кілька тисяч людей, передає Укрінформ.
“Польський і український народи тисячі років жили у злагоді, так вони живуть і сьогодні. Ніхто не вимагає вибачень з однієї чи іншої сторони, але вимагає пам’яті, щоб як у нас у Польщі, так і в Україні не було таких прагнень як 70 років тому”, — заявив перед реконструкцією мер Радимно Вєслав Пирожик.
На початку реконструкції зображена мирне життя польського села з його жителями. Згодом, після настання сутінок село нібито оточує підрозділ УПА й українські селяни з вогнепальною та холодною зброєю в руках, які підпалюють макети будинків і імітують вбивство людей, які намагаються врятуватися втечею. Все це відбувалося в музичному супроводі.
Доцільність такого заходу викликала багато суперечок у Польщі. На переконання багатьох польських громадських діячів і політиків, зокрема радника президента Польщі Томаша Наленча і голови фонду польсько-української співпраці PAUCI Яна Пєкло, такого роду реконструкції не сприяють процесу примирення між двома народами.
Об’єднання українців у Польщі (ОУП) раніше виступило із закликом до місцевої влади скасувати реконструкцію.
Голова ОУП Петро Тима в листі переконував: особливий протест викликає факт, що запланована реконструкція відбувається на території, де протягом 1944-1947 років відбувалися масові вбивства українців.