У Польщі голови Івано-Франківської та Львівської ОДА запропонували створити інститут Карпат (фото)


Під час ХХІІ міжнародного економічного форуму, що відбувся днями у польському місті Криніца, голови Івано-Франківської та Львівської облдержадміністрацій Михайло Вишиванюк і Михайло Костюк запропонували створити інститут Карпат.

 

Очільники двох західноукраїнських областе виступали на засіданні «Карпатська Конвенція – рівномірний розвиток Карпат», що відбулося в рамках форуму.

 

Переважно представники Польщі, Румунії та Словакії розглядали можливості практичного впровадження рівномірного розвитку в сферах, що регулюються Карпатською Конвенцією: туризм, охорона навколишнього середовища, планування і співпраця в сфері науки, а також діяльність Євросоюзу щодо Карпатської Конвенції. Разом із головами ОДА у великому міжнародному зібранні взяли участь науковці, зокрема, ректор Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Ігор Ципенда, працівники відділів міжнародного співробітництва обладержаміністрацій та лісівники.

 

«Карпати — це живий організм, що дає нам чисте повітря, воду, їжу та роботу, — відзначив очільник Прикарпаття Михайло Вишиванюк. — Ці гори не можна вважати власністю якоїсь держави. Від гір треба не лише брати, а їх треба підтримувати, допомагати їм. Адже, нагадую, що гори—це живий організм». Також голова івано-франківської ОДА відзначив, що всі, хто дбає про гори, може і хоче щось зробити для їхнього розвитку, повинні виробити механізм балансу між тим, що можна взяти з гір і тим, чим можемо їм допомоги.

 

«Аби робота з розвитку Карпат була динамічнішою, треба створити міждержавний Інститут Карпат з центром в Жешуві,—подав ідею пан Вишиванюк.—На першому етапі свого становлення він може фінансуватися із бюджетів місцевих регіонів, на території яких знаходяться Карпати. Ми не будемо чекати, допоки зберуться всі парламентарі та щось робитимуть для горян. Ініціатива має йти знизу. Отже спочатку повинні зібратися регіональні керівники, підписати міжрегіональну угоду про створення такого інституту. Згодом зберуться парламентарі та вирішать питання фінансування з Євросоюзу». Власне, вони вже й можуть виробити програму та давати конкретні пропрозиції, адже зараз у кожній державі розуміють важливість збереження Карпат. Наразі в кожній державі пишуть різні програми, згодом кожен окремо наввипердки «біжить» до Брюсселю, аби отримати гроші. Та можна би було зробити багато для збереження і розвитку Карпат, якби була цілісна програма. До речі, перший етап може початися 2013 році. А за словами голови Львівської ОДА Михайла Костюка, важливо також мати так звану «Конститутцію Карпат», в якій мали би бути прописані засади для ведення бізнесу на гірських територіях. Бо не кожен бізнес корисний для Карпат.

 

Добрим прикладом туристичного господарювання на гірських територіях є заснування та функціонування на етриторії Івано-Франківської області гірськолижного курорту «Буковель», в який вкладено 325 мільйонів доларів. Про це поважному зібранню розповів Ігор Олійник, голова комісії з питань розвитку промисловості, будівництва, архітектури, комунікацій, дорожнього та житлово-комунального господарства Івано-Франківської обласної ради, екс-очільник цієї структури. «У 1991 році сім європейських держав створили програму для захисту природи Альп, — сказав пан Олійник. — А в 2002-ому створена програма «Альпійський простір». На її основі створено програму «Карпатський простір». Наразі в Україні є третя частина Карпат, тому якщо написати стратегію розвитку, робити конкретні справи, то незабаром таки матимемо такий рівень розвитку та життя місцевих горян, як на альпійській території», пишуть Вікна.

 

Наступного року у Польщі хочуть організувати конференцію карпатських громад. Обговорюватимуть різні питання, адже всі учасники засідання висловили думку, що дуже важливо, аби в керівниких та законотворчих органах держав, на територіях яких є Карпати, були представники від гірських громад. Тоді можна буде лобіювати прийняття певних законів щодо розвитку гірських територій.

 

 

 

 


08.09.2012 2359 0
Коментарі (0)

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2630
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

20353
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1788
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1276 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2298
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3929

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

441

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2046

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

738

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1343
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

411
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

936
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24437
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

678
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

631
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

777
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1670
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8110
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

579
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

811
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2099 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

768