У Нью Йорку померла визначна громадська діячка Станиславова (додано посилання)

 

22 жовтня у Нью Йорку померла визначна громадська діячка Станиславова Оксана Лемеха–Луцька. Оксана Лемеха (після одруження) - Луцька народилася 14 листопада 1913 року в м. Станиславові в родині австрійського службовця, згодом працівника польського судівництва Миколи Лемехи і матері Іванни Медвідь.

 

Окрім неї в родині була старша сестра Ростислава (Гаєцька), молодша Віра (засуджена більшовиками до 25 річного ув’язнення) та брат Всеволод (вбитий більшовиками за допомогу УПА). В родині плекалися добрі традиції – обидві доньки були пластунками, а брат – запеклим спортовцем, членом відбиванкової дружини.

Початкову освіту Оксана здобула в народній школі ім. М.Шашкевича, а гімназійну – в українській дівочій гімназії “Рідна Школа”, яку завершила іспитом зрілості в 1931 р.

Членкинею Пласту стала в 1925 р., належала до гімназійного куреня ім. Княгині Романової. Призначалась коменданткою курінного вишколу. В 1927 р. була учасницею чотиритижневого пластового табору на г. Сокіл. В Пласті належала до своєрідного клубу – “Пластової фамули”. Це було згуртування старших пластунів, які спільно ходили в мандрівки, грали у відбиванку. Поруч з Пластом, в юнацькому віці стала членом підпільної УВО, а згодом ОУН.

Закінчивши педагогічні курси дошкілля, провадила передшкільні дитячі садки в підміських селах біля Станиславова та активно включилася в громадську працю Станиславівщини. Стала членом Малої Громади, Студентської секції, членом гуртка жіночої молоді ім. Уляни Кравченко і його хору, членом Управи Філії Союзу Українок. Опікувалася драматичним гуртком в с. Павелче.

Попри основну працю (була службовцем Окружного Союзу Українських Кооператив) багато часу віддавала організації громади. Сповнена енергії, молодечого запалу і патріотизму, Оксана в неділі та свята виїжджала на села до Кружків СУ, до читалень “Просвіти”, де виступала з рефератами з приводу найрізноманітніших проблем. Серйозним випробовуванням організаційних здібностей Оксани, стала її праця, як голови Організаційної Секції Філії Союзу Українок. Одним з завдань цієї Секції стала організація і заснування по селах станиславівського повіту Кружків Союзу Українок. Під керівництвом О.Лемехи членкині Секції підготували незабутній День Української Селянки (під час Жіночого Конгресу 1934 року в Станиславові).

Активна праця Оксани не могла залишитися не поміченою польським окупантом. Тому за приналежність до “антипаньствовей” організації вона була заарештована польською владою у 1934 році з присудом 3-х років в’язниці.

Ще через кілька років, в 1939 р., перед вибухом польсько-німецької війни, вона була вдруге ув’язнена у станиславівській тюрмі. З початком війни, розбивши двері в’язничних камер, Оксана разом із сотнями українських політичних в’язнів – патріотів попала на волю. Але життєві випробування не закінчились, вони тільки починалися...

З приходом більшовиків (вересень 1939) її і багатьох її товаришок пластунок було ув’язнено. На волю вийшли не всі – з рук нового окупанта згинула найкраща приятелька Лемехи - Надія Білобрам. Нові надії з’явились, але ненадовго, з приходом німецької влади. Оксана була заарештована гестапо в 1941 р. і перебувала у львівській тюрмі на вул. Лонцького. Після звільнення, бажаючи допомагати своїй громаді, працювала в Жіночій Секції при Українськім Допомоговім Комітеті.

У 1944 р., коли більшовицька Червона армія підступала до Станиславова, Оксана з чоловіком Євгеном (був директором Окружного Союзу Кооператив) та родиною покинули рідні гнізда і вирушили на Захід – в невідомість. Проживали в Криниці на Лемківщині, Словаччині, в таборі біженців “Штрасгоф” в м. Грос-Зіггард (Австрія), згодом опинилася в таборі воєнних біженців у Лянсгуті (1945, Німеччина). Тут в основному перебували біженці з Галичини, які закладали українські школи (початкову і гімназію), продовжували культурно-релігійне життя. В таборі Оксана працювала вчителькою фізичного виховання, займалася вихованням молоді, відроджуючи при школі пластову організацію – дівочий курінь ім. Ольги Басараб.

В 1950 р. родина Євгена і Оксани Луцьких прибула до Америки і оселилася в Нью Йорку, де крім важкої заробітчанської праці, одразу включилася в громадську працю українських поселенців у Нью Йорку, ставши членами УГКЦеркви Св. Юра.

Протягом довгого часу О.Луцька працювала в різних організаціях: в Комітеті Об’єднаних Українсько – Американських Організацій, довголітнім секретарем і головою нью – йоркської Округи Союзу Українців – Католиків Америки “Провидіння”; головою Батьківського Кружка в Музичному інституті, членом управи і пресовим референтом Українського Патріархального Товариства УГКЦ, Фундації Українського Вільного Університету. Також, короткий час американського періоду життя вона продовжувала пластувати - провадила пластові новацькі табори на “Вовчій тропі” (Іст Четгем) в 1958-61 рр. і табір дівчат на “Союзівці” 1963 р.

В Америці п. Лемеха – Луцька відновила членство в Союзі Українок Америки, була членкинею його 64–го відділу. Також, О.Луцька доклала зусиль як член управи комітетів: будови церкви в Нью Йорку, 1000–ліття Хрещення України. Багато сили та часу було віддано Комітету земляків Станиславівщини і редакційній колегії двотомного збірника “Альманах Станиславівської землі” (працювала у фінансовій комісії альманаху, є автором ряду статей – спогадів). Праця не зупиняється – завдяки енергії п. Оксани, в 2009 р. видано третій том “Альманаху”.

Пані Оксана виховала двох синів і доньку, які з родинами проживають в США. Її донька – п. Світляна Андрушків є активною членкинею куреня “Ті, що греблі рвуть”, в громадському житті вже більше 20 років працює, як директор бібліотеки та архіву НТШ – А; зять п. Оксани – Роман Андрушків теж є пластуном (“Сіроманець”), вже кілька каденцій він є першим заступником голови НТШ-А.

 

Іфпортал

 

До теми:

Лемеха - Луцька О. Спогади колишньої пластунки


30.10.2011 2647 4
Коментарі (4)

за чесність 2011.10.30, 09:26
Якщо б вона була визначною діячкою Станіславова то вона б жила не в США а в нас в Франику! А так то вона просто емігрантка яка косила під націоналістку.
Тамара 2011.10.30, 09:51
Всі вони "там" дуже люблять Україну! а хай тут живуть, отримують зарплату, сплачують комунальні послугі і все інше - от тоді й побачимо їхню любов! Знаю одну паню з Тисмениці, яка вже років 20 живе у США і пише там українські статті в якісь їхні газети, плаче за УКраїною, а Ющ для неї цар і все інше, аж слиниться як розказує!! А приїхавши на Україну за два тижні тікає назад!!!! ТО це любов??!! І тоже скажуть "визначана діячка"
Andriy 2011.10.30, 10:56
До Тамари і "За чесність". Нічого у Вас святого нема! Мали би встид - людина померла. Спитайте перше себе, що Ви зробили для України? Та пані ще за Польщі зробила більше, ніж Ви за своє зріле життя! Цікаво, що говоритимуть про Вас, коли Ви помрете... Незалежній Україні 20 літ, коли Україна здобула Незалежність, тій пані вже було 77 літ. До того часу вона вже встигла відсидіти по тюрмах, втратити брата... Чи Ви маєте такий багаж жертв за державу, крикуни! Критикуйте, як хочете "четверту хвилю", але щодо цієї жінки майте встид!
Марія 2011.10.30, 13:23
Згодна з Андрієм.Вічна пам"ять людині, яка достойно прожила життя , і зовсім не важливо, чи це в Америці, чи на Україні.
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

132
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

12925 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1481
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

805
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5987
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1659

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

578

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1403

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1211

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1115
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

470
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

592
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1509
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

539
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

821
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5855
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13202
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

152
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

468
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

429
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

741 2