У Новій Гуті на Франківщині громадою піднімаються на порятунок унікального джерела

 

 

- У селі Новій Гуті на Тисмениччині занепадає цілюще джерело — треба рятувати, допоможіть! — одного дня несподівано зателефонував мені схвильований професор Ярослав Мельник. І згодом ми вирушили у це невеличке село, що сховалося від людського ока в зелених пригоршнях Чорного лісу.

 

 

Нова Гута — за півтора десятка кілометрів від Івано-Франківська й адміністративно (як і село Ценжів) підпорядкована Майданській сільській раді — це 50 з лишком раздівств, без сільради і школи, з клубом, магазинчиком і ФАПом, з церковцею Святого великомученика Дмитрія, яку перебудовують з богослужбової каплиці, з пишними дачними котеджами і засміченими узбіччями та облупаними стінами свинарника, з військовою дорогою-бетонкою й залишками польського костелу тощо. Ріка Луквиця ділить Нову Гуту на три сільські керунки — Гору, Буковату і Суху Ліщину.

 


... Ми — у Сухій Ліщині біля цілющого джерела, якому і справді мало що бракує, аби остаточно занепасти без людської допомоги: поверхневі води вже майже злизали і доруйновують беріжок під свого часу дбайливо облаштованими бетонними східцями, а залишки поручнів водяні потоки порозкидували уздовж русла. Навколо — ліс із «замінованими» стежками та іншими слідами людського недбальства і безкультур’я. Таке враження, що перетворення місця з цілющим джерелом на лісове урвище для сміття — лише справа часу, пише Галичина. Звичайно, шанс врятувати давнє джерело ще є, але за умов: по-перше, якщо керівництво сільради і депутатський корпус займуть таку ж активну позицію, як нещодавно організована ініціативна група; по-друге, якщо жителі з діда-прадіда у Новій Гуті ще вважають себе раздами, а прийшлі люди захочуть раздами стати.

 

Ярослав МЕЛЬНИК, професор:

— Я родом із сусіднього села Ценжева, тож добре знаю, що це джерело у Новій Гуті дуже давнє і цілюще, відоме з часів Австро-Угорщини і Польщі. Знаю, що не лише пересічні люди з івано-Франківська чи навколишніх сіл приїжджали і досі приїжджають у Нову Гуту за цілющою водицею, а й навіть обласне аптекоуправління свого часу використовувало для своїх потреб воду саме з цього джерела. Вода — лікувальна, а її хімічний склад — унікальний для цього регіону завдяки великому вмісту іонів срібла. Кажуть, що в радіусі 50 кілометрів кращої води не знайти. Якось одна жінка розповідала, як за короткий час цілющою водою із цього джерела загоїла великі опікові рани. Навіть свого часу хотіли створити на цьому місці водозабір, щоб відтак розливати воду споживачам. Але від перспективних намірів залишилися хіба що почорнілі і порослі мохом купи будматеріалів. Сьогодні джерело у небезпеці, тому що вже не перший рік його розмивають стічні поверхневі води, руйнують рельєф і замулюють русло. Рятувати ще не пізно, але треба невідкладно провести бодай елементарні роботи. Спостерігати і нічого не чинити — це свого роду моральне варварство.

 

Ольга Кучера живе у селі Новій Гуті 45 років і стверджує, що сільські «дачники» робили свого часу лабораторні аналізи води з джерела, які показали: вода — чудова. Жінка звернула нам увагу і наголосила, що про джерельну воду в Новій Гуті не слід казати, що вона «добра» чи «смачна», а виключно — «ладна». Кілька років тому депутат Майданської сільради від села Нова Гута Нестор Кучера та інші селяни вже впорядковували місце з джерельною водою — навіть сходи бетонні зробили з поручнями, але щось зруйнувала повінь 2008 року, а щось поверхневі води ще нині доруйновують. Русло джерела таке, що любить «блукати». Місцеві селяни кажуть, що все залежить від дороги над руслом, яку треба правильно перебудувати, а поверхневі води щонайшвидше відвести в інший бік. Але люди переконані, що своїми силами — без допомоги сільської ради чи меценатів — вони не зарадять джерелу: і раздів у селі мало, і будівництво церковки потребує видатків, та й облаштування території навколо джерела, можливо, і будівництво невеличкої каплички, потягне відчутні витрати.

 

Небайдужість депутатів Майданської сільської ради щодо впорядкування джерела в Новій Гуті можна однозначно лише схвалити і підтримати. «Джерелові приблизно півтора століття, і у всі часи воно було впорядковане. Ми стукаємо, — каже сільський депутат Олександра Мельник, — і надіємось, що нас почують і керівництво Майданської сільської ради, і жителі Нової Гути та й інші споживачі джерельної води у селі, які щосуботи і щонеділі масово приїжджають сюди набрати цілющої води. Я це місце назвала б «Джерелом живої водиѕ»
Нестор КУЧЕРА, депутат Майданської сільської ради, житель Нової Гути:
— На території села є зо п’ять джерел, але цілюща вода у Сухій Ліщині — найближче. Свого часу я що міг, то зробив, — і бетонні східці до джерела, і поручні тощо. Але помочі від сільради не було і нема. На все про все потрібно десь десять тисяч гривень, щоб облаштувати джерело. Головне — почати, то, може, й інші односельці долучаться. Є в Новій Гуті і небідні власники дачних садиб. Важко, звичайно, розраховувати на значну фінансову підтримку, адже село маленьке і будує церковку.

 

...А нещодавно — у Всесвітній день води — для спасіння джерела у Новій Гуті навіть зорганізувалася ініціативна група на чолі з Леонідом Єдгаровим, до якої ввійшли не лише депутати Майданської сільської ради і небайдужі представники обласного центру, які добре обізнані з цілющими властивостями джерельної води, а й місцевий священик о. іван Борин, який благословив добрий громадський почин і першочергові заходи з порятунку джерела. Як наслідок — днями вперше питання про впорядкування джерела у Новій Гуті завдяки старанню представників ініціативної групи на чолі з Леонідом Єдгаровим депутати розглянули на сесії Майданської сільради і вирішили підтримати звернення ініціативної групи та надати посильну допомогу. Ця сесія була завершальним «акордом» голови Майданської сільської ради Тараса Вірстюка, заяву якого про звільнення з посади у зв’язку зі змінами до пенсійного законодавства України того дня підтримали депутати сільради. Але під час сесійного засідання вже екс-голова озвучив свою позицію:
— ідею ініціативної групи про необхідність впорядкування джерела у селі я однозначно підтримую. Я неодноразово бував у таких духовних відпустових місцях, як у нашому районі Криниця Святого Духа, — в урочищі «Вишновець» біля села Єзуполя та інших. і хотів би, щоб і місце з унікальною джерельною водою у Новій Гуті стало для людей передусім духовним.

 

Те, про що мріяв депутат Майданської сільради Нестор Кучера, який живе у Новій Гуті неподалік джерела і відповідає за збір благодійних пожертв для його порятування, вже сталося: деякі небайдужі люди почали надавати посильну фінансову допомогу для спасіння «ладного» джерела.


06.04.2015 2397 0
Коментарі (0)

29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

485
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

2828 1
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

2131
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

6241 1
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

17131 21
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

4313 1

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

692

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

1112

13 червня 2024 року США та Україна підписали двосторонню безпекову угоду, яка має декларативний характер. Документ не буде ратифікований Конгресом США, бо являє собою декларацію про наміри без чітких гарантій безпеки.

1050

Війна росії проти України зірвала всі маски, і нарешті весь світ побачив жорстокість росіян, які використовують всі методи задля поневолення українського народу. Одним із цих інструментів є російське православ’я — а саме РПЦ з їх філією в Україні УПЦ МП.  

2088
27.06.2024

Сухий корм для собак — це один із найпопулярніших видів харчування для домашніх улюбленців. Його головні переваги включають зручність у зберіганні, тривалий термін придатності та можливість легко контролювати раціон тварини.

284
23.06.2024

Інфляція на споживчому ринку Івано-Франківщини у травні 2024 року порівняно із квітнем цього року становила 0,3%, з початку року — 2,3%, в Україні — 0,6% та 2,0% відповідно.  

550
19.06.2024

Часті дощі та висока вологість повітря сприяють розвитку фітофтори на томатах. Це — грибкове захворювання, яке вражає листки, стебла й плоди.

4450
28.06.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

317
21.06.2024

За новим календарем Різдво Івана Хрестителя християни відзначатимуть 24 червня. Про значення свята журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

763
17.06.2024

Монастир Успіння Матері Божої — чинний чоловічий греко-католицький монастир Чину Св. Василія Великого у селі Погоня.   

1261
13.06.2024

Вознесіння Спасителя — це один із великих Господських празників літургійного (церковного) року.

1034
26.06.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

22566
28.06.2024

Після початку повномасштабної російської агресії проти України частка громадян, які вважають, що події в Україні розвиваються у правильному напрямі істотно зросла.  

291
26.06.2024

52% опитаних іванофранківців схвалюють діяльність міської ради, окремо роботу міського голови Руслана Марцінківа схвалюють 58%.   

405
20.06.2024

Під час опитування респондентів просили висловити згоду або незгодну з рядом тверджень. Одне з тверджень: «Зеленський має бути Президентом до кінця воєнного стану».   

718
17.06.2024

Івано-Франківська ОВА посіла дев'яте місце у рейтингу.    

1049