У місті Коломиї відкрили пам’ятник Івану Франку (фото)

 

Дев'ять років знадобилося на те, щоб в Коломиї з'явився пам'ятник Франкові...

 

На відзначенні 156-ої річниці від дня народження видатного українського письменника та поета, громадського й політичного діяча Івана Франка у Коломиї відкрили йому пам’ятник у сквері на вул. В Чорновола. Синьо-жовту стрічку під «Вічний революцьонер», який співав хор товариства «Просвіта», перетнули голова Івано-Франківської ОДА Михайло Вишиванюк, міський голова Коломиї Ігор Слюзар та сотенний УПА, почесний громадянин Коломиї Мирослав Симчич.

 

З Коломиєю Каменяра пов’язує чимало. Сюди він приїхав уперше 1 березня 1880 р., а 4 березня вранці письменника затримали жандарми і відправили до поліцейської камери міської ратуші. І. Франка звинувачували в прихильності до соціалістичних ідей та в причетності до замаху на війта села Москалівки біля Косова. Невдовзі за браком доказів він був визнаний невинним.

 

Саме в Коломиї, з'явилася на світ новела «На дні», чимало віршів. Упродовж свого життя Франко ще не раз навідувався у місто понад Прутом з просвітницькими місіями: 7 жовтня 1883 р. письменник приїздив до Коломиї на декілька годин до М. Павлика; 7 серпня 1884 р. Франко побував у Коломиї разом з гостями із Києва – письменником О. Кониським та студентом Київського університету Ф. Миколайчиком. Тоді Франко виступав у Коломиї перед студентами з закликом приступити до видання літературно-наукового журналу; 2 лютого 1891 р. він був присутній на першому народно-радикальному вічі; 29 жовтня 1893 р. Франко був у Коломиї на нараді представників радикальної партії з навколишніх повітів; 19 травня 1896 р. у залі міської ратуші на вічі письменник закликав селян голосувати лише за тих кандидатів, які зобов'язуються захищати інтереси народу.

 

У Коломиї вперше були надруковані твори І. Франка «Іван Вишенський» (1892), повість «Для домашнього вогнища» із присвятою Панасові Мирному (1893), брошура «Що таке поступ?» (1903) з критикою марксизму. Тут перевидано низку його книжок.

 

Від часу виникнення ідеї і до встановлення монументу минуло дев’ять років. Кошти на пам’ятник збирали всією громадою. В Коломиї навіть проводили акцію, коли свою одноденну заробітну плату на монумент перерахували всі працівники освітянської галузі. Але не обійшлося й без меценатів. Зокрема міський голова Ігор Слюзар зачитав імена тих хто найбільше долучився до прискорення такої знакової для міста події: «Найбільшу суму з навчальних закладів міст на створення пам’ятника перерахували працівники Коломийського медичного коледжу, за що їм особлива подяка. Не можу не назвати імен тих людей, які долучилися до збору коштів на встановлення монумента найбільше – голова Івано-Франківської ОДА Михайло Вишиванюк, Герой України Василь Ткачук, депутат Івано-Франківської обласної ради Богдан Гдичинський, голова Коломийської РДА Михайло Негрич і два керівники навчальних закладів: Коломийського медичного коледжу – Ігор Федик та директор Коломийського педагогічного коледжу – Валерій Ковтун. Від імені коломийської громади я дякую меценатам, але разом з тим всю цю роботу неможливо було б зробити лише за кошти меценатів. До цього долучилася вся міська рада теперішнього шостого демократичного скликання».

 

З вітальним словом до громадськості звернувся і голова Івано-Франківської ОДА Михайло Вишиванюк. Він від свого імені та від голови Івано-Франківської обласної ради Олександра Сича подякував за ініціативу спорудження монумента всій коломийській громаді. «Іван Якович Франко – геній не тільки українського народу. Це – геній світового суспільства. Це людина, яка володіла 14-ма іноземними мовами, писала всіма цими мовами, і коли на честь 120-річчя Франка було вирішено видати його праці, то лише одна третя частина його праць увійшла до 50-томного збірника. Іван Франко не просто геніальний письменник, поет, драматург. Він – геніальний вчений, історик, літературознавець, економіст, фінансист, політик, який страшно любив Україну і та любов оберталась проти нього великим стражданням. Він не просто сидів, він терпів на кожному кроці, його не любили вороги України за ту правду, яку він говорив, його переслідували насамперед за правду. І те, що сьогодні у Коломиї є пам’ятник Іванові Франкові – слава Вам, слава коломиянам, слава Україні!», – сказав М. Вишиванюк.

 

Представники громадськості та влади поклали вінки до бронзового Каменярева. Як і годиться, пам’ятник освятили владика Коломийсько-Чернівецької єпархії УГКЦ Микола Сімкайло та єпископ Коломийсько-Косівський УПЦ КП Іоанн Бойчук. У своєму зверненні до громади кир Микола Сімкайло наголосив, що такого пам’ятника, як у Коломиї, не має жодне місто України. «В монументі автори зуміли передати дух, красу, переживання і любов Івана Франка до України. Нині необхідно вчити дітей творів наших українських геніальних письменників. Таких, як Іван Франко. І те, що в Коломиї з’явився такий гарний пам’ятник видатному поету – це ще один стимул до вивчення його творчості та нагадування нам усім про героїв українського народу, що боролися за незалежність нашої держави та її процвітання», – сказав владика Коломийсько-Чернівецької єпархії Микола Сімкайло.

 

Над монументом працювали львівський скульптор, професор Львівської академії мистецтв Василь Гурмак та коломийський скульптор Василь Андрушко, а також архітектор Олег Пріль. За словами Василя Андрушка, робота була цікава і водночас складна, адже треба було передати не просто обличчя і фігуру Франка, але й втілити в життя цілу композицію.Франко, ніби рухається назустріч людям сходячи сходинками з віків у сьогодення і своїм вдумливим поглядом закликає до роздумів та нескореної боротьби за Україну, якими було пронизане все життя Каменяра.

 

 

У Коломиї відкрили пам’ятник Івану Франку

 

У Коломиї відкрили пам’ятник Івану Франку

 

У Коломиї відкрили пам’ятник Івану Франку

 

У Коломиї відкрили пам’ятник Івану Франку

Довідково
 

Дослідники творчого шляху Великого Каменяра стверджують, що Іван Франко десять разів відвідував Коломию. Перше його знайомство з цим «мальовничим містечком над Прутом» відбулося 1 березня 1880 року.

А вже через три дні по дорозі до Нижнього Березова, в Яблунові, Івана Франка та його товаришів за підозрою у соціалістичній пропаганді заарештували австрійські жандарми і заточили в коломийській ратуші, де розміщалася магістратська тюрма. У в’язниці він пробув три місяці.

Саме в Коломиї Каменяр написав „Гімн" („Вічний революціонер"), покладений на музику Миколою Лисенком, „На суді", „Вій, вітре, горою над сею тюрмою", „Всюди нівечиться правда", „Товаришам із тюрми" та інші вірші із циклу „Думи пролетарія".
У 1912-му Іван Франко у Народному домі (тепер приміщення ощадної каси) читав коломиянам свою безсмертну поему „Мойсей". У Коломиї були вперше надруковані його твори „З вершин і низин", „Захар Беркут", „Перехресні стежки".

 

Фото: Оксана Островська


29.08.2012 4009 2
Коментарі (2)

Щукар 2012.08.29, 11:56
Ніби так нічого.Не те,що Шевченку в парку Івано-Франківська.
ворон 2012.08.29, 18:54
Ці ПРдуни примажуться до чого хочеш. і скажуть, що потрібно, лиш би лиш бути біля корита !
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1204
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2933
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1024
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1078
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1092 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3222 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

970

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

818

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

376

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1113
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

194
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2387
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1177
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

480
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15097
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7406
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

840
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

403
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

313
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

398
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

683
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1137