У місті Коломиї відкрили пам’ятник Івану Франку (фото)

 

Дев'ять років знадобилося на те, щоб в Коломиї з'явився пам'ятник Франкові...

 

На відзначенні 156-ої річниці від дня народження видатного українського письменника та поета, громадського й політичного діяча Івана Франка у Коломиї відкрили йому пам’ятник у сквері на вул. В Чорновола. Синьо-жовту стрічку під «Вічний революцьонер», який співав хор товариства «Просвіта», перетнули голова Івано-Франківської ОДА Михайло Вишиванюк, міський голова Коломиї Ігор Слюзар та сотенний УПА, почесний громадянин Коломиї Мирослав Симчич.

 

З Коломиєю Каменяра пов’язує чимало. Сюди він приїхав уперше 1 березня 1880 р., а 4 березня вранці письменника затримали жандарми і відправили до поліцейської камери міської ратуші. І. Франка звинувачували в прихильності до соціалістичних ідей та в причетності до замаху на війта села Москалівки біля Косова. Невдовзі за браком доказів він був визнаний невинним.

 

Саме в Коломиї, з'явилася на світ новела «На дні», чимало віршів. Упродовж свого життя Франко ще не раз навідувався у місто понад Прутом з просвітницькими місіями: 7 жовтня 1883 р. письменник приїздив до Коломиї на декілька годин до М. Павлика; 7 серпня 1884 р. Франко побував у Коломиї разом з гостями із Києва – письменником О. Кониським та студентом Київського університету Ф. Миколайчиком. Тоді Франко виступав у Коломиї перед студентами з закликом приступити до видання літературно-наукового журналу; 2 лютого 1891 р. він був присутній на першому народно-радикальному вічі; 29 жовтня 1893 р. Франко був у Коломиї на нараді представників радикальної партії з навколишніх повітів; 19 травня 1896 р. у залі міської ратуші на вічі письменник закликав селян голосувати лише за тих кандидатів, які зобов'язуються захищати інтереси народу.

 

У Коломиї вперше були надруковані твори І. Франка «Іван Вишенський» (1892), повість «Для домашнього вогнища» із присвятою Панасові Мирному (1893), брошура «Що таке поступ?» (1903) з критикою марксизму. Тут перевидано низку його книжок.

 

Від часу виникнення ідеї і до встановлення монументу минуло дев’ять років. Кошти на пам’ятник збирали всією громадою. В Коломиї навіть проводили акцію, коли свою одноденну заробітну плату на монумент перерахували всі працівники освітянської галузі. Але не обійшлося й без меценатів. Зокрема міський голова Ігор Слюзар зачитав імена тих хто найбільше долучився до прискорення такої знакової для міста події: «Найбільшу суму з навчальних закладів міст на створення пам’ятника перерахували працівники Коломийського медичного коледжу, за що їм особлива подяка. Не можу не назвати імен тих людей, які долучилися до збору коштів на встановлення монумента найбільше – голова Івано-Франківської ОДА Михайло Вишиванюк, Герой України Василь Ткачук, депутат Івано-Франківської обласної ради Богдан Гдичинський, голова Коломийської РДА Михайло Негрич і два керівники навчальних закладів: Коломийського медичного коледжу – Ігор Федик та директор Коломийського педагогічного коледжу – Валерій Ковтун. Від імені коломийської громади я дякую меценатам, але разом з тим всю цю роботу неможливо було б зробити лише за кошти меценатів. До цього долучилася вся міська рада теперішнього шостого демократичного скликання».

 

З вітальним словом до громадськості звернувся і голова Івано-Франківської ОДА Михайло Вишиванюк. Він від свого імені та від голови Івано-Франківської обласної ради Олександра Сича подякував за ініціативу спорудження монумента всій коломийській громаді. «Іван Якович Франко – геній не тільки українського народу. Це – геній світового суспільства. Це людина, яка володіла 14-ма іноземними мовами, писала всіма цими мовами, і коли на честь 120-річчя Франка було вирішено видати його праці, то лише одна третя частина його праць увійшла до 50-томного збірника. Іван Франко не просто геніальний письменник, поет, драматург. Він – геніальний вчений, історик, літературознавець, економіст, фінансист, політик, який страшно любив Україну і та любов оберталась проти нього великим стражданням. Він не просто сидів, він терпів на кожному кроці, його не любили вороги України за ту правду, яку він говорив, його переслідували насамперед за правду. І те, що сьогодні у Коломиї є пам’ятник Іванові Франкові – слава Вам, слава коломиянам, слава Україні!», – сказав М. Вишиванюк.

 

Представники громадськості та влади поклали вінки до бронзового Каменярева. Як і годиться, пам’ятник освятили владика Коломийсько-Чернівецької єпархії УГКЦ Микола Сімкайло та єпископ Коломийсько-Косівський УПЦ КП Іоанн Бойчук. У своєму зверненні до громади кир Микола Сімкайло наголосив, що такого пам’ятника, як у Коломиї, не має жодне місто України. «В монументі автори зуміли передати дух, красу, переживання і любов Івана Франка до України. Нині необхідно вчити дітей творів наших українських геніальних письменників. Таких, як Іван Франко. І те, що в Коломиї з’явився такий гарний пам’ятник видатному поету – це ще один стимул до вивчення його творчості та нагадування нам усім про героїв українського народу, що боролися за незалежність нашої держави та її процвітання», – сказав владика Коломийсько-Чернівецької єпархії Микола Сімкайло.

 

Над монументом працювали львівський скульптор, професор Львівської академії мистецтв Василь Гурмак та коломийський скульптор Василь Андрушко, а також архітектор Олег Пріль. За словами Василя Андрушка, робота була цікава і водночас складна, адже треба було передати не просто обличчя і фігуру Франка, але й втілити в життя цілу композицію.Франко, ніби рухається назустріч людям сходячи сходинками з віків у сьогодення і своїм вдумливим поглядом закликає до роздумів та нескореної боротьби за Україну, якими було пронизане все життя Каменяра.

 

 

У Коломиї відкрили пам’ятник Івану Франку

 

У Коломиї відкрили пам’ятник Івану Франку

 

У Коломиї відкрили пам’ятник Івану Франку

 

У Коломиї відкрили пам’ятник Івану Франку

Довідково
 

Дослідники творчого шляху Великого Каменяра стверджують, що Іван Франко десять разів відвідував Коломию. Перше його знайомство з цим «мальовничим містечком над Прутом» відбулося 1 березня 1880 року.

А вже через три дні по дорозі до Нижнього Березова, в Яблунові, Івана Франка та його товаришів за підозрою у соціалістичній пропаганді заарештували австрійські жандарми і заточили в коломийській ратуші, де розміщалася магістратська тюрма. У в’язниці він пробув три місяці.

Саме в Коломиї Каменяр написав „Гімн" („Вічний революціонер"), покладений на музику Миколою Лисенком, „На суді", „Вій, вітре, горою над сею тюрмою", „Всюди нівечиться правда", „Товаришам із тюрми" та інші вірші із циклу „Думи пролетарія".
У 1912-му Іван Франко у Народному домі (тепер приміщення ощадної каси) читав коломиянам свою безсмертну поему „Мойсей". У Коломиї були вперше надруковані його твори „З вершин і низин", „Захар Беркут", „Перехресні стежки".

 

Фото: Оксана Островська


29.08.2012 3908 2
Коментарі (2)

Щукар 2012.08.29, 11:56
Ніби так нічого.Не те,що Шевченку в парку Івано-Франківська.
ворон 2012.08.29, 18:54
Ці ПРдуни примажуться до чого хочеш. і скажуть, що потрібно, лиш би лиш бути біля корита !
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

1088
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

2704 1
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

2256
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

3114
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

2707
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

2425 1

Перша з історій занепаду про народ, що вирішив замінити філософію піснею. Найбільше тому народу подобалися пісні про поразки. Народ слухав їх і плакав.

538

Християнство називають релігією любові, і здається, ми знаємо все про цю релігію, але все-таки є моменти, які  незрозумілі  та потребують глибшого осмислення.

548

Реабілітація захисників стала одним із головних завдань суспільства, і ми прагнемо робити все можливе, щоб забезпечити їм гідний шлях до відновлення.

1048

За день до інавгурації новообраного президента США, тоді ще чинний президент Джо Байден був прийнятий в Майстри-масони Великої Ложі американського штату Південна Кароліна.

2289
01.02.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

20508
27.01.2025

У холодну пору року нам хочеться не лише тепла, а й особливого затишку, який можна створити навіть за допомогою звичних продуктів.  

729
22.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1998
04.02.2025

Відносна ж більшість (41%) тих, хто відвідує релігійні служби, відвідують їх лише на релігійні свята.   

284
30.01.2025

Тридцятого січня християни відзначають свято Трьох Святих.  

886
26.01.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

5585
22.01.2025

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

7456
03.02.2025

Колективи Івано-Франківського театру драми та комедії та Івано-Франківський драмтеатр підтримали протест у "Молодому театрі".  

1006
31.01.2025

Верховна рада у грудні 2024 року прийняла за основу законопроєкт про запровадження інституту множинного громадянства в Україні. На розгляд цей законопроєкт виніс Президент Володимир Зеленський.  

758
28.01.2025

На думку президента, Україні не треба було віддавати ядерну зброю, але якщо вже країну змусили це зробити, то треба було обмінювати [ядерну зброю] на реальні гарантії безпеки, зокрема на членство в НАТО.  

1116 2
24.01.2025

Голова Івано-Франківська Руслан Марцінків прокоментував корупційні скандали щодо керівника управління транспорту і керівника міської ритуальної служби.  

1624 1
21.01.2025

У свій перший день підписав близько сто указів з найрізноманітніших питань — від імміграції чи клімату до помилування.

1476