Нещодавно ми вже повідомляли про те, що Укразалізниця вже у найближчому майбутньому скасує два потяги, що курсують з Івано-Франківська: до Стрия та до Шепетівки.
Сьогодні ж Львівська залізниця оприлюднила свою позицію щодо причин таких дій.
"Оптимізація пасажирських і приміських перевезень – це нагальна потреба сьогодення. Зміни, які відбудуться у графіку руху поїздів Львівської залізниці спрямовані на перехід до європейської системи перевезень, яка передбачає відмову від нічних поїздів і запровадження швидкісних денних. Зрозуміло, що це викличе певні незручності для пасажирів, які звикли користуватися «готелями на колесах», але без цього неможливо якісно змінити спосіб надання послуг із перевезення пасажирів.
Тим паче, що скасування низки поїздів або ж перехід до їхнього курсування в окремі дні тижня зовсім не означає, що залізниця не зможе забезпечити перевезення пасажирів у звичних кількостях. Кроки, які робить магістраль – це кроки до чіткого моніторингу пасажиропотоків і можливості оперативно реагувати на потреби пасажира. Поїзди, які користуються попитом і рівномірно заселені – курсуватимуть і надалі, а от ті, які напівпорожні – будуть розформовані і вагони з них при потребі можна буде додати у склад популярних поїздів.
Процес оптимізації пасажирського і приміського секторів залізниці, звичайно, торкнеться сотень, а то й тисяч працівників, однак мова зовсім не йде про їх скорочення, як то стверджують деякі недоброзичливці. На сьогодні жоден працівник залізниці не отримав повідомлення про скорочення, залізничників, вивільнених від одного виду роботи натомість забезпечують іншою роботою. Керівництво залізниці усвідомлює острах працівників і напругу, яка виникла унаслідок рішення про скасування деяких поїздів, але нагадує, що цей крок хоч і вимушений, але цілком обґрунтований.
Близько 80% парку пасажирських вагонів відслужили свій експлуатаційний термін або ж перебувають на його межі. Для того, щоб забезпечити заробітною платнею увесь багатотисячний колектив залізниці, а це понад 55 тисяч осіб, магістраль повинна отримувати прибуток. Львівська залізниця є державним комерційним підприємством, яке заробляє кошти на вантажних перевезеннях, дотуючи у той же час збиткові пасажирські. До прикладу, у 2010 році збитки Львівської магістралі від перевезення у приміському та пасажирському сполученні сягнути майже 1,4 млрд. грн., а компенсації становили лише 31 млн. грн. До прикладу, збитки за шість місяців цього року – 730,6 млн. грн., а компенсації – 15,3 млн. грн. 25 категорій пільговиків традиційно користуються послугами залізниці і так само традиційно витрати за їх перевезення для залізниці залишаються непокритими.
Показовою є ситуація з перевезенням студентів. На 2011 рік Міністерством освіти і науки передбачено на компенсацію Львівській залізниці за перевезення студентів 6,1 млн. грн., у той же час вже станом на 1.10.2011 залізниця перевезла студентів на 21 млн. грн., а до кінця року ця цифра ще зросте на кілька мільйонів і різниця у розрахунках ляже тягарем збитків на плечі ЛЗ.
Основне завдання залізниці полягає у гарантуванні безпеки при перевезенні пасажирів і вантажів, проте в нинішніх умовах цього досягнути усе важче. З огляду на це, залізниця стає на шлях пошуків виходу з непростого становища. Оптимізація пасажирського і приміського секторів – це перший крок у переході до європейського зразка організації перевезень (перехід на денні поїзди та скорочення тривалості поїздки за рахунок пришвидшення руху), унаслідок чого вдасться удвічі меншою кількістю рухомого складу перевозити ту ж кількість пасажирів, яка є на сьогодні".