У Коломиї за участю представників влади, освіти, соціального захисту і громадських організацій відбувся круглий стіл на тему «Запровадження інклюзивного навчання в школах Коломийщини – реальні кроки до інтеграції в суспільство дітей з особливими освітніми потребами».
Проблема соціалізації дітей – інвалідів постає тепер надзвичайно гостро: законодавство є, а от на практиці не все так просто.
Кожна дитина згідно зі статею 53 Конституції України має право на освіту. Для дітей з особливими освітніми потребами це право може бути реалізоване через інклюзивне навчання. Питання не нове.
«Певні кроки впровадження такого методу вже зроблені, але заспокоюватися на цьому зарано, – каже менеджер білоцерківського товариства дітей-інвалідів та їх батьків «Аюрведа» Валерій Панько. – Впровадивши 2006 року в одній зі шкіл міста Білої Церкви метод інклюзивного навчання, ми сподівалися, що наш досвід пошириться по всій Україні. На жаль, цього не сталося. Попри існування відповідних законів, указу Президента, підписаних міжнародних конвенцій впровадити навчання до цього часу тяжко. Круглі столи, конференції організовані разом з партнерськими організаціями спрямовані на інформування суспільства про існуючі проблеми дітей з особливими потребами і шляхи їх вирішення».
У рамках проекту «Громадянське суспільство за забезпечення прав дітей з особливими потребами на доступ до якісної освіти», який підтримала міжнародна організація «Фонд прав інвалідів», у Коломиї роблять перші кроки до запровадження інклюзивного навчання в міських школах.
Інклюзивне навчання – це комплексний процес забезпечення рівного доступу до якісної освіти дітям з особливими потребами способом організації їх навчання у загальноосвітніх закладах з урахуванням індивідуальних особливостей їхньої діяльності.
Приблизно 50 дітей у писанковому місті потребують такого навчання і вже у новому навчальному році у Коломиї планують відкрити в школах інклюзивні класи початкової та основної освіти.
Любов Масевич, голова Коломийського міського доброчинного фонду підтримки дітей з розумовою відсталістю «Крокус» сказала: «Ми зібралися, щоб обговорити питання можливості навчання дітей з особливими потребами в звичайному класі загальноосвітньої школи. Необхідно розуміти, що до кожної особливої дитинки потрібен індивідуальний підхід. Частину дітей, яких можливо прийняти до школи без великих фінансових затрат просто необхідно ввести в класи вже у вересні».
У Коломиї проект буде реалізуватися у три етапи: перший – це моніторинг потреб дітей в інклюзивному навчанні, другий етап – підготовка шкіл до відкриття інклюзивних класів, третій етап – відкриття класів за певними нозологіями.
Начальник відділу освіти Коломийської міської ради Марія Грицан переконана, що інклюзивне навчання необхідне,але воно стане реальним лише за підтримки меценатів та співпраці влади й громади.
Проект планують впровадити у Коломийській загальноосвітній школі №5 імені Тараса Шевченка вже з першого вересня нового навчального року.
Оксана ОСТРОВСЬКА, Коломийські ВІСТИ