У Коломиї відкрили виставку вишиванок з різними мотивами і техніками з цілого Покуття (фото)

 

 

На виставці представлено вишиття, одяг та декоративно-ужиткові тканини кінця ХІХ – першої половини ХХ століття одного з найдавніших історико-етнографічних районів України – Покуття.

 

Експозицію виставки доповнюють зразки вишиття та карти, що висвітлюють локальні особливості вишивок, притаманні Коломийському, Снятинському, Городенківському, Тлумацькому, Тисменицькому районам Івано-Франківської області, інформує Фіртка з посиланням на Вісті Коломиї.

 

Мотиви вишивки Коломийщини надзвичайно різноманітні: геометричні, рослинні; анімалістичні. Вражають винахідливістю назви орнаментів: «ружі», «дубовий лист», «конюшинка», «вазонкова», «драбинкова» та ін. Надзвичайно поширений на Коломийщині мотив «ружі», що має форму різнопелюсткової квітки. Дослідники виводять її походження з геометричних орнаментів шляхом ускладнення хрестиків, розеток. Варто зауважити, що назва «рожа» належить в Україні не лише до троянди, яку ще називають «ружа», а й до шипшини та рослини, яку всі знають під назвою «мальва».

 

Зображення дубового листя можна пов’язати із символікою дуба, який був сакральним деревом слов’янського світу, символом життя, сонця, вічності буття, довгого віку та структури світобудови (“світовим деревом”). У даному разі таке зображення могло виступати як загальне побажання здоров’я, довголіття; вишите на плечових уставках жіночої сорочки, воно могло підсилювати руку, надавати їй міцності. Орнамент «дубове листя» міг слугувати й оберегом від лиха.

 

Різною була і техніка вишивання на Коломийщині: хрестиком (с. Воскресинці, с. Сопів, с. Мишин, с. Великий і Малий Ключів, с. Шепарівці); насталюванням чи стеленим (с. Ценява. с. Воскресінці, с. Мишин, с. Сопів); низинкою, низом (с. Шепарівці, смт. Печеніжин, с. Воскресінці, с. Мишин, с. Ковалівка); гладдю (смт. Отинія, с. Михалків, с. Сопів).

 

Наприкінці ХІХ – на поч. ХХ ст. для вишивання використовували вовняну нитку «коцик», «заполоч», а згодом – муліне. Привертають увагу вишивки із с. Корнич кінця ХІХ – поч. ХХ ст. Характерними тут є мотиви під назвою «розколена рожа». Своєрідні композиції також маємо у печеніжинських вишивках з чорними мотивами на червоному тлі.

 

Так звані «чорнобриві» геометричні композиції характерні для чоловічих і жіночих сорочок сіл Мишин і Ковалівка. Їх орнамент здебільшого чітко графічний, геометричний. Тут органічно вплетено стилізовані рослинно-квіткові елементи, які на загал творять враження геометричного рисунку.

 

Щодо кольору, ми бачимо вишивки від однотонних до виконаних десятьма, а то й більше барвами. Найпоширеніші – двобарвні: червоно-чорні або червоно-сині. Майже скрізь чорний та червоний кольори є основними. Червоними або чорними нитками вишиті узори в один колір, червона або чорна барва дає тло для кольорових вишивок і вдержує колоритну гаму в ясній або заглиблено темній тонації.

 

Довідатися про особливості вишиття інших районів Покуття ви зможете, завітавши у виставкові зали Національного музею уже завтра. Усі представлені на виставці експонати – з колекції Національного музею народного мистецтва Гуцульщини та Покуття.

 

 


30.05.2016 856 0
Коментарі (0)

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

638
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1901
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3384
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1233
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1248
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1316 3

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1271

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

390

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1039

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1207
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

416
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2576
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1303
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1413
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

611
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15267
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7555
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

413
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1064 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

548
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

450
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

531