У Калуші музейники шукають захоронення жертв репресій (фото)

 

 

Минулого тижня калуські музейники розпочали пошукові роботи з виявлення захоронень жертв терору і репресій в роки Другої світової війни і після неї. Ймовірним місцем, куди скидали закатованих людей, є криниці поблизу Центру науково-технічної творчості, де колись була в'язниця.


За словами керівника Калуської організації «Меморіал» Богдана Яневича та старшого наукового співробітника краєзнавчого музею Івана Тиміва, є непоодинокі свідчення очевидців, які стверджують, що біля музею «Калуська в'язниця», який розташований у підвалі ЦНТТУМ, були криниці, куди скидали тіла закатованих. Одну з таких криниць знайшли з допомогою креслень калуської тюрми та повітового староства. Другу шукають за вказівками свідків, інформує Фіртка з посиланням на Калуш FM.


"У приміщенні теперішньої музичної школи за Польщі та часів німецької окупації був суд, а за радянського часу – НКВС та МДБ, – розповідає Богдан Яневич. – Звісно, що тут проводили допити і дізнання. У двір в'язниці, де тепер розміщені гаражі СБУ, також колись звозили вбитих повстанців для опізнання рідними. Є свідчення, що тіла закатованих складали і між приміщенням Центру та пагорбом, де колись було повітове староство".


Керівник «Меморіалу» зауважує, що досі пошуків місць масових захоронень жертв репресій у Калуші не проводили. Але оскільки три роки тому калуські музейники отримали дозвіл на створення музею «Калуська в'язниця» у підвалі ЦНТТУМ, то відповідно виникла потреба дослідити і територію поблизу. Так, уже є рішення міської ради про сприяння пошуковим роботам та їх фінансування. Підніматимуть цей пласт товариство «Меморіал» та КП «Пам'ять» Івано-Франківської ОДА.


"Пошукові роботи розпочали на початку квітня. За допомогою екскаватора викопали шурф і таки віднайшли ту криницю, яка була вказана у схемах, – ділиться Богдан Яневич. – Тепер ведеться обстеження і дослідження її залишків, тривають очищувально-відновлювальні роботи. У процесі ми виявили залишки керамічних і скляних виробів, фрагментів кахлю ХIХ-початку ХХ століття, які йдуть вперемішку з будівельними відходами, якими засипали в середині минулого століття цю криницю. Серед знахідок є і гільзи від стрілецької зброї".


Богдан Яневич також сподівається, що найближчим часом комунальні підприємства міста огородять територію, де ведуться розкопки, та для зручності їх проведення зроблять накриття. Що стосується подальшого планування пошукових та археологічних робіт, то музейники в цьому питання радитимуться як з керівництвом міста, так і з представниками зацікавлених громадських організацій. А оскільки при краєзнавчому музеї поки що нема відділу археології і ця робота ведеться більше на громадських засадах, то до неї пропонують долучитися на волонтерських засадах усім охочим. Ті, хто виявить бажання взяти участь у розкопках, можуть звертатися у музейно-виставковий центр до Івана Тиміва, Богдана Яневича та депутата міськради Віктора Павліва.

 


16.04.2016 620 0
Коментарі (0)

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

582
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

3155
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21277
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

2080
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1577 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2448

Найперше в цій історії із законом, що позбавив антикорурційні органи «незалежності», тішать молоді люди, які протестують. Щирі, світлі, небайдужі, впевнені своїй правоті…

345

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

255

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

838

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2247
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

265
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

538
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1084
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

251
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

864
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

831
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

751
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8317
22.07.2025

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем, який є ініціатором нових санкцій проти Росії, заявив, що президент США Дональд Трамп «надере зад» Володимиру Путіну, підписавши законопроєкт про вторинні санкції для країн-покупців російської нафти.  

401
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

1152 5
10.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2258 4
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

955