У Івано-Франківську вдруге визначили лауреатів літературної премії ім. Ярослава Дорошенка

 

Днями у Івано-Франківську відбулося урочисте вручення літературної премії ім. Ярослава Дорошенка. Ця нагорода заснована з ініціативи обласної організації Національної спілки письменників України з метою вшанування пам’яті відомого українського поета та громадського діяча.

 

„Існує дуже багато різноманітних літературних премій, але досі не було літературної відзнаки за окремий жанр. Оскільки Ярослав Дорошенко відомий насамперед як поет-сонетяр, ми й зупинилися на варіанті премії в жанрі сонету. Ця премія надає внутрішнього поруху як самому жанру сонету, так і українській поезії взагалі, підтримує та стимулює авторів до написання творів у такому складному жанрі”, – розповідає голова Івано-Франківського осередку Національної спілки письменників України Євген Баран.

 

Літературну премію ім. Ярослава Дорошенка присуджують у двох номінаціях – за книгу сонетів і за публікації сонетів у літературній періодиці. Лауреати отримують диплом лауреата, медаль та грошову відзнаку.

 

Минулого року першими лауреатами премії були Нестор Чир з м. Надвірна і Олександр Гордон зі Львова.

 

У цьому році географія претендентів на нагородження премією була досить великою. Комісія отримала подання від письменницьких організацій таких міст, як Суми, Сімферополь, Миколаїв, Умань. Літературна комісія дуже детально розглядала твори, які були подані на здобуття поетичної відзнаки. І цього року лауреатами премії ім. Ярослава Дорошенка стали відомі поети Петро Поліщук із Умані та наш земляк Василь Рябий із Коломиї.

 

Поет Петро Поліщук прибув до Івано-Франківська на вечір пам’яті Ярослава Дорошенка із Уманського району, що на Черкащині. Він розповідає, що здавна пише сонети: „Сонет це канонічна форма, він обов’язково має бути 14-рядковим і це обов’язково має бути  п’яти- або шестистопний ямб і нічого іншого. Звичайно, є ще одна обов’язкова умова – художність твору, адже поезія без художності – це уже не поезія. До написання віршів я ставлюся дуже вимогливо і дуже самокритично. І визнання того, що вони справді чогось варті, відзначення моїх віршів цією літературною нагородою, для мене є надзвичайно приємним. Тим більше приємно отримувати літературну відзнаку тут, на Західній Україні”.

 

Василь Рябий теж добре відомий шанувальникам української поезії своїми вінками сонетів. Саме у них найбільше самовираження автора. Вінки сонетів Василя Рябого неодноразово виходили друком у таких літературних часописах, як „Дивослово”, „Березіль”, „Січеслав”, „Буковинський журнал”, „Українська літературна газета”, „Слово Просвіти”.

 

„Ярослава Дорошенка я завжди сприймав як порадника і як вчителя, – каже Василь Рябий. – Коли я дізнався, що мої вірші відзначені саме літературною премією ім. Я.Дорошенка, це, звичайно, було для мене дуже приємним”.

 

Літературознавці неодноразово відзначали самобутність сонетів Василя Рябого. Адже, незважаючи на класичну форму цього літературного жанру, сонети письменника мають вкраплення модерну, а це свідчить про те, що автору вдалося створити свій мікросвіт сонету, який є не тільки 14-рядковим, як ми звикли сприймати цей жанр, але ще й з кодою.

 

Літературну премію ім. Ярослава Дорошенка активно підтримує міська влада Івано-Франківська, особливо міський голова Віктор Анушкевичус та його заступник Михайло Верес.

 

Під час вручення літературної відзнаки, заступник міського голови Михайло Верес сказав: „На сьогодні у нас налагоджена дуже тісна співпраця із Івано-Франківським осередком Спілки письменників України, ми проводимо чимало спільних заходів. Ми розуміємо, що письменника, книгу, поетичне слово потрібно підтримувати. Саме тому минулого року і була заснована премія ім. Ярослава Дорошенка”.


05.11.2012 2264 0
Коментарі (0)

26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2171
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

861
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

904
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

907 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

2753 3
14.06.2025
Вікторія Матіїв

Напередодні Всесвітнього дня донора крові Фіртка поцікавилася, скільки прикарпатців регулярно здають кров, яка підготовка й процедура донації, розпитала у лікарки-трансфузіологині Прикарпатського обласного центру служби крові Марти Щирби, як на потреби крові вплинула війна.  

1467

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

636

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

335

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1005

Ані висока освіченість, ані шляхетна спадковість, ані залучення до незлобивих віровчень не породжують усвідомленого гуманізму «просто так».

1128
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2024
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1075
12.06.2025

Все більше людей відмовляються від дієт і переходять до інтуїтивного харчування — підходу, що вчить слухати тіло, а не рахувати калорії.  

798
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

293
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

14977
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7290
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

723
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

279
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

188
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

286
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

574
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1031