У Франківську презентували "Велику війну у маленькому місті"

 

 

В Івано-Франківську презентували книжку з розповідями, фотографіями, листівками з приватних колекцій часів Першої світової війни. Аналогів видання досі не було.

 

Іван Бондарев, Олег Гречаник та Володимир Шулепін  презентували книгу "Велика війна у маленькому місті. Фотоісторія Станиславова часів Першої світової війни". Її особливістю є те, що до неї увійшли деякі матеріали, які ніколи раніше ніде не публікувались, пише Курс.

 

За словами краєзнавця Івана Бондарєва, над книгою він працював роками. Спочатку її планували видати у серпні 2014 року до 100-річчя від початку Першої світової війни. Однак, не встигли завершити до цієї дати.

 

"Читачі довідаються як наше місто пережило найжахливішу війну людства, які були вулиці, які квартали зникли з нашого чудового міста, які військові частини тут базувалися та як зготувати суп, який їли вояки айстро-угорської армії та ще багато чого", - розповів Бондарєв.

 

Із книги можна також довідатися про історичних особистостей, які відвідували наше місто, наприклад сестра Леніна Марія Ульянова, письменник Олександр Серафимович, граф Михайло Львович Толстий, легендарний комдив  Василь Чапай та багато інших. Для себе краєзнавець теж зробив кілька відкриттів.

 

"В процесі роботи ми дізналися, що в нашому місті був останній імператор Австро-Угорської імперії Карл І. Цього ми не знали. Ми знайшли фотографію, але не з приватної колекції, а з державного німецького архіву, тому ми її не дістали", - розповів він.

 

Автори зробили акцент у книзі із розповідей очевидців тих подій. Деяку гумористику брали зі старих журналів, газет та навіть з електронних бібліотек.

 

Співавтор видання та колекціонер Володимир Шулепін розповів, що до видання увійшло близько 200 листівок часів Першої світової війни.

 

"Ми показали як місто до війни жило, який побут був, які вулиці, сквери і в що воно потім переросло – в руїни", - зазначив Шулепін.

 

Він додав, що книжка в процесі створення кілька разів переписувалась через те, що постійно з’являлися нові матеріали, документи. Його колекція збиралась близько 5 років і деякі з листівок з’явилися вперше лише рік тому.

 

Ще один співавтор краєзнавець і колекціонер Олег Гречаник, який збирав свою колекцію близько 15 років, розповів, що кожна з листівок має своє смислове навантаження у книжці.  

 

"Ми подали своє місто до війни, потім військові об’єкти і людей з нашого міста, які приймали участь у цій війні, бойові дії і на завершення книги – яким місто залишилось після війни, руїни. Багато наших краян про це не знають і хотілося донести що несе із собою війна і ті часи лихоліть забрали багато наших людей", - розповів краєзнавець.

 

Він додав, що було важко додати коментар до кожної фотографії.

 

"В основному це безіменні люди, які просто прийшли до фотографії. Ми в книжці написали, що всі вони без посмішок, бо людина, яка фотографувалася чи в салоні чи перед самим боєм, не знала що її чекає завтра. Вона могла загинути на полі бою. Більша частина з тих людей, зображених на групових знімках, можливо не пережила цю війну", - додав Гречаник.

 

 Вартість ексклюзивного видання – 400 гривень.

 

Наприкінці презентації організатори заходу також презентували найстаріше на сьогодні відео Станіславова, датоване літом 1917 роком.

 

"Саме цього року наше місто від росіян звільнила айстро-угорська німецька армія. Відео знайшов мій колега – краєзнавець Сергій Петрицький. Це відео вмонтоване про документальну стрічку про звільнення Чернівців. Воно було вільне в доступі, навіть в інтернеті можна було скачати, але всі дивилися, що «Чернівців», тому й не цікавились. Якщо уважно переглядати, то у той ролик випадково потрапило близько хвилини – кілька кадрів з нашого міста і це є справжнє відкриття", - розповів Бондарєв.

 

До тепер найстарішими вважались відео 1944, а потім 1937 років.


22.10.2015 574 0
Коментарі (0)

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

527
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

813
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1972
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3433
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1265
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1263

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1463

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

419

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1063

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1228
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24190
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

441
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2596
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

500
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1437
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

627
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15302
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

427
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

162
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1178 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

566
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

465