У Франківську покажуть роботи тимчасово переміщених митців про війну

Протягом трьох місяців 17 художників і художниць з різних міст України працювали у межах резиденції «Робоча кімната», де творили серію робіт про війну та пережитий митцями досвід.

Вперше твори резидентів покажуть франківській публіці 4 червня, у приміщеннях галереї «Асортиментна кімната», а ось відео-перфоманси продемонструють в Ляльковому театрі, пише Фіртка.

«З 24 лютого "Асортиментна кімната" перетворилась на відкритий порт для мисткинь та митців, які шукали не лише прихистку, але й спільного робочого простору, де можна продовжити мистецьку практику. На той момент ми не орієнтувались на результат, а лише на процес. І як часто буває в таких процесуально орієнтованих форматах, результат нас здивував — наразі ми маємо 62 нових роботи.

Мені не дуже імпонує слово "унікальний", але в цьому випадку воно виправдане — це унікальний колективний продукт, який створений у Франківську під впливом франківської атмосфери перших двох місяців повномасштабної війни», - розповідає Анна Потьомкіна, кураторка «Асортиментної кімнати».

Мистецький захід 4 червня розпочнеться о 18:00 з перформансу Євгена Арлова в Ляльковому театрі, а продовжиться в «Асортиментній кімнаті» з 18:30, де презентують решту робіт. 

Після франківської прем'єри виставка поїде до Марібора, Відня, Берліна та Ессену. Восени виставка повернеться в Україну та буде презентована в Дніпрі та Києві.

Детальніше про проєкт:


«Робоча кімната» — це резиденція-прихисток для тимчасово переміщених митців. Ідея належить кураторці та художниці Лесі Хоменко. Саме вона запропонувала галереї «Асортиментна кімната» створити робочий простір для митців, які змушені були покинути свої майстерні через близькість до зони бойових дій.

На початку повномасштабного вторгнення багато ініціатив виникало для митців, котрі виїжджали за кордон. Ті ж, хто залишався в Україні, не мав змоги продовжувати художню практику, переймаючись пошуком тимчасового житла та власною безпекою. Тому організаторам важливо було підтримати саме таких митців.

Резиденція стартувала 28 лютого в Івано-Франківську на базі галереї. Деякі митці долучилися віддалено і працювали з Чернівців, Львова, Закарпаття, а також у просторі «Хати-Майстерні» в Косівському районі. Через творчість митці розглядали питання дегуманізації, екології та історичної пам'яті у контексті війни. Згодом проєкт підтримали приватні меценати та низка українських і закордонних партнерів. Завдяки ним було створено фонд для термінових витрат на потреби резидентів.

До проєкту приєдналися сучасні українські митці та мисткині, серед яких Саша Курмаз, Катерина Алійник, Таїра Умарова, Ярослава Хоменко, Євген Арлов, Нікіта Кадан, Маша Леоненко, Євген Самборський, Лео Троценко, Ольга Єрємеєва, Ярема Малащук, Олександр Суровцов, Даніїл Галкін, Леся Хоменко, Жанна Кадирова, Олексій Сай та Катерина Бучацька.

«Велика частина художніх робіт сьогодні експортується за кордон. Нам же важливо та цінно презентувати результати резиденції передусім в Україні. Створення нових матеріальних об'єктів у той час, коли нашу культурну спадщину фізично руйнує російська армія — це доказ життєздатності українського мистецтва. І це вкрай важливо транслювати не лише в локальному, й в глобальному контексті.

Тому після серії виставок по Україні, деякі роботи ми покажемо за кордоном», - зазначила Леся Хоменко, ініціаторка резиденції «Робоча кімната», кураторка, художниця.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Подорож парком імені Тараса Шевченка в Івано-Франківську: цікаві факти від екскурсоводів (ФОТО)

В Івано-Франківську десятки людей прийшли послухати лекцію екскурсовода Ервіна Мідена з Чернігівщини

Познайомитись з містом: в Івано-Франківську проводять екскурсії для переселенців


Коментарі ()

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

315
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2912
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21067
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1976
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1347 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2362

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

697

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2137

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

816

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1405
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

139
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

465
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

997
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

141
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

756
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

736
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

679
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8211
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

820 2
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

874
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2165 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

817