У Франківську покажуть роботи тимчасово переміщених митців про війну

Протягом трьох місяців 17 художників і художниць з різних міст України працювали у межах резиденції «Робоча кімната», де творили серію робіт про війну та пережитий митцями досвід.

Вперше твори резидентів покажуть франківській публіці 4 червня, у приміщеннях галереї «Асортиментна кімната», а ось відео-перфоманси продемонструють в Ляльковому театрі, пише Фіртка.

«З 24 лютого "Асортиментна кімната" перетворилась на відкритий порт для мисткинь та митців, які шукали не лише прихистку, але й спільного робочого простору, де можна продовжити мистецьку практику. На той момент ми не орієнтувались на результат, а лише на процес. І як часто буває в таких процесуально орієнтованих форматах, результат нас здивував — наразі ми маємо 62 нових роботи.

Мені не дуже імпонує слово "унікальний", але в цьому випадку воно виправдане — це унікальний колективний продукт, який створений у Франківську під впливом франківської атмосфери перших двох місяців повномасштабної війни», - розповідає Анна Потьомкіна, кураторка «Асортиментної кімнати».

Мистецький захід 4 червня розпочнеться о 18:00 з перформансу Євгена Арлова в Ляльковому театрі, а продовжиться в «Асортиментній кімнаті» з 18:30, де презентують решту робіт. 

Після франківської прем'єри виставка поїде до Марібора, Відня, Берліна та Ессену. Восени виставка повернеться в Україну та буде презентована в Дніпрі та Києві.

Детальніше про проєкт:


«Робоча кімната» — це резиденція-прихисток для тимчасово переміщених митців. Ідея належить кураторці та художниці Лесі Хоменко. Саме вона запропонувала галереї «Асортиментна кімната» створити робочий простір для митців, які змушені були покинути свої майстерні через близькість до зони бойових дій.

На початку повномасштабного вторгнення багато ініціатив виникало для митців, котрі виїжджали за кордон. Ті ж, хто залишався в Україні, не мав змоги продовжувати художню практику, переймаючись пошуком тимчасового житла та власною безпекою. Тому організаторам важливо було підтримати саме таких митців.

Резиденція стартувала 28 лютого в Івано-Франківську на базі галереї. Деякі митці долучилися віддалено і працювали з Чернівців, Львова, Закарпаття, а також у просторі «Хати-Майстерні» в Косівському районі. Через творчість митці розглядали питання дегуманізації, екології та історичної пам'яті у контексті війни. Згодом проєкт підтримали приватні меценати та низка українських і закордонних партнерів. Завдяки ним було створено фонд для термінових витрат на потреби резидентів.

До проєкту приєдналися сучасні українські митці та мисткині, серед яких Саша Курмаз, Катерина Алійник, Таїра Умарова, Ярослава Хоменко, Євген Арлов, Нікіта Кадан, Маша Леоненко, Євген Самборський, Лео Троценко, Ольга Єрємеєва, Ярема Малащук, Олександр Суровцов, Даніїл Галкін, Леся Хоменко, Жанна Кадирова, Олексій Сай та Катерина Бучацька.

«Велика частина художніх робіт сьогодні експортується за кордон. Нам же важливо та цінно презентувати результати резиденції передусім в Україні. Створення нових матеріальних об'єктів у той час, коли нашу культурну спадщину фізично руйнує російська армія — це доказ життєздатності українського мистецтва. І це вкрай важливо транслювати не лише в локальному, й в глобальному контексті.

Тому після серії виставок по Україні, деякі роботи ми покажемо за кордоном», - зазначила Леся Хоменко, ініціаторка резиденції «Робоча кімната», кураторка, художниця.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Подорож парком імені Тараса Шевченка в Івано-Франківську: цікаві факти від екскурсоводів (ФОТО)

В Івано-Франківську десятки людей прийшли послухати лекцію екскурсовода Ервіна Мідена з Чернігівщини

Познайомитись з містом: в Івано-Франківську проводять екскурсії для переселенців


Коментарі ()

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

339
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13853 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1581
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

873
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6150
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1728

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

642

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1469

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1280

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1169
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

523
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

662
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1584
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

607
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

890
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5927
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13676
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

254
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

552
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

488
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

798 2