У Франківському медуніверситеті завершили пілотний освітній проект з подолання ХОЗЛ (фото)

Хронічне обструктивне захворювання легені (ХОЗЛ) на сьогодні є однією з найбільших проблем в охороні здоров'я. Постійно зростає смертність від цієї недуги.

Щороку у світі помирає 10 млн. курців. Причиною є не лише старіння населення, але й серйозний вплив факторів ризику. Якщо сьогодні серед найпоширеніших недуг у світі ХОЗЛ займає шосте місце, то вже незабаром прогнозують його потрапляння в лідерську трійку, інформує прес-служба ІФНМУ.

Наразі перспектива сумна. За прогнозами до 2020 року ця патологія з дванадцятого місця у списку найпоширеніших у світі захворювань переміститься на п’яте, а як причина смертності — з шостого на третє.

За даними ВООЗ, ХОЗЛ забирає удвічі більше життів, ніж рак легені. На думку експертів Європейського респіраторного товариства (ERS) лише 25% випадків ХОЗЛ діагностують вчасно, а більшість хворих із верифікованим ХОЗЛ не отримують належної терапії.

За словами директора ДУ «Національний інститут фтизіатрії і пульмонології ім Ф.Г. Яновського НАМН України» академіка НАМН України, д.мед.н., професора Юрія Фещенка, обстеження щодо ХОЗЛ досить просте і займає небагато часу. І майже всі заклади охорони здоров’я забезпечені скринінговою діагностичною апаратурою, проте дуже мало уваги надається техніці проведення процедури, а це в свою чергу нівелює результати обстеження.

Зауважимо, що в Івано-Франківському національному медичному університеті під керівництвом заслуженого діяча науки і техніки України, професора Миколи Островського науковці вивчають глибинні особливості перебігу, покращенню діагностики та лікування ХОЗЛ. За результатом багаторічної праці, уже понад десять років група науковців університету опублікувала більше двісті наукових робіт.

Крім того, з цими роботами фахівці гідно представляють проблему ХОЗЛ як на всеукраїнських, так і на міжнародних наукових форумах, є вже 12 патентів України. Нагадаємо, що у 2016 році в співавторстві з провідними вченими держави вийшла монографія “Хронічне обструктивне захворювання легень: нові відтінки проблеми”. Видання є популярним не лише в наукових колах, але й серед лікарів-практиків.

Фахівці університету у постійному науковому пошуку, а тому завжди мають нову інформацію, якою діляться як із лікарями-практиками, так і з науковою спільнотою. Лекції, науково-практичні конференції та майстер-класи з метою покращення діагностики та лікування хворих на ХОЗЛ проходять як в області, так і на всеукраїнському рівні.

Як зазначають університетські фахівці, особливо важливим етапом в напрямку донесення науково-методичних засад діагностики та лікування (ХОЗЛ ) хронічних обструктивних захворюваннях легень є цьогоріч проведена робота. Фахівці ІФНМУ та обласного департаменту охорони здоров’я, а саме, доценти Олександр Варунків, Мар’яна Кулинич-Міськів, завідувач кафедри пульмонології з курсом професійних хвороб професор Микола Островський та головний терапевт області Лариса Боришкевич прочитали майже два десятки актових лекцій «ХОЗЛ: національна угода з питань діагностики та лікування» і провели стільки ж майстер-класів на тему «Оцінка функції зовнішнього дихання» чи не в кожній області.

Зазначимо, що цей проект за участі працівників кафедри фтизіатрії і пульмонології ІФНМУ та фахівців ДОЗ ОДА проходив під патронатом Асоціації фтизіатрів і пульмонологів України і був пілотним.

В цілому він охопив 18 закладів у районах та містах нашої області. У лекціях та практичних майстер-класах взяли участь близько тисячі лікарів, зокрема, лікарі первинної ланки. Вони вдосконалювали свої знання, вчилися вчасно виявляти ХОЗЛ на ранніх етапах у осіб з групою ризику та призначати повноцінну терапію в залежності від клінічних проявів недуги, щоб мінімізувати кількість загострень та покращити якість життя хворих.

Є сподівання, що злагоджена співпраця групи науковців фахівців-пульмонологів ІФНМУ, розуміння проблеми та зацікавленість у подоланні її наслідків як з боку керівництва вишу, так і департаменту охорони здоров’я області дасть невдовзі позитивні результати.

«Робимо все для того, щоби подолати ХОЗЛ та зберегти здоров’я населення Прикарпаття», - зазначають фахівці.

Фотогалерея


03.07.2018 906
Коментарі ()

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

5682
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1413
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1066
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2090
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3590
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1357

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1714

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

523

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1153

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1324
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

493
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24270
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

514
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

475
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

637
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1525
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

693
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

6420
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

625
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1602 3
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

628
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

540