У Франківському медуніверситеті завершили пілотний освітній проект з подолання ХОЗЛ (фото)

Хронічне обструктивне захворювання легені (ХОЗЛ) на сьогодні є однією з найбільших проблем в охороні здоров'я. Постійно зростає смертність від цієї недуги.

Щороку у світі помирає 10 млн. курців. Причиною є не лише старіння населення, але й серйозний вплив факторів ризику. Якщо сьогодні серед найпоширеніших недуг у світі ХОЗЛ займає шосте місце, то вже незабаром прогнозують його потрапляння в лідерську трійку, інформує прес-служба ІФНМУ.

Наразі перспектива сумна. За прогнозами до 2020 року ця патологія з дванадцятого місця у списку найпоширеніших у світі захворювань переміститься на п’яте, а як причина смертності — з шостого на третє.

За даними ВООЗ, ХОЗЛ забирає удвічі більше життів, ніж рак легені. На думку експертів Європейського респіраторного товариства (ERS) лише 25% випадків ХОЗЛ діагностують вчасно, а більшість хворих із верифікованим ХОЗЛ не отримують належної терапії.

За словами директора ДУ «Національний інститут фтизіатрії і пульмонології ім Ф.Г. Яновського НАМН України» академіка НАМН України, д.мед.н., професора Юрія Фещенка, обстеження щодо ХОЗЛ досить просте і займає небагато часу. І майже всі заклади охорони здоров’я забезпечені скринінговою діагностичною апаратурою, проте дуже мало уваги надається техніці проведення процедури, а це в свою чергу нівелює результати обстеження.

Зауважимо, що в Івано-Франківському національному медичному університеті під керівництвом заслуженого діяча науки і техніки України, професора Миколи Островського науковці вивчають глибинні особливості перебігу, покращенню діагностики та лікування ХОЗЛ. За результатом багаторічної праці, уже понад десять років група науковців університету опублікувала більше двісті наукових робіт.

Крім того, з цими роботами фахівці гідно представляють проблему ХОЗЛ як на всеукраїнських, так і на міжнародних наукових форумах, є вже 12 патентів України. Нагадаємо, що у 2016 році в співавторстві з провідними вченими держави вийшла монографія “Хронічне обструктивне захворювання легень: нові відтінки проблеми”. Видання є популярним не лише в наукових колах, але й серед лікарів-практиків.

Фахівці університету у постійному науковому пошуку, а тому завжди мають нову інформацію, якою діляться як із лікарями-практиками, так і з науковою спільнотою. Лекції, науково-практичні конференції та майстер-класи з метою покращення діагностики та лікування хворих на ХОЗЛ проходять як в області, так і на всеукраїнському рівні.

Як зазначають університетські фахівці, особливо важливим етапом в напрямку донесення науково-методичних засад діагностики та лікування (ХОЗЛ ) хронічних обструктивних захворюваннях легень є цьогоріч проведена робота. Фахівці ІФНМУ та обласного департаменту охорони здоров’я, а саме, доценти Олександр Варунків, Мар’яна Кулинич-Міськів, завідувач кафедри пульмонології з курсом професійних хвороб професор Микола Островський та головний терапевт області Лариса Боришкевич прочитали майже два десятки актових лекцій «ХОЗЛ: національна угода з питань діагностики та лікування» і провели стільки ж майстер-класів на тему «Оцінка функції зовнішнього дихання» чи не в кожній області.

Зазначимо, що цей проект за участі працівників кафедри фтизіатрії і пульмонології ІФНМУ та фахівців ДОЗ ОДА проходив під патронатом Асоціації фтизіатрів і пульмонологів України і був пілотним.

В цілому він охопив 18 закладів у районах та містах нашої області. У лекціях та практичних майстер-класах взяли участь близько тисячі лікарів, зокрема, лікарі первинної ланки. Вони вдосконалювали свої знання, вчилися вчасно виявляти ХОЗЛ на ранніх етапах у осіб з групою ризику та призначати повноцінну терапію в залежності від клінічних проявів недуги, щоб мінімізувати кількість загострень та покращити якість життя хворих.

Є сподівання, що злагоджена співпраця групи науковців фахівців-пульмонологів ІФНМУ, розуміння проблеми та зацікавленість у подоланні її наслідків як з боку керівництва вишу, так і департаменту охорони здоров’я області дасть невдовзі позитивні результати.

«Робимо все для того, щоби подолати ХОЗЛ та зберегти здоров’я населення Прикарпаття», - зазначають фахівці.

Фотогалерея


03.07.2018 885
Коментарі ()

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

436
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

728
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

547
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5464
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1451
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1334

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

380

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1215

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1053

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

969
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

283
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10661
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

363
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

631
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5673
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1447
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

340
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

242
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

595 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1033
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

898