У франківських архітекторів виникли зауваження до багатоповерхівки, яку хочуть звести на місці "садиби Гриневичів" (фото)

 

 

Сьогодні, 24 липня, відбулась містобудівна рада по садибі Гриневичів.

 

За словами голови франківського осередку «Союзу Українок» Раїси Романюк, вони мають намір зберегти музей родини Гриневичів, передає Фіртка.

 

Нагадаємо, згідно документів частина будинку 12% перебуває у власності «Союзу українок», а частина - 88% - у приватній власності. Також у власності "Союзу українок" є дві ділянки землі 2 і 6 соток, а у співвласника будівлі 3 сотки.

 

Союзянка розповіла, що протягом останніх 20 років звертались до влади за допомогою, однак відповідей не було.

 

«Там почало все псуватись. Ми боялись, що зіпсуються експонати, меблі, посуд і забрали їх, зберігаємо в іншому місці. Але хочемо, щоб там був музей. Тепер знайшлися інвестори, які готові за це взятись. Забудівник погодився відновити садибу з колонами та виділити у новому будинку кімнати під «Музей родини Гриневичів», - пояснила Романюк.

 

Також союзянка зазначила, що інший будинок побудований впритул до музею, мовляв «куди дивився департамент архітектури, коли він будувався».

 

В ході наради вияснилось, що статусу музей немає, але намір зробити у новобудові музей Гриневичів у союзянок є. Відтак, за словами Романюк, планують подавати документи на присвоєння статусу музею, але коли вже все буде збудовано.

 

Під музей, як повідомив співвласник будівель, представник фірми «ВД Груп» Дмитро Сіреджук віддають 150 м2 «під ключ».

 

«Це не просто комерційний проект, це певним чином соціальний проект. У договорі вказано, що ми віддаємо цю площу під ключ, щоб зробити там музей», - каже Сіреджук.

 

У присутніх архітекторів виникли питання, щодо розташування будинку, поверховості та розміщення самого планованого музею.

 

«Варіант проекту відрізняється від попереднього лише тим, що на попередньому вхід до музею був з вулиці Богунської», - відзначив архітектор Володимир Ідак.

 

Також, архітектор Володимир Ідак наголосив, що через дорогу росте унікальне реліктове дерево гінкго. А там планується будівництво підвалу, що може зашкодити дереву. Крім того, він зауважив, що аварійність садиби Гриневичів треба довести.

 

«Я не вірю всім цим актам, які написали ваші «ручні» експерти. Нам потрібно залучити сюди кваліфіковану організацію, яка думаю також дасть висновок, що ця будівля не підлягає реставрації, але вона й надасть інші варіанти збереження цієї пам’ятки», – сказав він.

 

Свої зауваження мав і начальник відділу захисту культурної спадщини міськвиконкому Ігор Панчишин. Він зазначив, що після будівництва садиба Гриневичів перестане бути пам’яткою.

 

«Цей будинок цінний не лише фасадом, а наметовим дахом, пропорціями, фактурою. Коли залишиться тільки фасад, цінність зникне, не буде такого образу. Це останній такий будинок в Івано-Франківську. Сумніваюся, що його можна буде відтворити. Але це ті речі, які називаються автентикою, їх треба берегти. Нам треба намагатись зберегти вінтажність», – сказав Панчишин.

 

У присутніх архітекторів виникли сумніви, що у проекті дотримані державні будівельні норми (ДБН).

 

«Будівельні норми ніхто не скасовував. Навіть якщо робите добру справу, робіть її в законний спосіб. Потрібно провести чіткі розрахунки у відповідності до ДБН: протипожежні розриви, інсоляція, дитячі майданчики», – відмітив головний архітектор міста Володимир Гайдар.

 

Крім цього, він звернув увагу на те, що на теперішньому генплані Івано-Франківська ця ділянка входить до зони, яка позначена як «існуюча малоповерхова забудова» і «проектна житлова забудова». А згідно з проектом змін до генплану, ця територія має стати «зоною садибної забудови». Тоді на ній не можна буде будувати багатоповерхівку.

 

Проте коригований генплан ще має бути затверджений на сесії міської ради.

 

Відтак, проектанту порадили витримати існуючу лінію забудови, рекомендували зменшити поверховість хоча б до 5 поверхів. А обов’язковою умовою, відзначив Володимир Гайдар, має бути робочий проект, який пройде повну комплексну експертизу.

 

«Ми не видамо містобудівні умови й обмеження, якщо будівництво не відповідатиме нормам», – підсумував Гайдар.

 

Шляхом голосування члени містобудівної ради прийняли всі висловлені зауваження одноголосно.

 

 

 

 

 

 

Довідково: Камя‘ниця Гриневичів у проекті історико-архітектурного опорного плану міста Івано-Франківська вже внесена до списку нововиявлених пам’яток архітектури місцевого значення. Будинок збудовано 200 років тому. Він демонструє типову міщанську архітектуру Станіславова до Мармулядової пожежі 1868-го року. Оскільки тоді центр міста вигорів включно із ратушею, садиба Гриневичів сьогодні є унікальним явищем давньої містової архітектури.

Кам’яниця цінна не лише архітектурою, а передовсім, історією. Катря Гриневичева -- відома українська письменниця та керівник львівського "Союзу українок" була заміжня за рідним вуйком сестер Гриневич Дарії та Ірини, які мешкали в Івано-Франківську. Власницею будинку була Ірина Гриневич, член «Пласту»

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Франківська громада просить не руйнувати садибу Гриневичів (документ)

В Івано-Франківську садибу Гриневичів пропонують перебудувати на багатоповерхівку (фото)

Музей, що вмирає. Замість пам'ятки архітектури у Франківську хочуть збудувати черговий будинок?

 

 


24.07.2015 570 1
Коментарі (1)

Nikita Koeka 2015.07.25, 09:00
Типу наші вояки не воююсь на сході зброєю, виробленою на території росії.... то що вже до іграшок чіпляються - явний перебор. все повинні вирішувати самі покупці, а не дяді в кабінетах.
04.10.2024
Микола Сторожовий

Підприємство продали з молотка за рекордні 2,6 мільярда гривень. Але в місті майже одразу ж почались розмови про помилку та зайву цифру у виграшній пропозиції, змову задля анулювання результатів торгів і розчищення землі в центрі Франківська під нову грандіозну забудову.

4553 2
28.09.2024
Вікторія Матіїв

Про свій досвід еміграції у Сполучені Штати Америки журналістці Фіртки розповіла прикарпатка — 23-річна Тіна Любчик.  

1461
19.09.2024
Вікторія Косович

Про те, як великі компанії й підприємства області розвивають свій бізнес, удосконалюють виробництво та експортують свій товар в Європу та інші країни в умовах повномасштабної війни, розповідає Фіртка.  

1533
10.09.2024
Вікторія Косович

Про те, чим живе притулок та як там рятують й піклуються про братів наших менших, журналістка Фіртки поспілкувалася з волонтеркою та працівницею прихистку "Рудий пес" Любов'ю Філь.

2649
01.09.2024
Діана Струк

Про те, як підготувалися до нового навчального року в Івано-Франківській громаді, журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради Вікторією Дротянко.

2368
23.08.2024

В умовах воєнних дій та масової міграції українців за кордон, багато дітей змушені навчатися у двох школах одночасно. Це створює значні психологічні та фізичні виклики, адже дитині доводиться пристосовуватися до двох різних навчальних програм і соціальних середовищ.

2294

Протягом місяця на різноманітних інтернет-ресурсах та соцмережах розкручується тема «гоніння на православних і заборона УПЦ». Почався цей галас відтоді як Верховна Рада ухвалила законопроєкт №8371 про регулювання діяльності релігійних організацій, що мають керівний центр у росії.

272

Усі ми хочемо бути здоровими та щасливими, але, на жаль, складовою людського життя є хвороби. Хвороби, які роблять людське життя складнішим і менш радісним, з'являються з різних причин.

1504

Роми таємничий народ, про який ми знаємо багато і водночас нічого. Здебільшого наші знання про ромів ґрунтуються на  стереотипах пов’язаних з ними: віщуни, гадання, конокради, прохачі, але все ж таки, що насправді ми про них знаємо?   

2251

Нова війна нагадує нам події минулих століть. Загарбники завжди руйнують і крадуть, Україна переживала це не один раз. Дві українські ікони за різних обставин покинули територію України, щоб прославитися у чужій. Ми повинні пам’ятати та цінувати те, що належало українському народові.  

2993
01.10.2024

Ягідництво на Прикарпатті, завдяки сприятливим особливостям регіону, набирає дуже серйозних обертів.  

572
28.09.2024

Чи дозволені банани після видалення жовчного міхура? Дієтологи дають поради про особливості харчування після операції.

730
23.09.2024

Зелений чай — найпопулярніший напій, попит на який щороку зростає у всьому світі. Його виготовляють з листочків чайного дерева Камелія, які готують на пару, або обсмажують, потім пресують і сушать.

695
30.09.2024

Згромадження Сестер Пресвятої родини виникло у 911 році, засновницею є сестра Теклі Юзефів.  

539
25.09.2024

Гошівський монастир — греко-католицький монастир Чину святого Василія Великого у селі Гошеві, що на Івано-Франківщині.  

16002
20.09.2024

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

2891
16.09.2024

Перший такий фестиваль на Міжнародному рівні відбувся вперше в Україні в Гошеві у 2015 році.  

1160
25.09.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

26641 1
30.09.2024

Оксана Савчук заявила, що йдеться про постанову Центральної виборчої комісії України від 20 вересня щодо впорядкування та зміни виборчих дільниць.  

1017
27.09.2024

Пропозиції Асоціації міст України до проєкту Держбюджету-2025 підтримав Комітет Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування 26 вересня 2024 року.  

879 2
24.09.2024

Національна рада Швейцарії визнала Голодомор 1932–1933 років в Україні актом геноциду. Про це повідомила пресслужба Музею Голодомору, пише Фіртка. Відповідну декларацію було схвалено у вівторок, 24 вересня, 123 голосами «за».

683