У чиїх руках «Княгинин»?

 

За останні два роки підприємство ОДОСП «Княгинин» змінило чотирьох керівників, чим встановило абсолютний рекорд серед держпідприємств на Прикарпатті.

 

І ось на початку вересня директорське «кермо» знову, уже вп’яте, опинилося у нових руках. Без ексцесів з цього приводу на підприємстві не обійшлося, і за керівну посаду ОДОСП між новим і екс-директором розгорілася справжня сутичка, в результаті якої із заводу зникли гербова печатка і статутні документи.

 

Хто є хто на Івано-Франківському спиртзаводі та чи не пов’язані нові кадрові перестановки на підприємстві з його майбутньою приватизацією – з’ясовував «ЗК».



Весілля…  в КНЯГИНИНці

Події, що відбуваються на ОДОСП «Княгинин», нагадують сюжет фільму «Весілля в Малинівці». Хоча тут значно заплутаніша сюжетна лінія. Подекуди важко зрозуміти героїв: хто з них – пан отаман Гриціан, хто – Попандопало, а хто – в ролі бравих «червоноармійців», що ратують за «народну владу». Останніх, правда, хоч і підприємство державне, тут, здається, немає. Спиртова галузь хоч і належить до монополії держави, та інтереси в ній уже давно приватні. А звідси однозначно зрозуміло одне: в ролі нареченої – саме підприємство, а в ролі діда Нечипора з крилатою фразою «Знову влада міняється» – (звісно ж) працівники «Княгинина».

Те, що за крісло директора «Княгинина» точиться постійна боротьба, не дивина – спирт  завжди був ласим шматком для можновладців та олігархів. Схема тут проста: міняється керівництво згори – міняються персоналії у директорських кабінетах і на периферії. Спробуємо прослідкувати очевидні речі, а звідси і пов’язати «невидимі ниточки» – хто представляє чиї інтереси на прикарпатському ОДОСП. Характерно, що останні керівники працюють в статусі тимчасово виконуючих обов’язки. А значить у підвішеному стані. Згідно із законодавством, аби затвердити директора ОДОСП, необхідне погодження обласної державної адміністрації. Втім, «Укрспирту», здається, це не цікаво. Достатньо призначити т.в.о.  
Сьогодні не будемо вести мову про роботу підприємства в період Леоніда I (Кравчука) та період Леоніда II (Кучми). Про так званий допомаранчевий період на «Княгинині» «ЗК»  писав неодноразово. Зупинимося в часі Віктора I (Ющенка) та Віктора II (Януковича).



Від Віктора I…

Ніна Гаркава – нещодавно звільнений керівник ОДОСП «Княгинин» – колишня голова облдержадміністрації Сумської області, призначена на цю посаду за президентства Віктора Ющенка. Але у грудні 2006 року Віктор Андрійович несподівано змістив Гаркаву з посади. Подейкують, коли їй виповнилося 55 років, у Секретаріаті Президента вирішили звільнити її місце для земляка тодішнього гаранта з Хоружівки – Володимира Сапсая.  Гаркава публічно погрожувала подати позов щодо відновлення себе на посаді голови ОДА, оскільки вважала указ про звільнення незаконним. Та в результаті, ймовірно, «як компенсацію» Ніна Миколаївна отримала крісло заступника голови концерну «Укрспирт». Сталося це вкінці зими 2007 року.

Нагадаємо, що того ж 2007-го відбулися вибори до парламенту, на яких перемогу отримала Партія регіонів. Наступною точкою відліку стали президентські вибори 2010-го, на яких переміг Віктор Янукович. «Регіони» остаточно укріпили свої позиції.  «Помаранчевих» помалу почали усувати з масних посад. Черга прийшла і до Гаркавої. І от у квітні 2011-го заступника генерального директора концерну «Укрспирт» Ніну Миколаївну начебто у відрядження відправляють на Прикарпаття, як тимчасову заміну чинному керівнику. З керівництва «Укрспирту» вона була усунута. Можемо припустити: «Княгинин» став такою собі компенсацією для «помаранчевих» попередників.



…до Віктора II

Далі за хронологією, починаючи з листопада 2011 року, часті кадрові перестановки почалися вже безпосередньо у верхівці «Укрспирту», коли на той час перший віце-прем’єр Андрій Клюєв розкритикував діяльність концерну. Тоді були проведені масштабні перевірки Держфінінспекцією, після чого Мінагрополітики і почало одних за одними міняти керівників. Спочатку в квітні з посади звільнили Андрія Дмитрієва, який цю посаду займав більше року. Місце керівника посів його колишній заступник з юридичних питань Віктор Панков, який уже від червня знову став заступником.
Замість нього у червні цього року «Укрспирт» очолив колишній перший заступник директора з виробничо-фінансових питаннях Олександр Харт.  

Нинішнього очільника «Укрспирту» зараховують до орбіти Юрія Іванющенка, «сірого кардинала» при дворі Президента, та Олександра Януковича, старшого сина чинного Президента. В 2006 році Олександр Харт працював директором підприємства,підконтрольного цим достойникам.

Такі рокірування в керівництві «Укрспирту» не могли не позначитися і на місцевих підприємствах. Як доказ – кадрові зміни на Івано-Франківському спиртзаводі.
«Нічого особистого – тільки бізнес»

Щодо чинного керівника Тараса Гебури, то його обличчя на спиртзаводі – не нове. Аби відслідкувати його «коріння», повернемось у 2010 рік, коли керівником заводу був Іван Саєвич. На посаді він пропрацював рік, а відтак написав заяву про звільнення за власним бажанням. І таке буває! Тоді Тарас Гебура працював першим заступником.

Після заяви про звільнення Івана Саєвича працівники «Княгинина» були впевнені: його наступником стане саме Гебура. Але тоді директором (теж на нетривалий період) стала власниця ТзОВ «Галичина-Табак» Любов Сухомлин, підтримувана екс-директором концерну «Укрспирт», екс-заступником міністра економіки Олександром Сухомлином.
Знову призначити Гебуру директором прикарпатські спиртовики поривалися у 2011 році, але у головному спиртовому кріслі області знову опинився не він, а Ніна Гаркава…

Варто відзначити, за часи керівництва Гаркавої справи на заводі таки йшли на лад, зарплати у працівників зростали, борги підприємства зменшувались.

Втім, вже на початку вересня цього року Ніна Гаркава отримала «дзвіночок» – на її місце  збираються призначити іншу людину – Тараса Гебуру, про що стало відомо широкому загалу на зборах колективу. А одразу після закінчення зборів на факс «Княгинина» з центрального офісу «Укрспирту» прийшло офіційне повідомлення про звільнення Ніни Гаркавої і призначення на її місце Тараса Гебури. Подейкують, з посади Гаркава була усунута зі словами: «нічого особистого – тільки бізнес». Кажуть, їй навіть пропонували навзамін іншу роботу, але вона відмовилась.


Одразу приступити до нових обов’язків Тарас Гебура не зміг, бо після звільнення з посади колишнього директора зникли гербова печатка і важлива документація «Княгинина». З цього приводу нинішнє керівництво спиртзаводу звернулося до правоохоронних органів. Йде процес створення дубліката печатки та статутних документів.



Не приватизація..,  а реорганізація?

Про приватизацію спиртової галузі в Україні говорять вже давно. У 2006 році у Кабміні заявили, що частина заводів буде приватизована. У 2008 і 2009 роках пропозиції з їх продажу розглядав парламент. Безрезультатно. А 13 січня 2012 Верховна Рада України прийняла Закон «Про внесення змін до деяких Законів України з питань приватизації щодо реалізації положень Державної програми приватизації на 2012-2014 роки» № 4336-17, яким, зокрема, були внесені зміни до ст. 5 Закону України «Про приватизацію державного майна» та виключені з переліку об'єктів, які не підлягають приватизації, майнові комплекси підприємств, які виробляють спирт, вина і лікеро-горілчану продукцію. В той же день був прийнятий Закон України «Про Державну програму приватизації на 2012-2014 роки» № 4335-17.


Простіше кажучи, продавати підприємство як цілісний майновий комплекс заборонено.  Окремі заводи після передання їх на баланс інших державних структур або передачі у фонд держмайна – можна. Більше того, у вищезгаданій «Державній програмі приватизації на 2012-2014 роки» йдеться про необхідність їх продажу. Можливо, «Княгинин» очікує саме така доля?
Новий керівник ОДОСП Тарас Гебура можливість приватизації підприємства рішуче відкидає. «Своєю постановою від липня 2010 року Кабмін ліквідував концерн «Укрспирт», а замість нього утворив однойменне держпідприємство, яке буде централізовано встановлювати ціну на спирт і торгувати ним», – зазначив він.


За словами Тараса Гебура, всі заводи, які були юридичними особами, мають повністю, «з кінцями», перейти на баланс «Укрспирту», і стати вже не юридичними особами, а так званими МПД – місцями провадження діяльності.



Плюси і мінуси

«Це будуть ті самі заводи, але тільки із повністю централізованим підпорядкуванням», – каже Гебура. – Навіть реалізація продукції здійснюватиметься централізовано – через Київ».


Тобто, вважає директор, керівництву «Укрспирту» легше буде контролювати виробництво на периферії, воно зможе оперативніше реагувати на порушення, а самим заводам буде легше збувати продукцію. Словом, одні плюси. Ми ж припустимо, плюси, за задумом спиртових реформаторів, очевидно, можуть полягати і в тому, що навіщо приватизовувати державні спиртові підприємства вроздріб, якщо їх можна приватизувати оптом, виставивши на кін сам реорганізований «Укрспирт».
Тарас Гебура про такий варіант не говорить. Каже лише, якщо спиртзаводи і приватизують, то після продажу приватному інвестору вони повинні будуть зайнятися випуском біоетанолу, а не спирту. Тобто спиртова монополія все одно залишиться у держави. Ця ініціатива є частиною програми оптимізації роботи «Укрспирту».


Втім, чи так воно буде? Адже, як стверджують фахівці, виробництво біоетанолу в Україні сьогодні є комерційно невигідним… Чи працюватиме приватник собі у збиток? Сумнівно.


А на що перетворяться плюси в разі реорганізації для бюджету області? Звісно, на мінуси.  На сьогодні ОДОСП є одним з головних наповнювачів бюджету. А якщо внаслідок реорганізації «Княгинин» як юридичну особу буде ліквідовано, тобто перейде в статус, так би мовити, одного з виробничих цехів «Укрспирту», то і податки сплачуватимуться централізовано – в Києві. Втім, це вже інша історія.



P.S.
Чи довго на посаді директора працюватиме Тарас Гебура сьогодні прогнозувати не береться ніхто. Бо, як кажуть, ми живемо «до виборів і після». Проте, як запевняють на заводі, незважаючи на всі палки в колеса, підприємство план по виробництву виконує.

 


Оксана ГЛУШКЕВИЧ


11.10.2012 Оксана ГЛУШКЕВИЧ 1056 10
Коментарі (10)

Я 2012.10.12, 14:17
Фіртка повністю заангажована Круцем. Тільки позитивні статті про нього і під жодною нема поля для коментарів! Просто цікаво, скільки це коштує?
111 2012.10.12, 14:24
Дійсно, під жодною статтею в якій вихваляють тушку-круця неможливо додати коментар. У статті *Спростовуємо найбільш поширені плітки про Миколу Круця* коментар додати також неможливо. А мені дуже хочеться спитати пана Круця про вступ у коаліцію депутатських фракцій Стабільність і реформи, де успішно пригрілись ПР, КПУ, Литвинівці та п. Круць. як він зможе це пояснити. доречі під статтями про кандидата від ПР в окрузі 84 коментарі теж додати неможливо. Якась це спільна риса чи співпадіння???
Муха 2012.10.12, 15:46
Круць Микола-настільки сильний господарник і політик,чесна і порядна людина,що скільки би не писали ниці троллі брехні,очернити п.Миколу не вдасться.Людину можна судити тільки по справах,а вагомих,державницьких справ ним зроблено дуже багато.Для чого взагалі створювати штучну і безпідставну дискусію.
Гоша 2012.10.12, 15:53
Если уж и Круць кому-то не угодил,то кто тогда???Давайте будем обьективньі,достойнее кандидатурьі(путь меня извинят другим кандидатьі) просто не существует!
Гість 2012.10.12, 16:05
При чому тут Круць?Стаття про нових власників "княгинина"І чого не говорять ,що пряме відношення до цієї оборудки має пан Вишиванюк?Всі працівники в курсі про цю махінацію ,а журналісти теревенять про щось інше
Ще б 2012.10.12, 17:01
Спробували б журналісти щось проти Вишиванюка тут написати.Завтра б з хабарем в кишені були б взяті
троль 2012.10.12, 17:36
Хоч Круць хоч верть, а чекає Федоровича політична смерть! Коменти не спинити!!!
Хрунь 2012.10.12, 18:13
Круць - чесна та порядна людина. Стільки як він за часи свого депутатства для держави і для виборців не зробив ніхто. Найлегше, користуючись власною тупістю та обмеженістю, заклеймувати людину терміном "тушка". А цей термін придумали курям на сміх такі ж тупі та обмежені жидояйценюки та пархаті турчинюки, з яких любов до всього українського так і пре... А в самих тушки також нічого собі так в"їджені. Мабуть на чесно зароблених...
хруню 2012.10.12, 18:32
Хрунь, замінай по новинах конкурентів коменти лишати і Круця славити. Ясно і так, що ти штабний. Краще під статтею про Круця напиши оду :-)
Хрунь 2012.10.12, 19:31
Перший мій коментар про Круця. Як треба - залишу ще, бо він того вартий, на відміну від декого.
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

650
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2256
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1994
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2018
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6045 53
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2299 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

175

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

989

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

990

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1243
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

472
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1929
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3827
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26345
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

422
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10336 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7877
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

427
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

269
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

428
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

510
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1440